Luka Jović šokirao Olimpik, Basta kapiten

Europa League 20. sep 201820:42 > 21:05
Ronny Hartmann, Getty Images

U mečevima prvog kola Lige Evrope u grupama G, H, I, J, K i L najzanimljivije bilo je u Marseju gde je Ajntraht golom srpskog napadača odneo sva tri boda protiv Olimpika.

Sve je bilo na strani Olimpika. Vođstvo je stečeno već u trećem minutu golom Okamposa. Toro jeste izjednačio u 52. minutu ali samo sedam minuta kasnije Viljems je dobio drugi žuti karton i pola sata Ajntraht je igrao sa igračem manje. Garsija je tražio pobedu i uveo je prvo Nemanju Radonjića u 72. minutu, baš umesto strelca Okamposa, kao i nešto kasnije Kostasa Mitroglua. Ipak, isplativiji je bio džoker Adija Hatera, koji je u 75. minutu uveo Luku Jovića. Ovaj mu je to vratio na najbolji mogući način golom u 89. minutu, kojim je Nemcima doneo prva tri boda pred praznim Velodromom. Za goste je prvih 45 minuta igrao Mijat Gaćinović.

Ajntraht je sada na deobi prvog mesta Grupe H sa Laciojom, koji je istim rezultatom savladao Apolon u Rimu. Dušan Basta je nosio kapitensku traku, a Sergej Milinković-Savić je igrao 73 minuta, kada ga je zamenio Senad Lulić. Dobio je žuti karton minut ranije. Golove su postigli Alberto u 14. i Ćiro Imobile iz penala u 84. minutu, dok je na drugoj strani za goste, za koje je Saša Marković odigrao 45 minuta, strelac počasnog gola bio Zelaja u 88. minutu.

Mauricio Sari nije u Solun vodio Edena Azara, ali je na megdan ekipi PAOK izveo praktično najjači sastav. Već u sedmom minutu odličnu kontru i sjajan pas Rosa Barklija krunisao je Vilijan golom i na taj način doneo pobedu osvajaču trofeja iz 2013. Za PAOK je poslednjih 20 minuta igrao Aleksandar Prijović. U istoj Grupi L BATE je u gostima savladao Videoton Marka Nikolića, za koji je igrao Stefan Šćepović 2:0, golovima Tuominena i Filipenka. Za belorusku ekipu svih 90 minuta odigrali su Milunović i Filipović, koji su dobili po žuti i crveni karton, dok je Mirko Ivanić odigrao 67 minuta.

Bešiktaš koji je izbacio Partizan odlično je startovao i zabeležio trijumf nad Sarpsborgom u okviru Grupe I 3:1, golovima Rajana Babela, Roka i Lensa. Odličan je bio Adem Ljajić, koji je igrao 78 minuta i asistirao Roku. U istoj grupi Genk je pobedio Malme 2:0. Posle osam godina Rendžersi su zaigrali u grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja i taj povratak obeležili su hrabrim remijem na El Madrigalu protiv Viljareala 2:2. Dva puta je domaćin vodio golovima Bake i Morena, ali su se Policajci vraćali golovima Arfilda i Kajla Lefertija, na asistenciju Borne Barišića. U toj Grupi G Rapid je u Beču savladao moskovski Spartak 2:0.

U Grupi J Sevilja je ubedljivo savladala Standard iz Liježa 5:1, dok je Krasnodar bio bolji minimalnim rezultatom od Ahisara. U Grupi K Ren je pobedio Jablonec 2:1, dok je i Kijevu između Dinama i Astane bilo 2:2.