Siti u velikom stilu odbranio titulu šampiona!

Fudbal - video 12. maj 201915:19 > 18:05
Shaun Botterill/Getty Images

Fudbaleri Mančester Sitija odbranili su titulu prvaka Engleske! „Građani“ su pobedom od 4:1 u gostima protiv Brajtona obezbedili šestu titulu šampiona Engleske u istoriji, a četvrtu u prethodnih osam godina. Liverpul je slavio protiv Vulvsa 2:0, ali to nije bilo dovoljno da se dostigne novi šampion.

Pred start poslednjeg kola Siti je imao jedan bod više od Liverpula, pa im je za titulu bila neophodna pobeda protiv Brajtona.

Mančester Siti je sezonu okončao sa 98 bodova – 32 pobeda, samo 2 remija i 4 poraza. Time Siti nije prevazišao sjajnih 100 bodova iz prethodne sezone, ali je ponovo rezultat u samom vrhu u istoriji Premijer lige. Siti je prvenstvo okončao sa čak 14 uzastopnih pobeda.

Bilo je to prvi put od sezone 2007/2008. da je neki tim odbranio titulu u Premijer ligi – tada je taj podvig pošao za rukom Mančester Junajtedu Sera Aleksa Fergusona.

Siti je u Brajtonu krenuo nesigurno, a posle jednog kornera u 27. minutu odbrana Sitija je smušeno reagovala, a Glen Mari je glavom u gol preusmerio centaršut Paskala Grosa.

Ipak, Serhio Aguero je izjednačio ni nepun minut kasnije, a čitav preokret kompletiran je za samo 11 minuta kada je nakon jednog kornera Rijada Mareza glavom šutirao Ejmerik Laport. Bilo je tada 2:1 za Siti.

U nastavku Siti je i konačno rešio pitanje pobednika – u 63. minutu Rijad Marez je nakon prelepog driblinga i sjajnog šuta povisio na 3:1, a konačnih 4:1 u 72. minutu postavio je sjajnim šutem iz slobodnog udarca Ilkaj Gundoan.

U isto vreme na Enfildu je svoj deo posla odradio Liverpul protiv Vulvsa i pobedio 2:0 golovima Sadija Manea, ali zahvaljujući Sitiju njihova pobeda nije imala efekta i nije donela dugo očekivani trofej Premijer lige na Mersisajd. Liverpul je sezonu završio sa nestvarnih 97 bodova na drugom mestu tabele i ostaje im da se bore za titulu u Ligi šampiona u kojoj su finalisti.

Mane je golove postigao u 17. i 82. minutu.

U Ligu šampiona će još i Čelsi i Totenhem, dok će Arsenal u Ligu Evrope, a Mančester Junajted će u kvalifikacije za to takmičenje, iako situacija može da se promeni u zavisnosti od ishoda finala FA kupa koji igraju Mančester Siti i Votford. Ukoliko „Stršljenovi“ pobede, onda će oni biti direktan učesnik LE.

Kao što je bilo poznato, iz Premijeršipa ispadaju Kardif, Fulam i Hadersfild.

Najbolji strelci prvenstva su trojica afričkih ofanzivaca Mohamed Salah i Sadio Mane iz Liverpula postigli su po 22 gola, kao i Pjer-Emerik Obamejan iz Arsenala.

U ostalim mečevima poslednjeg kola zabeleženi su sledeći rezultati:

Barnli – Arsenal 1:3

Na utakmici Barnlija i Arsenala mreže su mirovale u prvom poluvremenu, ali je nastavak doneo dosta uzbuđenja. Obamejan je u 52. minutu iskoristio grešku u odbrani domaćih, da bi Gabonac posle dodavanja Ivobija povisio na 2:0. Samo dva minuta kasnije na veliku radost domaćih navijača precizan je bio Barns. Ipak, golom Nketija posle još jednog dodavanja Ivobija postavljen je konačan rezultat 3:1.

Kristal Palas – Bornmut 5:3

Na utakmici Kristal Palasa i Bornmuta viđeno je najviše pogodaka, ukupno osam. Palas za koji je ceo meč odigrao Luka Milivojević slavio je 5:3. Bačuai je precizan bio u 24. i 32. minutu, da bi autogolom Simpsona u 37. domaćin stigao do ubedljive prednosti. Gosti su zaostatak uspeli sa smanje u poslednjim sekundama prvog poluvremena preko Lerme.

Jednako zanimljivo bilo je i u nastavku. Nadu Bornmutu dao je Ajb u 56. minutu, a devet minuta kasnije Van Anholt na kratko je ugasio tu nadu. Gost ipak, nije odustajao što se isplatilo u 73. minutu, ovoga puta uspešan u realizaciji bio je King. Da finiš protekne bez neizvesnosti pobrinuo se Taunsend posle asistencije Zahe.

Fulam – Njukasl 0:4

Fulam se od elite oprostio ubedljivim porazom pred svojim navijačima. U poslednjem kolu bolji je bio Njukalsl sa 4:0. Šelvi je Svrakama prednost doneo u devetom minutu, asistent je bio Riči, da bi protivničku mrežu ubrzo zatresao i Perez. Riči je upisao asistenciju i kod trećeg gola, kada je uspešno proigrao Šera. U nadoknadi vremena konačan rezultat postavio je Rondon.

Lester – Čelsi 0:0

Jedina utakmica koja je završena bez golova odigrana je na King Pauer stadionu, gde je Lester dočekao Čelsi. Plavci sezonu završavaju na trećem, a Lester na devetom mestu.

Mančester Junajted – Kardif 0:2

Kardif se od Premijer lige oprostio pobedom protiv Mančester junajteda, rezultat je bio 2:0. Vođstvo gostima doneo je Mendez Leng sa bele tačke, igrao se 23. minut. Isti igrač uspešan je bio u 54. minutu. Ekipa Ole Gunara Solšera završila je sezonu 32 boda iza šampiona.

Sautempton – Hadersfild 1:1

Pobednika nije bilo u duelu Sautemptona i Hadersfilda. Strelac za domaće bio je Redmond u finišu prvog dela igre. Asistenciju je upisao Ins. Izjednačenje najslabijem timu takmičenja doneo je Pričard.

Totenhem – Everton 2:2

Ovogodišnji finalista Lige šampiona Totenhem sezonu u Premijer ligi završava na četvrtom mestu. Ekipa Maurisija Poketina igrala je nerešeno sa Evertonom 2:2.

Vođstvo domaćinu doneo je Erik Dajer u trećem minutu utakmice. Preokret Karamela usledio je posle golova Volkota i Tosuna, koji su postignuti u 69. i 72. minutu. Radost gostiju nije dugo trajala, samo tri minuta kasnije rezultat je poravnao Eriksen. Ono što je bilo poznato i matematički je potvrđeno u ovoj rundi, Totenhem će i naredne sezone igrati u Ligi šampiona.

Votford – Vest Hem 1:4

U duelu ekipa koje se nalaze na sredini tabele Vest Hem je na Vikaridž roudu trijumfovao rezultatom 4:1. Prvi gol viđen je u 15. minutu, strelac je bio Noubl, da bi u finišu prvog poluvremena prednost povisio Lansini.

Domaćin je posle pauze krenuo ofanzivno što se isplatilo već u 46. minutu, Delofeu je matirao Fabijanskog. Domaćin je dva minuta kasnije ostao bez Holebasa koji je kao poslednji igrač oborio Antonija. Brojčanu prednost na terenu iskoristili su gosti, prvo je precizan bi Marko Arnautović u 72. minutu, da bi Noubl drugim golom na meču postavio konačan rezultat.

Tokove mečeva koji su odlučivali o prvaku mogli ste da pratite na kanalima Sport kluba, kao i na OVOM LINKU na sajtu Sport kluba.

83′ – Iz igre uz ovacije izlazi 38-godišnji španski defanzivc Brno Saltor. Bila je to poslednja utakmica u njegovoj karijeri.

82′ – GOL! Liverpul vodi 2:0, a strelac je ponovo Sadio Mane. Ipak, gol nije mnogo obradovao navijače Liverpula, pošto je sigurno da će titula ići Mančester Sitiju, koji vodi 4:1 protiv Brajtona. Aleksandaer-Arnold je centrirao sa desne strane, a Mane je iz blizine glavom postigao pogodak.

Interesantna je borba i za preostala dva mesta u Ligi šampiona – Čelsi je siguran učesnik evropske elite za narednu sezonu, a druga dva londonska kluba bore se za mesto broj četiri na tabli – Totenhem i Arsenal, iako bi pravo čudo trebalo da se dogodi da „Pevci“ na nastupe u LŠ naredne sezone – imaju tri boda više i za osam pogodaka bolju gol-razliku od „Tobdžija.“

U ostalim mečevima sastaju se Kristal Palas – Bornmut, Fulam – Njukasl, Mančester Junajted – Kardif, Sautempton – Hadersfild i Votford – Vest Hem.

Pogledajte TABELU i RASPORED DUELA poslednjeg kola Premijer lige.

73′GOL! Ilkaj Gundoan je postigao prelep gol iz slobodnog udarca sa oko 20 metara. Siti sada vodi 4:1 i nalazi se na 20 minuta od odbrane titule u Premijer ligi.

69′ – Diogo Žota je imao još jednu dobru priliku – izbio je sam pred golmana Alisona, ali je Brazilac uspeo da odbrani i sačuva prednost.

63′GOL! Siti vodi 3:1 u Brajtonu, Rijad Marez je izveo pravu majstoriju – prvo se sjajnim „lažnjakom“ oslobodio Luisa Danka, a potom je snažnim udarcem matirao Rajana. Siti je 25 minuta udaljen od odbrane titule.

63′ – Divok Origi je primio loptu u šesnaestercu u dobroj poziciji, ali je šutirao preko gola.

48′ – Aleksander-Arnold je na Enfildu šutirao iz slobodnog udarca, ali je lopta otišla malo pored desne stative.

45+2′ – Luis Dank je imao priliku da u Brajtonu izvede slobdan udarac sa više od 20 metara, dobro je šutirao, ali je Ederson bio siguran.

40′ – Diogo Žota je mogao da dovede svoje Vulvse do izjednačenja na Enfildu, ali je pogodio prečku.

38′ – GOL! Siti je komletirao preokret za samo 11 minuta, a strelac gola bio je defanzivac Ejmerik Laport, koji je nakon kornera „zakucao“ loptu u mrežu Rajana. Korner je izveo Rijad Marez.

30′ – Mogao je Siti i do blickrig-preokreta, ali je golman Brajtona Metju Rajan odbranio udarac glavom Benrarda Silve.

28′ – GOL! Siti je ekspresno uspeo da izjednači preko Serhija Aguera, koji je munjevito reagovao nakon pasa Davida Silve, pa su navijači tima iz Mančestera mogli da odahnu.

27′GOL! Ogromno iznenađenje u Brajtonu! Domaći su izveli korner, odbrana Sitija je veoma loše reagovala, pa je domaćin poveo sa 1:0 preko Glena Marija. Korner je izveo Paskal Gros.

14′ – GOL! Liverpul vodi na Enfildu posle prve prilike, a strelac je Sadio Mane! Trent Aleksander-Arnold je sa desne strane sjajno uposlio Senegalca, koji je snažnim udarcem u desni ugao gola doneo prednost „Redsima.“

14′ – Zinčenko je pokušao da centrira, ali nije uspeo da ubaci loptu u srce šesnaesterca.

4′ – Mančester Siti je imao prvu polupriliku na meču – Bernardo Silva je driblingom dospeo do šesnaesterca, ali nije uspeo da uputi udarac.