15.12.2019 | 20.31 > 20:37

AGF nokautirao Mitjilend za kraj jeseni

Lider Superlige Mitjilend sa teškim mislima je ispraćen na zimsku pauzu, posle šokantnog poraza od AGF - 1:3.

SK

Forma ekipe iz Orhusa već dugo je odlična, ali je način na koji su potukli lidera bio je neočekivan – posle 1:0 za domaćina na poluvremenu gosti su za osam minuta postigli tri gola i čvrsto zgrabili treće mesto.

U tome im je pomogao i remi Brendbija sa Hobrom 1:1, pa je prednost AGF sada 4 boda. U ponedeljak uveče šampion FCK ima priliku da se na istu udaljenost primakne odmaklom Mitjilendu, ako savlada OB.

Hobrov bod u prestonici je jedini koji su ekipe sa začelja osvojile, pošto je Esbjerg ubedljivo potučen u Randersu (3:0), a Silkeborg minimalno od Lingbija.

Horsens je pobedio Senderjiske 2:1 u duelu dve ekipe koje žele da se odvoje od zone ispadanja i uguraju u zgusnutu sredinu. Od četvrtog Brendbija do desetog Horsensa je samo sedam bodova na pauzi, s tim da pet ekipa između njih stoji unutar tri boda.

To će rano proleće učiniti veoma dinamičnim, jer se posle šest kola liga deli, šest najboljih će u grupu za prvaka, a ostalima preti borba za opstanak, koja je ove godine surovija, jer tri poslednja ispadaju direktno, zbog skraćivanja lige sa 14 na 12 timova.

Derbi kola u Herningu očekivan je sa velikom pažnjom, jer su Mitjilend i AGF obeležili jesen. Vicešampion je izgubio samo jedan od prethodnih 19 mečeva i pokazao neverovatnu sposobnost tesnog pobeđivanja – od osam vezanih pobeda, sedam je dobio jednim razlike.

AGF je sa druge strane igrao u talasima, ali su ti pobednički bili duplo duži, a ovaj trenutni ih drži na 13 od mogućih 15 bodova, uz pobede protiv dva od tri najveća tima u ligi. Dejvid Nilsen, koji je već na klupi Lingbija biran za trenera sezone, kada je gotovo bez budžeta bio treći, na dobrom je putu da nagradu dobije još jednom.

Meč je počeo otvoreno, šansama pred oba gola i u visokom tempu, uz nekoliko spornih situacija i vrlo odgovoran nastup obe odbrane.

Mitjilend je poveo u 35. minutu, kada je izgledalo da će neuverljivi Markondes upropastiti jednu kontru dodavanjem iza leđa Sorija Kabe, ali je Gvinejac to pretvorio u predivnu dijagonalnu asistenciju, koji je u jedan od golova sezone pretvorio Aver Mabil.

You Tube Sport Klub

Na poluvremenu niko nije ni pomislio šta će se desiti po povratku ekipa na terenu. U prvom napadu jednu loptu izbijenu iz 16m pokupio je Kasper Hejer, pitanje je da li bi njegov šut završio u okviru gola, ali je kapiten Svjačenko napucao sebe u drugu nogu i gosti su izjednačili.

Sledećih pet minuta bilo je uzbudljivo na obe strane, a onda je Mikael Anderson pogrešio kod svoje korner zastavice – umesto da pusti loptu u aut, on je petom odigrao pravo u noge Aleksandra Munksgora, njegov izuzetni centaršut pod prečku je smestio Jon Dagur Torsteinson.

Ako je to šokiralo domaću publiku i njihove navijače, tek je sledio nokaut – u sledećem napadu Mustafa Bundu povukao je loptu sa svoje polovine, izdržao duel i odigrao idealnu povratnu, Mortensen je razvuko odbranu, a Bror Blume rutinski rešio za 1:3. Samo što su pošli s centra domaći su opet izgubili loptu, Bundu je petom primio loptu, ali je ona otklizala po mokrom i skoro zaleđenom terenu, pa je Mitjilend preživeo.

Do kraja meča domaćin se mnogo trudio, ali je nervoza rasla. Sa klupe su povlačili radikalne poteze, nenavikli na dva gola minusa (ove godine u danskom fudbalu nisu primili dva gola nijednom do ovog vikenda), a Žunior Brumado je umalo dao prvi gol za klub, kada je njegov udarac završio na stativi.

Kao da dva meseca razmišljanja o debaklu pre sledećeg takmičarskog meča nije dovoljno, Evander je u sudijskoj nadoknadi dobio dva žuta kartona za manje od minuta, i neće igrati u februaru protiv Lingbija.

FCK u ponedeljak protiv Odensea ma priliku da se posle mesec dana ponovo primakne na minus 4 i iz te dostižne pozicije spremi zimski prelazni rok i mentalnu snagu za napad na vrh.

Sezona u Superligi nastavlja se u petak, 14. februara.