Drama u Kini, Evergrande na korak do titule

Lintao Zhang/Getty Images

U subotu je 28. kolo kineske Superlige donelo spektakularne susrete, a najzanimljivije bilo je u borbi za titulu novog šampiona gde je Gvangdžou Evergrande sa 2:0 slavio protiv aktuelnog prvaka Šangaj SIPG u dramatičnoj završnici.

Dvosturki strelac bio je Anderson Taliska, koji je mrežu gostiju tresao u 44. minutu posle asistencije Paulinja i u 90+5. nakon penala kojem je prethodila odluka uz pomoć VAR. Penal je dosuđen opravdano posle detaljnog pregledavanja snimka, baš kao što je opravdano poništen i gol gostiju u 52. minutu.

U Superligi su preostala još dva kola – jedno se igra u sredu, a drugo u nedelju i borba za naslov novog prvaka biće veoma zanimljiva. Posle pobede se Evergrande nalazi u najboljoj poziciji od vodećeg trojca – tim Fabija Kanavara ima 66 bodova, Peking Guan ima 64, a Šangaj SIPG ima 62 i veoma male šanse da odbrane titulu osvojenu 2018. godine.

U preostala tri meča koja su se igrala u subotu Đijangsu Suning je u gostima bio bolji od Peking Renhea sa 3:2. Delovalo je da će to biti laka pobeda za Suning, pošto su gosti u prestonici na poluvremenu vodili sa 3:0, golovima Tešeire i hrvatskog napadača Ivana Santinija, koji je bio dvostruki strelac. Manu i Diop su smanjili u drugom poluvremenu, ali nisu imali snage za izjednačenje.

Renhe je poslednji tim lige i sigurno će ispasti na kraju sezone, dok je Sunin peti bez izgleda da se priključi mestima koja vode u Ligu šampiona.

U duelu Dalijan Jifanga i Hebeija bilo je još efikasnije – 3:3. Hebei je poveo preko Markaoa, ali je do preokreta domaći Dalijan došao golovima Vanga, Karaska i Rondona, a bod gostima doneli su Markao svojim drugim golom iz penala i Dong Suešeng.

U Dalijanu Rafe Benitesa čitav meč odigrao je Marek Hamšik, dok su u sastavu Hebeija Havijer Maskerano i Fernandinjo odigrali čitav meč, dok je Esekijel Laveci presedeo utakmicu na klupi. Oba tima su bezbedna od ispadanja.

Tijanđin Teda je kod kuće pobedila Šenžen sa 3:0, a golove za domaćina postizali su bili Žonatan dvaput i Sandro Vagner.

U petak su u 28. kolu slavili Peking Guan, Henan, Šandong i Vuhan. Donadonijev Šenžen će se u preostala dva kola boriti za opstanak.