6 klasika Liverpula i MU: Kantona, Vidić, Džerard…

Fudbal - video 19. okt 201910:49 > 10:50
Alex Livesey/Getty Images

Derbi Liverpula i Mančester junajteda verovatno je najveći u engleskom fudbalu, a sledeći je na programu u nedelju od 17.30, uz direktni prenos na Sport klubu.

Prethodni meč dva kluba završen je bez golova, ali u istoriji su imali mnogo uzbudljivih okršaja. Portal Soccerway izdvojio je šest najzanimljivijih otkad je elitno englesko takmičenje poznato pod imeom Premijer liga.

6. Mančester junajted – Liverpul 0:3; Mojs na ivici (mart 2014)

Liverpul je bio tim koji je jurio titulu, dok je Junajrted bio u raspadu. Dejvid Mojs je trebalo da bude odabrani Fergusonov naslednik za Junajted, ali tada mu se već ljuljala stolica.

Stiven Džerard dao je dva gola iz penala, čak je i promašio jedan. Nemanja Vidić dobio je crveni karton – ne svoj prvi u derbijima – pre nego što je Luis Suares golom u završnici dosuo so na ranu.

Junajted je imao sreće što nije ubedljivije poražen, a Mojs je još samo mesec dana bio menadžer Crvenih đavola.

5. Liverpul – Mančester junajted 1:2: Džerard u igri… I van igre (mart 2015)

Ovaj duel uvek će ostatti upamćen kao poslednja utakmica Stivena Džerarda protiv starog neprijatelja – trajalo je 38 sekundi

Junajted je vodio na poluvremenu golom Huana Mate, što je nateralo menadžera Brendana Rodžersa da uvođenjem Džerarda osveži sredinu terena. Kapiten je učinio sledeće – u prvom minutu nastavka žestoko je nagazio Ereru i zaradio direktni crveni karton.

Mata je dao i drugi gol atraktivnim makazicama, a gol utehe ze Crvene postigao je Danijel Staridž.

4. Mančester junajted – Liverplu 2:2: Povratak kralja Erika (oktobar 1995)

Bio je to šou Erika Kantone. Posle devetomesečne suspenzije posle čuvenog maj-gerija navijaču u duelu sa Kristal Palasom, Kantona je u svom povratku odmah ostavio trag.

Prvo je asistirao Nikiju Batu za prvi gol Junajteda, da bi sa penala doneo izjednačenje na 2:2. Između toga je Robi Fauler postigao dva divna gola – prvi snažan šut pored Šmajhela, drugi lob sa mnogo osećaja.

3. Liverpul – Mančester junajted 2:3: Karager, Kol i pet golova (septembar 1999)