Titula u Kuopiju

Oliver Hardt/Bongarts/Getty Images

KuPS iz Kuopija novi je šampion finske Veikauslige. KuPS je u direktnom okršaju za titulu pobedio Inter u Turkuu 2:0 i podigao pehar posle 43 godine.

Posle razočaranja u pretposlednjoj rundi, kada su primljenim golom od Honke u 85. minutu ispustili već osvojeni šampionat, igrači Janija Honkavare potpuno su dominirali u Turkuu, a do pobede su stigli golovima Niskanena u 51. i Avarne u 54. minutu meča.

KuPS je tako osvojio šestu titulu u istoriji, ali pet od njih izboreno je u periodu 1956-76, pa će prvi put igrati u elitnom takmičenju još od kada ih je u jesen 1977. izbacio kasniji finalista Klub Briž. Sada su za Evropu spremniji, o čemu svedoči to što su ove i prošle sezone ispali za po jedan gol od redovnih učesnika grupne faze Legije i FC Kopenhagena.

KuPS je do titule stigao briljantnom završnicom – od kad ih je Legija izbacila krajem jula, oni nisu izgubili nijedan meč u ligi (8-2-0), a na vrh su se popeli serijom od sedam trijumfa, a u poslednjih osam kola primili su dva gola. Inter se borio za prvi trofej posle deset godina, ali je ostao na jednoj tituli (2008).

Klub iz Turkua za utehu će u Ligu Evrope, a njihov Slovenac Filip Valenčič prvi je strelac lige. U LE će i Ilves, kao osvajač kupa. U poslednjem kolu oni su u Tampereu preokretom srušili HJK 2:1. Šampion iz prethodne dve godine završio je na petom mestu, i imaće priliku da izbori Evropu kroz dugi baraž.

Honka je potvrdila treće mesto pobedom nad Mariehamnom 3:0, i u poslednjoj rundi baraža boriće se za Evropu.

U donjoj polovini HIFK je pobedio RoPS 2:0 i biće sedmi, ispred Lahtija, koji je sa SJK igrao bez golova. U duelu dva tima sa dna VPS je kao gost pobedio KPV 3:2, ali će tim iz Kokole imati šansu da se spase u baražu za opstanak sa TPV. Mesto u eliti ponovo je izborila Haka.

U baražu za Evropu najpre HJK dočekuje Lahti, a Mariehamn ekipu HIFK, pa pobednici ta dva meča igraju međusobno, pre nego što najbolji od ta četiri u dve utakmice sa Honkom odredi poslednjeg učesnika evrokupova.