22.03.2019 | 23.34 > 23:38

Angola ide na KAN, Burkina Faso kratkih rukava

Fudbalska reprezentacija Angole izborila je mesto na Kupu afričkih nacija u Egiptu trijumfom na gostovanju Bocvani rezultatom 1:0, zahvaljujući kojem je osvojila prvo mesto u grupi I kvalifikacija.

Wilson Eduardo

Damir Sencar/EuroFootball/Getty Images

Junak trijumfa Angole bio je Vilson Eduardo, koji je postigao jedini gol na svom debiju, pošto je odlučio da igra za Angolu, iako je igrao za mlađe selekcije Portugala.

Na taj način, Angola je izbila na čelo grupe, pošto ima bolji međusobni skor sa Mauritanijom, koja je još ranije izborila mesto na završnom turniru. Mauritanci su u poslednjem kolu poraženi rezultatom 1:0 od Burkine Faso, koja neće putovati u Egipat. Burkina Faso je takmičenje završila sa dva boda manje od Angole i Mauritanije, dok je Bocvana na samom začelju osvojila samo bod.

Inače, bilo je planirano da obe utakmice počnu u istom vreme, ali je susret u Fransistaunu prvo kasnio desetak minuta, a zatim je isti slučaj bio i na početku drugog poluvremena, kada je došlo do kvara reflektora.

Burkini Faso je bio potreban trijumf da bi uopšte imao šansu za plasman na Kup afripčkih nacija, a doneo mu ga je Bertran Traore pogotkom u 19. minutu. Po završetku utakmice su fudbaleri te zemlje čekali 20 minuta nadajući se izjednačujućem golu Bocvane protiv Angole, ali do njega nije došlo.

U grupi A, Ekvatorijalna Gvineja je slavila protiv Sudana rezultatom 4:1 u meču dve reprezentacije koje su odavno ostale bez šanse za plasman na kontinentalni šampionat. Domaći tim je poveo preko Mohameda Mohtara u 15. minutu, ali je njegovo vođstvo potrajalo samo četiri minuta, kada je Emilio Nsue izjednačio sa bele tačke, a na isti način doneo Ekvatorijalnoj Gvineji vođstvo. Do kraja utakmice, u strelce su se upisali i Pablo Gane i Pedro Obijang, kojem je to bio prvi gol za reprezentaciju.

Senegal dočekuje Madagaskar u drugom meču grupe, a oba tima već su se plasirala u završnicu takmičenja.

Remi bez golova odigrali su Malavi i Maroko u poslednjem kolu grupe B. Malavi nije imao šanse za plasman pre tog susreta, dok su se Marokanci već kvalifikovali na Kup afričkih nacija. Sam finiš susreta obeležili su neredi navijača, koji su bacali predmete na teren, ali je sudija uprkos tome dozvolio da se utakmica nastavi.

U drugoj utakmici grupe B, Kameron igra sa Komorskim ostrvima, a taj susret će odlučiti ko će ići na završni turnir. Domaćem timu
je dovoljan bod, dok bi njihovom rivalu trijumf doneo drugo mesto na tabeli zahvaljujući boljem međusobnom skoru.

Nigerija je obezbedila prvo mesto u grupi E trijumfom nad Sejšelima sa 3:1. Odion Igalo je doveo domaćina u vođstvo u 35. minutu iz penala, ali je Rodi Melani izjednačio nedugo zatim. ‚Superorlovima‘ je vođstvo vratio Henri Onjekuru, da bi konačan rezultat postavio Mozes Simon.

Južnoafrička republika i Libija se sastaju u nedelju u drugoj utakmici te grupe i odlučiće ko će se pridružiti Nigerijcima u Egiptu. Susret se igra u tunišanskom Sfaksu zbog zabrinutosti za bezbednost u Libiji, a remi bi bio dovoljan Južnoafrikancima, dok je nominalnom domaćinu potreban trijumf.

U okviru grupe J, Tunis je bez problema
savladao Esvatini 4:0 golovima Sjuana Ben Jusefa, Anisa Badrija, Naima Slitija i Jasina Merijaha. Tunis se već kvalifikovao na Kup afričkih nacija, dok je Esvatini ranije eminisana.

U poslednjoj utakmici dana, Alžir je igrao 1:1 sa Gambijom, pošto se ranije plasirao na kontinentalni šampionat. Alžirci imaju 11 bodova na čelu grupe D, dok je Gamija treća sa šest bodova. Benin i Togo će međusobnom susretu odlučiti o