Catherine Ivill/Getty Images

01.08.2020 | 18.08

Finska: Helsinki i KuPS remizirali u dramatičnom meču

Derbi finske Veikauslige, kojim je otvorena sezona prenosa tog takmičenja na našim kanalima, nije razočarao. Šampioni iz Kuopija nose iz Helsinkija bod, posle remija 2:2 sa najtrofejnijom ekipom te nordijske zemlje.

lopta fudbal

Oliver Hardt/Bongarts/Getty Images

Dok iščekuju žreb za kvalifikacije Lige šampiona, fudbaleri KuPs imali su trežak posao na gostovanju prvom favoritu lige. Posle dramatično loše prošle sezone, u kojoj su posle 12 godina ostali bez mesta u Evropi, helsinški HoJiKo je promenio gotovo kompletan sastav i sa velikim ambicijama dočekali su derbi.

Za domaćine derbi je počeo da gore nije mogao – u desetom minutu njihovi defanzivci su mislili da su raščistili loptu posle prekida, ali je Ilmari Niskanen gotovo sa aut-linije lobovao 37-godišnjeg golmana Regera i doneo radost brojnim gostujućim navijačima. Šok je potrajao, a helsinškom klubu trebalo je neko vreme da uspostavi kontrolu nad utakmicom.

Ni kada su to uspeli, rezultat još dugo nije im išao na ruku, sve do ulaska Japanca Atomua Tanake na sredini drugog poluvremena. U 74. minutu Japanac je iznudio prekršaj na 18 metara od gola, a zatim ga i izveo. Lopta se odbila od živog zida u vazduh, a parabolu je na daljoj stativi spretno uhvatio Rope Riski za četvrti gol u sezoni. Međutim, samo četiri minuta kasnije KuPS ponovo vodi.

Sport Klub Youtube

Nadahnuti Niskanen je primio loptu na 20 metara od gola, snašao se između trojice rivala i pogodio dalji donji ugao. Nesumnjivom igraču sezone ovo je već sedmi gol na sedam mečeva. No, uzbuđenja nisu ni izbliza okončana. U 81. minutu napad domaćina bio je spor i nije obećavao, dok štoper Tenho nije iznenada poslao dubinsku loptu na desetak metara, a Tim Vejrinen se sjajno snašao za svoj treći gol sezone – 2:2.

U sudijskoj nadoknadi prava drama – lopta se pet sekundi odbijala po prepunom petercu gostiju, sve dok je O'Šonesi nije prebacio preko linije. U silnoj radosti čak su i neki navijači helsinške ekipe na trenutak uskočili na teren, ali je sa dugim otklonom pomoćni sudija ubedio glavnog da gol poništi. Remi u derbiju otvorio je Interu iz Turkua put ka prvom mestu, posle pobede nad Mariehamnom od 2:1.

Vicešampion je sada bod iznad branioca titule i tri ispred HoJiKo-a, koji ima meč manje, dok je četvrta Honka, koju ćemo u ponedeljak gledati u Lahtiju. TPS Turku je do prvih bodova sezone stigao u Rovanijemiju, pobedom 3:2, a još dva meča završena su nerešeno. SJK i Haka su u Seinejokiju igrali 1:1, a Ilves i HIFK u Tampereu 2:2.