19.11.2019 | 19.55 > 19:57

Pobede Crne Gore i Hrvatske za kraj godine

Fudaleri Crne Gore pobedili su Belorusiju sa 2:0 u prijateljskom, a ujedno i poslednjem meču u 2019. godini. Pobedu u prijateljskom meču ostvarila je i Hrvatska protiv Gruzije.

Stefan Mugoša

Michael Regan/Getty Images

Ono što je bilo izvesno i pre početka meča koji je očekivano pratilo malo ljubitelja fudbala (oko hiljadu gledalaca), rezultat nije bio u prvom planu, bitno je da bilo da se sve konačno završi i da se od naredne godine krene iz početka.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo su podsećanja radi dočekane sa mnogo optimizma. Verovali su ljubitelji fudbala da reprezentacija Crne Gore konačno može do prvog velikog takmičenja u istoriji, ali ništa od toga. Umesto plasmana na šampionat Evrope, usledio je klasičan nokaut, Crna Gora je uz velike turbulencije, uz promenu selektora, kvalifikacije završila sa tri boda i gol razlikom 3:22.

Pored seniorke reprezentacije, bez plasmana na Evropsko prvenstvo je ostala generacija U19, mlada reprezentacije ima još samo teoretske šanse da stigne do šampionata Evrope, a prvi krug kvalifikacija je uz dosta sreće preskočila jedino generacija U17.
Jasno je da će Izvršni odbor koji zaseda krajem godine imati pune ruke posla, jer su rezultati daleko, daleko od očekivanja.

Protiv Belorusije, selektor Faruk Hadžibegić ponovo nije mogao da računa na desetak igrača zbog povreda. Debitovao je na golu Matija Šarkić, a napad je predvodio Stefan Muguša. Crna Gora je krenula furiozno pa je već posle 15 minuta igre na semaforu pisalo 2:0.

Prvo je Stefan Mugoša realizovao sjajnu asistenciju Aleksandra Boljevića, a nedugo zatim mrežu gostiju zatresao je i Sead Hakšabanović na asistenciju Marka Vešovića. Mugoša igra sjajno u Južnoj Koreji, Boljević je odličan u belgijskom Standardu, Vešović u poljskoj Legiji, a Hakšabanović je kao pozajmljeni igrač Vest Hema imao sjajnu sezonu u dresu švedskog Norčepinga.

Do kraja prvog poluvremena, Crna Gora je kontrolisala dešavanja na terenu, a lepe prilike da postignu još jedan gol imali su Stefan Mugoša, Aleksandar Boljević i Marko Janković. Dve poluprilike je imala i Belorusije, ali na kraju ovog perioda igre na semaforu je pisalo 2:0.

U nastavku meča nije bilo mnogo uzbuđenja. Oba selektora su izvršili rotacije u sastavu tima, promenili su po pet igrača, tečnosti u igri nije bilo, a ni velikih prilika za gol. U jednom trenutku stekao se utisak da obe selekcije jedva čekaju da se meč završi.

U samoj završnici usledio je duel Igora Vujačića i Sačivka u šesnaestercu, sudije nisu, a možda su mogle i da pokažu na belu tačku. Uskoro je usledio kraj, Crna Gora je u poslednjem meču u 2019. godini pobedila Belorusiju sa 2:0.

Za razliku od Crne Gore Hrvatska se plasirala na EURO, a u pobedničkom stilu završila je 2019. Slavila je protiv Gruzije u Puli 2:1. Poveli su Gruzini u 19. minutu golom Papunašvilija. Već u 25. minutu Hrvati su izjednačili autogolom Kaiše, a preokret i pobedu Vatrenima doneo je Ivan Perišić u 54. minutu.