Penal-uvertira u derbi sezone

Stuart Franklin/Bongarts/Getty Images

Mitjilend i FC Kopenhagen dobili su mečeve 15. kola danske Superlige i napravili uvertiru za međusobni duel u Herningu sledeće nedelje.

Mitjilend je do pobede 1:0 u Olborgu dok je FCK pred svojim navijačima savladao Senderjiske 3:0, u neobičnom meču koji su obeležila dva sporna penala za domaćina.

Mitjilend je pobedio AaB pogotkom Frenka Onjeke u 11. minutu. Time su Vukovi zadržali četiri boda prednosti u odnosu na najbližeg rivala. Iako im je napad i dalje prilično klimav, jer sa 21 datim golom nisu ni u gornjoj polovini po efikasnosti, odbrana se ponovo stabilizovala. Posle četiri vezana meča u kojima su primali po gol, ovog puta su ostali nesavladani i to je donelo tri boda.

Pratilac FCK i dalje igra vrlo neuverljivo, što se iz pobede od 3:0 ne može zaključiti. U centru pažnje na Parkenu bio je sudija Peter Kjersgor Andersen, koji je pogurao domaćina sa dva blago rečeno sporna penala. Najpre je u 18. minutu poslušao pomoćnika Senderbija i procenio da je jedan od defanzivaca Senderjiskeom rukom zaustavio šut ka golu, iako je bilo očigledno da ga je lopta pogodila u stomak. Usledila je duga rasprava tokom koje su dva igrača i dva trenera gostiju dobila kartone.

Zatim je u 63. minutu posle opšteg guranja i povlačenja desetak igrača u petercu odabrao jedan od kontakata, opet pokazao na belu tačku i čak dodelio žuti karton Kristijanu Jakobsenu.

U većem delu meča Senderjiske je bio bolji rival, stvarao šanse i kontrolisao igru, a postigli su i jedan gol, koji je opravdano poništen zbog ofsajda. Prvu šansu iz igre FCK je dobio u 86. minutu, kada je na Fišerov centaršut Sotiriju između četvorice rivala natrčao na loptu i postavio konačnih 3:0. Senderjiske i dalje nema pobedu na Parkenu, gde je osvojio samo dva boda u 18 nastupa.

Golom Patrika Mortensena sa bele tačke AGF je konačno prekinuo lošu seriju i savladao Noršelend u Farumu. OB je bar do ponedeljka ponovo treći, posle pobede nad Hobrom 2:1, uz rane golove Baškima Kadrija i Sandera Svensena. Istim rezultatom Randers je savladao Lingbi.

Poslednjeplasirani Silkeborg i Brendbi, koji bi se pobedom vratio na poziciju tri, igraju u ponedeljak. Domaći su u poslednja dva kola uzeli četiri boda, više nego u prvih 12, dok je gost u seriji od tri pobede.