Dva gola Tadića i kiks PSV za novu titulu Ajaksa!

Holandija 12. maj 201916:37 > 16:37
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Završeno je pretposlednje kolo holandske Eredivizije, a polufinalista Lige šampiona Ajaks ima ogromnu prednost i praktično se nalazi pred osvajanjem titule, pošto je na „Johan Krojf“ areni bio bolji od Utrehta rezultatom 4:1. PSV je praktično predao naslov prvaka timu iz prestonice porazom od AZ.

Pred poslednje kolo Ajaks ima vođstvo od tri boda u odnosu na tim iz Ajndhovena, ali i gol-razliku bolju za 14 golova, tako da pitanje šampiona nije rešeno samo teoretski.

Biće to prva titula šampiona posle pet godina za slavni tim iz Amsterdama, koji je u neverovatnoj sezoni za sada postigao čak 115 golova u prvenstvu. Na taj način Ajaks se sjajno oporavio posle šokantne eliminacije od Totenhema u polufinalu Lige šampiona. Biće to 34. titula šampiona za Ajaks, PSV ih je osvojio 24, a Fejnord 14.

Nije sve delovalo bajkovito za „Kopljanike“ na startu – Utreht je u Amsterdamu poveo već posle 37 sekundi igre, a gol je postigao Otman Busaid na asistenciju Girana Kerka.

Ipak, najtrofejniji holandski klub ubrzo se vratio u igru, a izjednačili su u 14. minutu pogotkom iskusnog Klasa-Jana Huntelara na asistenciju Donija van de Beka. Do kraja poluvremena došlo je i do preokreta, a ovoga puta je Van de Bek bio strelac – asistirao mu je srpski reprezentativac Dušan Tadić i najavio sjajno drugo poluvreme Ajaksa.

U nastavku je pitanje pobendika rešeno, a Tadić je sa dva gola u tri minuta prelomio meč. Prvo je u 76. minutu pogodio posle asistencije Huntelara u gužvi pred golom Utrehta, a potom je tri minuta kasnije bio siguran i sa penala za vođstvo domaćih od 4:1.

Bili su to 25. i 26. gol u sezoni srpskog fudbalera i sada je drugi na listi strelaca iza Luka de Jonga iz PSV.

PSV je u gostima izgubio 1:0 od AZ Alkmara, a strelac jedinog gola bio je Gus Til u 49. minutu.

U drugim mečevima na programu u nedelju Fejnord je izgubio na svom terenu 2:0 od Den Haga u poslednjem meču Robina van Persija pred domaćim navijačima u karijeri.

Strelci za goste bili su Falkenburg i Beker. Fejnord je uprkos porazu ranije obezbedio mesto koje direknto vodi u Ligu Evrope, a na pozicijama koje vode u doigravanje za kvalifikacije za LE nalaze se AZ, Vitese, Utreht i Herakles.

Jasno je da će iz lige ispasti Breda, Grafšap i Ekselzior.