Getty Images/Stuart Franklin

01.08.2020 | 18.21 > 20:36

Preokret za trofej: Obamejang je vladar FA kupa!

Fudbaleri Arsenala osvojili su FA kup pobedom nad Čelsijem u finalu na Vembliju posle preokreta rezultatom 2:1.

Arsenal

REUTERS/Catherine Ivill

Arsenal

Zasluge za rekordni, 14. trofej u najstarijem fudbalskom takmičenju, a prvi u karijeri za menadžera Tobdžija Mikela Artetu, pripadaju Pjer-Emeriku Obamejangu, dvostrukom strelcu.

Sjajni Gabonac pogađao je mrežu Plavih u 28. iz penala i u 67. minutu. Time je poništio gol Kristijana Pulišića i vođstvo Čelsija iz petog minuta i doneo svom timu plasman u Ligu Evrope.

Da će klub sa Emirejtsa koliko-toliko spasti sezonu, posle najlošijeg plasmana u prethodnih 25 godina Premijer lige (osmo mesto), nije se moglo naslutiti tokom uvodne faze utakmice.

Čelsi je konkretnije otvorio duel i vrlo brzo stekao prednost. Žiru je petom sjajno proigrao Pulišića, a ovaj rutinski sa pet metara pogodio mrežu.

Uspele su Tobdžije, ipak, relativno brzo da se oporave od ranog zaostatka i poravnaju rezultat.

Sesar Aspilikueta je faulirao Obamejanga u šesnaestercu, Gabonac je preuzeo odgovornost i sa bele tačke sigurno gađao levi ugao.

Do poluvremena nije bilo ozbiljnijih prilika, igralo se uglavnom na sredini terena, a slična situacija viđena je i u drugih 45 minuta.

Tim Frenka Lamparda kontrolisao je posed, Arsenal vrebao šansu iz kontra napada i jednu takvu dočekao za preokret.

Ektor Beljerin je povukao kontru. Lopta je na levoj strani stigla do Nikole Pepea, ovaj pravovremeno proigrao Obamejanga, koji je rutinski predriblao Kurta Zumu i prevario Vilija Kabaljera.

Već u 73. minutu situacija je postala znatno teža za Čelsi zbog sumnjivog drugog žutog kartona i isključenja Matea Kovačića.

Lampardov sastav do kraja se borio sa desetoricom. I takvoj konstelaciji snaga imao je veću inicijativu u finišu, međutim, organizovana odbrana Arsenala je rutinski odbijala svaki napad rivala i sačuvala vredan trofej.

Treba dodati i da je Čelsi tokom meča ostao bez Aspilikuete u prvom i Pulišića u drugom poluvremenu zbog povreda zadnje lože. U poslednjim sekundama nadoknade, teren je na nosilima napustio i Pedro.

Tok meča sa Vemblija mogli ste da pratite uživo uz naš sajt.

Arsenal (3-4-3): Martines - Holding, Luiz, Tirni - Beljerin, Sebaljos, Džaka, Mejtland-Nails - Pepe, Obamejang, Lakazet

Čelsi (3-4-3): Kabaljero - Aspilikueta, Zuma, Ridiger - Džejms, Žoržinjo, Kovačić, Alonso - Maunt, Pulišić, Žiru

Prvu šansu na utakmici imao je Arsenal. Mejtland-Nails je probio po levoj strani i centrirao do Obamejanga, koji je glavom šutirao pored gola.

Već u sledećem napadu zapretio je i Čelsi. Maunt je gađao sa distance, ali je Martines sjajnom paradom zaustavio udarac.

Goool! Čelsi vodi sa 1:0 od šestog minuta, strelac je Kristijan Pulišić! Žiru je petom sjajno proigrao američkog igrača, a ovaj rutinski sa pet metara pogodio mrežu.

Nastavio je tim Frenka Lamparda sa boljom igrom i posle vođstva i u 10. minutu je lako mogao da duplira prednost. Pulišić je šutirao sa petnaestak metara, ali je ponovo Martines dobro reagovao.

Pokušavao je Arsenal da preuzme inicijativu u narednom periodu i zapreti golu Kabaljera, međutim, osim udarca Sebaljosa iz slobodnjaka, nisu Tobdžije uspele ništa konkretnije da naprave.

Zatresla je ekipa Mikela Artete mrežu u 25. minutu, učinio je Pepe, ali gol nije priznat zbog prethodne ofsajd pozicije.

Goool! Arsenal je izjednačio u 28. minutu golom Pjer-Emerika Obamejanga iz jedanaesterca! Prekršaj je načinio Sesar Aspilikueta nad Gaboncem, koji je preuzeo odgovornost i pogodio levi ugao.

Lampard je u 35. minutu morao da napravi prvu promenu. Umesto povređenog Aspilikuete, u igru je ušao Andreas Kristensen.

U finišu poluvremena Lakazet je probao snažno iz slobodnog udarca sa dvadesetak metara i lopta je prohujala pored leve stative.

Bila je to ujedno i poslednja zanmljiva situacija u prvom delu meča.

Arsenal - Čelsi 1:1 (poluvreme)

Drugo poluvremene startovalo je šansom za Pulišića, koji je šutirao pored gola sa ivice šesnaesterca. Mladi napadač se prilikom tog trka povredio, pa je i on morao da napusti teren. Umesto njega, Pedro je dobio šansu.

Nešto sporiji ritam viđen je u narednom periodu. Arsenal je imao za nijansu veći posed, međutim, igra se najčešće odvijala na sredini terena.

Čelsi je u potpunosti preuzeo inicijativu u nastavk i držao loptu u svojim nogama, dok je Arsenal priliku vrebao iz kontra napada.

Goool! Arsenal vodi sa 2:1 od 67. minuta, ponovo je strelac Obamejang! Bila je to kontra napad Tobdžija preko Beljerina, lopta je došla do Pepea, a vrlo brzo i do Obamejanga, koji je rutinski predriblao Zumu i pogodio dalji ugao.

Od 73. minuta, Čelsi je ostao sa desetoricom igrača zbog isključenja Matea Kovačića. Hrvat je napravio prekršaj na sredini terena nad Džakom i dobio drugi žuti karton.

Plavi su i sa igračem manje imali veću inicijativu, međutim, organizovana odbrana Arsenala rutinski je odbijala svaki njihov pokušaj.