Mitjilendu dramatični derbi, retka pobeda Silkeborga

print screen

Fudbaleri Mitjilenda nastvili su seriju pobeda u vrućem derbiju sa Brendbijem i sačuvali sedam bodova prednosti u odnosu na FCK. Šampion je slavio u Farumu 1:0, ali je lider izdržao pritisak i u dramatičnom drugom poluvremenu slomio Brendbi rezultatom 2:1 i produžio seriju pobeda u ligi.

Brendbi stadion proključao je već u drugom minutu, kada sudija Burhart nije dosudio očigledan penal za domaćine, jer je Svjačenko nad Hedlundom napravio tri prekršaja odjednom.

Domaćin je bio bolji u uvodnih 20 minuta, ali su najbolju šansu propustili gosti, kada je Evanderov briljantni pas iz slobodnog udarca preko gola prosledio Mabil.

Utakmica je eksplodirala posle jednog sata igre, Mitjilend je probio po levoj strani – inicijalni napad je odbijen, ali je odbrana ostala bez balansa i posle nekoliko sekundi Kaba je utrčao u prazan prostor i ostavio Mabilu lagan posao za 0:1.

Već u sledećem napadu glavama su se sudarili saigrači Onjeka i Svjačenko. Prekid je potrajao dva minuta i završio se umotanom glavom kapitena gostiju, ali su posledice stigle odmah. Brendbi je u prvom napadu izjednačio, Larson je poslao odličan centaršut, Svjačenko je jedini put zakasnio, a Kamil Vilček na 17. meču sezone postigao 17. gol.

Obe ekipe želele su pobedu, a do nje će stići gost u 82. minutu. Ponovo su probili po levoj strani gde je Hjertur Hermanson odbio dva naleta, ali kad je do lopte stigao i treći igrač Mitjilenda spasa nije bilo. Onjeka je drugi put u mesec dana pogodio za pobedu, a Hermanson se povredio.

U završnici, koja je potrajala do isteka 98. minuta, domaći su bombardovali šesnaesterac gostiju, a najbliže je stigao Makse, čiji je udarac glavom sa metar izbio Svjačenko. Kapiten je tako potvrdio sedmu pobedu u nizu za FCM, šestu od njih jednim golom razlike. U ligi u kojoj nijedna druga odbrana nije primila ispod 21 gola lider je vadio loptu iz mreže samo deset puta.

FCK je bodove u Farumu osvojio zahvaljujući Dameu Endojeu. Senegalac je po povratku posle duge povrede dao četiri gola, a svih osam u ligi postigao je van Parkena, pa je jedini put ove sezone mrežu pred svojim navijačima zatresao protiv Zvezde. Kopenhagen je prepisao recept rivala za titulu, treći put u nizu je pobedi minimalno, i ima deset bodova više od trećeplasiranog AGF.

Klub iz Orhusa propustio je šansu protiv Lingbija, a Dejvid Nilsen nije pobedio svoj bivši tim. Remi 1:1 prvi je neodlučeni ishod AGF posle 16 utakmica i prekida niz od četiri pobede, koji ih je vinuo do treće pozicije. Rezan Čorlu je na startu doneo prednost gostima iz prestonice, a Patrik Mortensen je obezbedio bod za AGF.

Silkeborg je pobedio tek drugi put u sezoni, i to u meču u kojem Roni Švarc nije postigao gol. Oni su savladali Randers 2:1 i donekle se primakli ostalima na tabeli.

Esbjerg je vodio tokom gotovo celog derbija juga u Hedersleuu, ali je u finišu sve krenulo naopako. Dovbik je izjednačio u 78, sedam minuta kasnije Anjembe je napravio penal i zaradio crveni, a Greko Jakobsen doneo je pobedu Senderjiskeu, a u nadoknadi drugi žuti dobio je Ostin. Plavo-beli su sada devet bodova od sigurnosti.

U ponedeljak će se za peto mesto u Odenseu boriti OB i AaB, tim iz Olborga je trenutno na toj poziciji, ali je jedanaesti Horsens samo pet bodova iza. Do kraja jesenje polusezone ostalo je još jedno kolo, posle čega danski klubovi idu na dvomesečnu pauzu.