Tigres na korak od finala Lige šampiona

Manuel Velasquez/Getty Images

Fudbaleri UANL Tigresa pobedili su Santos Lagunu 3:0, u prvom meču polufinala CONCACAF Lige šampiona.

Tigres je pobedu i veliku prednost pred revanš u Toreonu obezbedio u prvom poluvremenu, kada su viđeni svi golovi.

Prvi kontinentalni okršaj suseda sa severa Meksika u Montereju počeo je vatreno, a posle nekoliko šansi u uvodnim napadima domaćin je poveo u osmom minutu. Hulijan Kinjones pobegao je odbrani, posle dva uzastopna ofsajda zastavica je ostala dole, a čileanski reprezentativac Eduardo Vargas doneo je prednost ekipi Tuke Feretija.

U sledećih 20 minuta gosti su preuzeli potpunu kontrolu, počeli da prete, a posle 20 minuta Hulio Furć je propustio zicer – duboku dijagonalu Salsedo je loše procenio, lopta je pala argentinskom centarforu na nogu nadomak peterca, ali je šut bio mlak i pravo u golmana Nauela Gusmana.

Gusman je u 26. minutu nagovestio ključnu ulogu na utakmici, kada je divnom paradom zaustavio atraktivni pokušaj Ekvadorca Presijada sa ivice šesnaesterca. Kazna je stigla bukvalno u sledećem napadu – i drugi brat Kinjones, Luis, upisao je asistenciju, a Ener Valensija učinio je ono što njegov zemljak na drugoj strani nije – 2:0.

Šokirani Santos malo je pogubio konce, a u 37. minutu Luis Kinjones poslao je savršenu loptu između dvojice rivala pravo za Valensiju, koji je uz dosta napora stigao da bocne loptu ispred golmana Oroska, za svoj šesti gol u pet mečeva CCL i, ispostaviće se, konačnih 3:0.

U drugom poluvremenu Havijer Korea pojačao je napad gostiju, a upravo će on biti najopasniji po Gusmana. Santos je imao pet dobrih prilika, ali ih je u četiri navrata sprečio nekadašnji čuvar mreže Nujels Old Bojsa. Gusman, koji ima šest nastupa za Argentinu i član je tima na poslednjih četrdesetak zvaničnih mečeva, uključujući SP i dve Kopa Amerike, odradio je tako ključni posao pred revanš.

Gostima iz Toreona bilo je bitno da postignu bar jedan gol, s obzirom da kod kuće igraju brutalno u CCL (24-2-2), a od kad su pre osam godina poslednji put tamo izgubili od Tigresa čak pet puta su ih pobedili sa dva i više razlike.

Na kraju je bliži golu bio domaći tim, koji je u poslednjih desetak minuta imao tri sjajne šanse, ali Vargas, Valensija i Duenjas nisu uspeli da savladaju Oroska.

Revanš se igra za sedam dana. Drugi polufinalni par čine Tigresov gradski rival Monterej i jedini predstavnik ostatka kontinenta – Sporting Kansas Siti. Meč na severu Meksika igra se u noći četvrtak na petak od 4 časa po našem vremenu, a revanš je na programu sedam dana kasnije.