Remi u Lidsu, Šefild Junajted u Premijeru

Meč o kojem će se još dugo pričati, odigrali su Lids Junajted i Aston Vila, u okviru 45. kola Čempionšipa.

Marcelo Bielsa

Getty Images/Bryn Lennon

Posle više od 100 minuta igre, računajući i sudijske nadoknade, na semaforu je stajalo 1:1. U celini, bila je to tvrda utakmica dva tima, koji će se tek boriti u baražu za elitu.

Ono što se dogodilo u periodu od 72. do 77. minuta, ostaće zapisano u knjigama Čempionšipa.

A Lids Junajted, koji je imao samo teoretske šanse da se direktno plasira u Premijer ligu, poveo je u 72. minutu, preko Poljaka Mateuša Kliha. Međutim, on je postigao gol, dok je na travi ležao napadač Aston Vile Džonatan Kođa i u momentu kad su svi gostujući fudbaleri stajali na terenu.

Nakon pogotka, nastao je opšti nered na terenu i pored aut-linije. Gostujući fudbaleri napali su Kliha, koji po njihovom mišljenju nije poštovao fer-plej. Posle čitave gužve, premijerligaški sudija Stjuart Etvek, pokazao je direktan crveni karton El Gaziju, krilnom napadaču Aston Vile.

A kad se gužva raščistila, da iznenađenje bude veće, Marselo Bijelsa, trener Lidsa, naredio je svojim fudbalerima da puste igrače Aston vile da u narednom napadu daju izjednačujući pogodak. Jedini koji nije „želeo da prihvati” trenerovu naredbu, bio je štoper domaćih, Šveđanin Pontus Janson, ali ni njegova „junačka borba” nije sprečila Adomu da u 77. minutu postigne gol na praznu mrežu.

Utakmica je završena rezultatom 1:1, posle čega su najsrećniji bili navijači Šefild Junajteda, čiji su ljubimci, kolo pre kraja izborili povratak u Premijer ligu, posle 12 godina.

U baraž će Lids, Aston vila, VBA, a ostaje da se vidi da li će tamo biti mesta za Derbi Kaunti, ili Midlsbro.

Posle nepotpunog 45. kola Norič je prvi sa 91 bodom, Šefild Junajted je na drugom mestu sa 88 bodova, a Lids trećeplasirani sa 83. Četvrtoplasirani VBA ima 80 bodova, petoplasirana Aston Vila 76. U borbi za poslednje mesto u baražu su šestoplasirani Derbi, koji sa utakmicom manje ima 70 bodova, koliko i sedmoplasirani Midlsbro.