Gold kup: Tesne pobede Jamajke i Salvadora u grupi C

Patrick McDermott/Getty Images Sport

Fudbalske reprezentacije Jamajke i El Salvadora pobedama su otvorile takmičenje u grupi C Gold kupa.

Jamajka je iskoristila to što je prvi put u istoriji domaćin jednog meča na Gold kupu i savladala Honduras u derbiju grupe 3:2.

Pre toga, takođe na Nacionalnom stadionu u Kingstonu, Salvadorci su savladali Kurasao 1:0.

Najizjednačeniju grupu na turniru otvorio je meč dva slabije rangirana tima, na kojem je Kurasao pokušao da prekine seriju loših rezultata sa prošlog turnira. Tada su oni izgubili tri puta po 2:0, od čega jednom i u duelu sa Salvadorom, koji im je ponovo bio protivnik.

U ravnopravnom prvom poluvremenu najbolju šansu imao je posle kornera Leandro Bakuna, ali je šutirao pored gola neometan. To se ekipi sa Kariba osvetilo, kada je Nelson Bonilja pogodio posle izvanredne akcije u nadoknadi prvog dela. Bio je to 15. gol za nacionalni tim fudbalera Bangkok Junajteda.

U drugom poluvremenu Kurasao nije uspevao da ozbiljnie ugrozi gol rivala sve do same završnice, a prvu ozbiljniju šansu napravili su u 90. minutu. Tako je taj karipski tim i dalje bez datog gola, posle četiri meča na Gold kupu.

U drugom meču dana Jamajka je dočekala Honduras. Lion Bejli iz Bajer Leverkuzena konačno je zaigrao za Rege Bojse, a njegova kreeativnost omogućila je prvi gol, koji je u 5. minutu postigao Diver Orgil.

Fudbaler Ankaragučua je od 2010. pobvremeni član selekcije i na prvih 11 nastupa nije dao gol, ali je u dvanaestom do poluvremena uspeo da se upiše u strelce dvaput, jer je u 41. minutu na pâs Brajana Brauna povisio na 2:0.

Između te dve situacije Romel Kijoto promašio je loptu na petercu, pa je selektor Hondurasa prvu zvezdu tima izvadio već početkom drugog poluvremena.

Entoni Losano dao je u 54. minutu gol nade za Los Katraćose, ali su već u sledećem napadu domaći izborili korner, posle kojeg je Dejmioln Lou visoko skočio i glavom zakucao loptu najpre u prečku, zatim u mrežu. Bio je to tek drugi gol Loua za Rege Bojse, a oba je dao upravo Hondurasu.

Do kraja se igralo uglavnom mirno na obe strane, a u centru pažnje bio je fudbaler Domžala Šamar Nikolson, koji je driblinzima zabavljao publiku.

Drama je došla sasvim iznenada,kada je u 92. minutu rezervni igrač Rubilio Kastiljo, najbolji strelac u istoriji hondutraske lige, postigao gol za goste.

Usledio je snažan pritisak plavo-belih, ali je rezultat ostao nepromenjen. Honduras ni posle devet vezanih mečeva na Gold kupu nema pobedu iz igre, ali su bar prekinuli seriju od pet utakmica bez datog gola.

Na kraju gosti su žestoko optuživali američkog sudiju Žaira Marufa, koji je u nekoliko spornih situacija uvek bio na strani domaćih. Hondurašani su tražili dva penala u drugom poluvremenu (jedan vrlo realan), a utisak je da je prvi gol Jamajke postignut iz ofsajda.

U drugom kolu grupe C, za četiri dana na stadionu BBVA u Hjustonu, Salvador igra sa Jamajkom, a Honduras sa Kurasaom.

U noći utorak na sredu Miniapolis će biti domaćin uvodne runde u grupi D. Najpre se Panama sastaje sa timom Trinidada i Tobaga, a zatim SAD dočekuju debitanta Gvajanu.