Dennis Grombkowski/Bongarts/Getty Images

08.11.2018 | 22:46 > 23:04

Dinamu evropsko proleće posle skoro pola veka!

Zagrebački Dinamo ostvario je i četvrtu pobedu u Ligi Evrope, čime je obezbedio plasman u nok-aut fazu. Ovo praktično znači da su Modri dočekali evropsko proleće posle ravno 49 godina.

Dinamo Zagreb

Getty Images/Srđan Stevanović

Zagrepčani su ostvarili i drugu pobedu protiv Spartaka iz Trnave, pošto su slavili na Maksimiru 3:1. Prednost Dinamu doneo je Gojak 22. minutu petom. Svi snovi slovačkog šampiona raspršeni su u 36. minutu kada je Kadlec zatresao sopstvenu mrežu. Malu nadu vratio je Čanturišvili posle sjajnog udarca sa leve strane iskosa u 63. minutu. Ipak, sve dileme otklonio je Oršić u 80. minutu. Dinamo je prvi u Grupi D sa 12 bodova, pet više od Fenerbahčea, dok je Spartak treći sa tri, a Anderleht je jedini sigurno eliminisan sa samo bodom.

Arsenal je takođe obezbedio plasman u nok-aut fazu, pošto je odigrao bez golova kod kuće protiv Sportinga. Tobdžije su prve u Grupi E sa 10 bodova, Sporting ima sedam, Vorskla i Karabag po tri, posle slavlja azerbejdžanskog šampiona u Ukrajini 1:0.

Milan je sa mnogo kadrovskih problema, bez Iguaina između ostalih, otišao u Sevilju na noge Betisu. Domaćin je poveo u 12. minutu preko Lo Selsa i najavio dvostruku pobedu. Ipak, dragocen bod Milanu doneo je Suso posle slobodnog udarca. Španac je ubacio loptu u šesnaesterac, ali niko je nije dotakao na putu ka golu i Lopez je prevaren. Betis je ostao lider Grupe F sa osam bodova, Olimpijakos koji je ubedljivo savladao Dudelanž 5:1 u Pireju i Milan imaju po sedam, dok predstavnik Luksemburga nema bodove.

Seltik je uspeo da očuva nadu u plasman u nok-aut fazu u životu, pošto je savladao kod kuće RB Lajpcig 2:1. Prvi gol postigao je Tirni u 11. minutu, Nemci su izjednačili u 78. ali već u sledećem napadu Eduard je ponovo vratio prednost Keltima i na kraju doneo trijumf. Sada su poravnati sa Lajpcigom na drugom mestu Grupe B sa šest bodova, ali nemački tim ima prednost boljeg skora u međusobnim duelima. Red Bul Salcburg je ubedljivo savladao u gostima Rozenborg 5:2 i došao do maksimalnih 12 bodova, tako da je praktično na korak druge faze, dok su Norvežani bez bodova.

Jedvaj je bio junak Bajera, pošto je u Leverkuzenu postigao jedini gol u duelu sa Cirihom za prvo mesto Grupe A. Iako su obe ekipe poravnate sa devet bodova Nemci imaju bolji skor u međusobnim duelima. Iza njih su Ludogorec i kiparski AEK sa po dva boda, posle najnovijeg remija u Bugarskoj bez golova.

Važan bod izborio je Zenit na gostovanju Bordou za 1:1, a i u drugom meču Grupe C između Slavije i Kopenhagena u Pragu završen je bez pobednika, ali i bez golova. Zenit je prvi sa osam, Slavija druga sa sedam, Kopenhagen ima pet, a Bordo samo bod.