Konačno osmeh za Arsena – Tobdžije u borbi za trofej!

Fudbal - video 23. apr 201716:17 > 18:39
Shaun Botterill, Getty Images Sport

Fudbaleri Arsenala plasirali su se u finale FA kupa, gde će se boriti za svoj 13. trofej u tom takmičenju. Tobdžije su u polufinalnu bile bolje od Mančester Sitija posle produžetka (2:1), a gol odluke postigao je Aleksis Sančes u 100. minutu.

Ekipu Arsena Vengera u finalu koje je na programu 27. maja na „Vembliju“ očekuje duel protiv Čelsija koji je u subotu obezbedio borbu za trofej, savladavši Totenhem 4:2.

Posle vođstva Sitija preko Aguera u 62. minutu Arsenal je zaigrao znatno bolje u nastavku meča pa je do izjednačenja došao već 10 minuta kasnije preko Nača Monreala.

I u produžecima su Tobdžije bile znatno bolji od vidno umorih igrača Sitija a čovek odluke bio je Aleksis Sančez koji je posle gužve u šesnaestercu savladao Klaudija Brava i, ispostaviće se, odveo Arsenal u finale.

Arsen Venger se ponovo odlučio za taktiku sa tri igrača u zadnjoj liniji i identičan sastav kao u meču prošlog kola Premijer lige protiv Midlzbroa (2:1). Isto je na drugoj strani učinio i Pep Gvardiola koji je na teren izveo identičnu ekipu kao u meču sa Sautemptonom.

Siti je od starta meča, očekivano, imao inicijativu što govori i 70 odsto poseda lopte u prvih 45 minuta.

Posle gužve u šesnaestercu u 22. minutu Žiru je glavom uposlio Koščelnog koji je savladao Klaudija Brava ali je pogodak poništen zbog ofsajda.

Samo minut kasnije vezista Građana David Silva morao je da napusti teren zbog povrede. Umesto Španca šansu je dobio Rahim Sterling. Pitanje je da li će Silva biti spreman za derbi protiv Mančester Junajteda četvrtak.

U 40. minutu velika šansa za Siti i još jedan poništen gol. Sane je ubacio loptu, ona se od prečke odbila na nogu Aguera koji je sproveo u mrežu. Međutim, sudija je signalizirao da je lopta posle centaršuta Sanea prešla gol-aut liniju.

Procenite sami da li je sudija doneo ispravnu odluku.

Građani su sa inicijativom nastavili i u drugom poluvremenu što je dovelo i do vodećeg pogotka u 62. minutu. Jaja Ture je „spojio“ sa golom Aguera, a Argentinac je „šmekerski“ lobovao Čeha i doveo svoju ekipu do prednosti. Agueru je to bio 166. gol u dresu Sitija čime je postao drugi najbolji strelac u istoriji kluba.

Samo 10 minuta kasnije Tobdžije su došle do izjednačenja. Posle napada po desnoj strani Okslejd Čemberlejn je sjajno pronašao Nača Monreala koji je na drugoj stativi zakucao loptu u mrežu i doveo u „ekstazu“ navijače Arsenala.

Veliku šansu za preokret Arsenala imao je Dani Velbek koji je u 83. minutu zamenio Olivijea Žirua međutim, njegov šut je završio pored stative.

To je ujedno bila i poslednja prilika na utakmici, pa je meč otišao u produžetak.

Veliki peh za ekipu Pepa Gvardiole desio se u samom finišu regularnog dela kada je Serhio Aguero zbog povrede ostao na klupi pa je Siti oslabljen ušao u produžetke.

Arsenal je u dodatnih 30 minuta krenuo silovito i od starta prvog produžetka napao ekipu Sitija.

Preokret Tobdžijama doneo je najbolji strelac tima Aleksis Sančesa u 100. minutu. Posle kornera došlo je do gužve u šesnaestercu, lopta je došla do Sančesa koji je sa pet metara savladao Brava – 2:1. Bio je to sedmi gol Čileanca u FA kupu.

Od tog gola borba se u potpunosti rasplamsala. Siti je mogao da dođe do izjednačenja u nekoliko navrata a najbolju priliku imao je De Brajne koji je u 115. minutu pogodio stativu.

Ta šansa je bila poslednja za Građane koji su tako na pretposlednjem stepeniku završili takmičenje u FA kupu.