Nathan Stirk/Getty Images

18.05.2019 | 17.53 > 19:27

Nema im ravnih! Siti kompletirao istorijsku tripletu!

Fudbaleri Mančester Sitija osvojili su FA kup, pobedom nad Votfordom u finalu na Vembliju sa 6:0, i postali prvi tim u istoriji engleskog fudbala koji je osvojio tripletu u domaćim okvirima!

Manchester City

Alex Morton, Getty Images

Građani su u ovoj sezoni prethodno osvojili Premijer ligu i Liga kup, a u prilog njihovoj dominaciji na Ostrvu govori i podatak da su došli i do trofeja u Komjuniti šildu.

Tim sa Etihada je do izjednačenja najubedljivijeg trijumfa u istoriji finala FA kupa (istim rezultatom Beri je 1903. savladao Darbi kaunti) stigao zahvaljujući het-triku Rahima Sterlinga, te golovima Davida Silve, Gabrijela Žezusa i Kevina de Brujnea.

Za Siti je ovo prvi FA kup posle osam godina, a ukupni šesti. Njihovom osvajanju trofeja raduju se i igrači Vulverhemptona, pošto će sad kao sedmoplasirani u Premijer ligi igrati kvalifikacije za Ligu Evrope.

Votford je u finalu bio konkurentan samo u uvodnim trenucima meča, kad je imao i jedinu pravu šansu. Posle kontra-napada u 10. minutu, Delofeu je "izbacio" Pereiru jedan na jedan sa Edersonom, ali je argentinski vezista šutirao pravo u istrčalog golmana Sitija.

Od tog trenutka usledio je uraganski fudbal ekipe Pepa Gvardiole, koja je kontrolisala dešavanja na terenu krcatog Vemblija sve vreme.

Do vođstva je Siti došao u 26. minutu, preko Davida Silve. Španac se sjajno snašao u šesnaestercu i glavom dodao loptu do Sterlinga, ovaj mu odigrao povratnu na sedam metara iskosa, posle čega je usledila rutinska egzekucija.

Do poluvremena prednost Građana je duplirana, golom Rahima Sterlinga. Gabrijel Žezus iskoristio centaršut Bernarda Silve i lošu procenu golmana Gomeša, i iskosa sa leve strane poslao loptu ka praznom golu. Nju je na gol liniji "overio" Rahim Sterling, pa je bilo dileme kome će pripisati pogodak. Na kraju je on dodeljen engleskom napadaču.

Dva gola viška nisu zadovoljavala igrače u plavim dresovima, koji su od starta drugog poluvremena dodali gas i do kraja doslovno demolirali protivnika sa još četiri pogotka.

U 61. minutu Kevin de Brujne je bio strelac, posle kontre dva na jedan i asistencije Žezusa, a sedam minuta kasnije uloge su promenjene. De Brujne je pasom na centru otvorio veliki prostor Žezusu, a ovaj trk od preko 30 metara krunisao drugim pogotkom.

Tačku na trijumf stavio je Rahim Sterling.

Sjajni napadač je najpre u 81. minutu iskoristio oštar centaršut Bernarda sa leve strane i na drugoj stativi zakucao loptu u mrežu, da bi u 87. uz malo sreće i pomoći stative iz popravnog došao do het-trika i postavio konačan rezultat.

Duel Mančester sitija i Votforda mogli ste da pratite u direktnom prenosu na Sport Klubu 1, a tok meča na OVOM LINKU.

Sastavi timova:

Posle uvodnih minuta bez velikih uzbuđenja, prvu pravu priliku imao je Votford u 10. minutu.

Odlično su Stršljenovi otvorili kontru, po desnoj strani prošao je Delofeu i pravovremeno dodao do Pereire koji je u situaciji jedan na jedan sa Edersonom šutirao pravo u brazilskog golmana.

Samo minut kasnije, Siti je prvi put zapretio udarcem Bernarda sa distance. Na mestu je bio Gomeš.

I u nastavku je Siti kontrolisao dešavanja na terenu, dok je Votford vrebao šansu iz kontra napada. Zanimljiva situacija viđena je u šesnaestercu Građana u 21. minutu, udarac Dukurea izblokirao je Kompani, a igrači Votforda oštro su protestovali kod sudije smatrajući da je lopta zaustavljena rukom i da im se mora dodeliti penal.

Ponovljeni snimak pokazuje da nisu bili u pravu.

Goool! Mančester Siti vodi od 26. minuta, strelac je David Silva! Španac se sjajno snašao u šesnaestercu i glavom dodao loptu do Sterlinga, ovaj mu odigrao povratnu na sedam metara iskosa, posle čega je usledila rutinska egzekucija.

Goool! Mančester Siti vodi od 38. minuta sa 2:0, strelac je Rahim Sterling! Bernardo Silva je poslao sjajnu loptu preko odbrane Votforda, golman Gomeš jako loše procenio i izleteo u prazno, a Žezus je iz levog ugla gađao pogodio praznu mrežu. Loptu je na putu ka golu "overio" i Rahim Sterling, pa je bilo dileme kome pripisati pogodak. Na kraju je on dodeljen Sterlingu.

Pogodak Žezusa praktično je bio i poslednja zanimljiva situacija u prvom poluvremenu, pa su Građani posle 45 minuta igre nalaze na odličnom putu da dođu do trofeja.

Poluvreme: Mančester Siti - Votford 2:0.

Odlično je Siti otvorio drugo poluvreme. Posle svega nekoliko trenutaka nastavka Gabrijel je mogao do novog gola, pošto je sjajno predribalo čuvara i šutirao iskosa, ali je Gomeš bio dobro postavljen.

Samo minut kasnije Brazilac je uspeo da zatrese mrežu Stršljenova, međutim, njegov pogodak poništen je zbog ofsajd pozicije.

U 55. minutu viđena je prva izmena. Oporavljeni Kevin de Brujne je ušao umesto Rijada Mareza.

Koji trenutak kasnije Votford je zapretio prvi put posle one sjajne šanse sa početka meča. Delofeu je izbio pred gol po levoj strani, ali je šutirao pored stative.

Goool! Mančester Siti vodi od 61. minuta sa 3:0, strelac je Kevin de Brujne! Bila je to fantastična kontra Građana, Žezus je dodao do De Brujnea u situaciji dva na jedan, a Belgijanac sjajno prevario Gomeša i poslao loptu u prazan gol.

Goool! Mančester Siti vodi od 68. minuta vodi sa 4:0, strelac Gabrijel Žezus! Ponovo je to bila kontra Sitija, ali je ovoga puta De Brujne proigrao Žezusa, a ovaj posle trka gotovo sa sredine terena savladao Gomeša.

Goool! Mančester Siti od 81. minuta vodi sa 5:0, a ovoga puta strelac je Rahim Sterling! Posle akcije po levoj strani Bernardo je poslao oštru loptu na drugu stativu odakle ju je Sterling zakucao u mrežu.

Goool! Mančester Siti od 87. minuta vodi sa 6:0, het-trik je postigao Rahim Sterling i time postavio konačan rezultat!