AIK i Hamarbi dobili, Estersunds klizi

EuroFootball Getty Images Sport

Stokholmski klubovi AIK i Hamarbi ostali su u trci za titulu sa Jurgordenom i Malmeom, posle pobeda u 25. kolu Alsvenskana.

AIK je pred svojim navijačima savladao IFK Geteborg 1:0, dok je Hamarbi u Upsali savladao Sirijus 3:1.

Jurgorden pet kola pred kraj ima 4 boda više od šampiona, Hamarbi ima još dva boda manje, kao i Malme, koji u četvrtak igra sa Helsingborgom.

I drugi geteborški klub Heken je doživeo poraz – 1:2 od Elfsborga, dok je erebru gurnuo Estersunds u ozbiljnu paniku trijumfom od 2:0.

Derbi dana igran je pred skoro 20 hiljada ljudi na Frends Areni u Sulni, a IFK je propustio priliku da šokira prvaka. Gosti iz Geteborga imali su na početku oba poluvremena po jedan zicer i ostavili rivala gotovo bez šansi za gol, i opet uspeli da izgube.

Meč je počeo bolje za goste, koji u devetom minutu propuštaju priliku utakmice – Haraišvili je poslao sjajan dijagonalni pâs koji Enzuziju ostavlja 1 na 1 sa golmanom, reprezentativac DR Konga prosleđuje loptu Robinu Sederu, pred kojim je bezmalo prazan gol, a prvi strelac IFK je samo dodao loptu defanzivu Metsu na gol-liniji.

IFK je imao još jednu dobru šansu, pre nego što je AIK prvi put uneo loptu u 16m rivala i odmah došao do vođstva. Iskusni Henok Goitom gradio je jednu visoku loptu, Da Grasa se nije proslavio, a Čalisir je povukao Eritrejca za dres. Goitom pada, a sa bele tačke Sebastijan Larson postiže šesti gol u sezoni.

Na poluvremenu Sedera menja Lase Vibe, koji u bukvalno trećoj sekundi nastavka blokira ispucavanje Karlsona i istrčava 1 na 1 sa Linerom, ali golman izlazi kao pobednik.

Pola sata pred kraj nova greška Da Grase naterala je Čalisira da na centru obori Eljunusija i dobije crveni karton, ali i sa igračem više AIK se uglavnom branio. Nekoliko atipičnih grešaka njihovih defanzivaca otvorilo je šanse za IFK, ali je Liner triput bio siguran, pa je ostalo 1:0.

Hamarbi je nastavio da uništava protivničke odbrane, pa pet kola pred kraj ima 16 golova više od bilo kog rivala. Enguali, Andersen i Muamer Tanković bili su precizni za manje od 20 minuta, Anderson je bio strelac za Sirijus. Domaćin je i dalje ugrožen, tri boda iznad zone plej auta, u ligi u kojoj će poslednjih sedam voditi bitku za goli život.

Među njima je Estersunds, posle poraza u Erebruu 2:0. autogol Uatare i pogodak Mehmetija u poslednjim trenucima osudili su klub sa severa na šesti vezani poraz i sad su prvi van zone ispadanja.

Erebru nema više briga, kao ni Elfsborg i Heken. Klub iz Burosa slavio je Geteborgu 2:1, ali se navijači Hekena neće zabrinuti, jer su kao osvajači kupa obezbedili Evropu. Karlson i Nilsen bili su strlci za goste, dok je Jasin iz penala bio precizan za domaće.

U četvtak Malme dočekuje Helsingborg u derbiju Skanije. Za MFF pobeda je imperativ da bi ostali u trci za prvaka. IFK Nurćeping protiv već otpisane Eskilstune igra za očuvanje nevelikih evropskih ambicija.