Kad je Fulam slavio Jokana, a Brentford Den Tanu

Fudbal - video 3. avg 202019:58 > 20:05
Alex Morton, Getty Images Sport

Dobrivoje Tanasijević je sedamdesetih godina postavio Brentford na čvrste noge, a Fulam je pre dve godine uspešno položio ispit u finalu plej-ofa za Premijer ligu kad je na klupi sedeo Slaviša Jokanović.

Kad u utorak na teren londonskog Vemblija izađu fudbaleri Brentforda i Fulama boriće se za najveću sportsku nagradu na svetu. Plasman u nezvanično najjaču ligu na svetu, kakvom mnogi smatraju Premijer ligu, nagrada je sama za sebe, ali ovde je dodatno reč i o izuzetnoj finansijskoj dobiti.

Povezano

Ne postoji sportski događaj na svetu koji pobedniku donosi veću nagradu od pobede u finalu plej-ofa Čempionšipa – skoro 200 miliona evra (u proseku oko 170 miliona funti).

Ove sezone će ta cifra biti neznatno manja, ali će zapravo pobedniku doneti mnogo veći profit srazmerno aktuelnoj situaciji nastaloj zbog pandemije koronavirusa.

Taj novac biće i bukvalno pravo bogatstvo„, smatra stručnjak za finansije sporta Tim Bridž.

Prema Dilojtu, pobeda bi Brentfordu donela oko 160 miliona funti tokom tri godine, dok bi Fulamu trijumf doneo „samo“ 135 miliona funti. Ta cifra bi se povećala na 265 miliona funti tokom pet godina ako bi se izbeglo ispadanje već u prvoj sezoni.

Razlog zašto bi Pčele više zaradile ako pobede u najskupljem fudbalskom meču na planeti leži u činjenici da je Fulam nedavno već igrao Premijer ligu, tačnije da je iz nje ispao 2019. godine i već je bio u procesu takozvane „padobranske“ isplate u elitnoj ligi Engleske.

Fulam je 2018. u finalu plej-ofa Čempionšipa pobedio Aston Vilu 1:0, a na klupi ekipe iz Zapadnog Londona sedeo je Slaviša Jokanović. Dakle, srpski trener je uveo Fulam u Premijer ligu, da bi u novembru iste godine bio smenjen, ali to je neka druga priča.

Ono što je u ovom trenutku bitno je da je poseban uticaj na značajnu finansijsku dobit, koja čeka pobednika ovog meča, prouzrokovala globalna pandemija Covid-19. Posledice koje je ona izazvala uopšte u svetu sporta su nemerljive u finansijskom smislu, a poznato je da je ova pandemija uticala da 28. izdanje Premijer liga bude u prekidu više od tri meseca – od 13. marta do 17. juna.

Prihodi od emitovanja, koji čine veliki deo iznosa procenjenih od strane finansijskog analitičara Dilojta, obezbeđuju da klubovi Premijer lige mogu da izdrže finansijske probleme mnogo lakše nego klubovi u nižim ligama, koji se oslanjaju samo na prihode od prodatih ulaznica.

U nižim ligama će to i dalje biti veliki problem, jer navijačima verovatno neće biti dozvoljeni da se vrate na stadione pre oktobra, a pretpostavlja se da bi se čak i tada radilo samo o ograničenom kapacitetu.

S obzirom na nedavni uticaj Covid-19, za očekivati je da će finansijska dobit od ulaska u Premijer ligu biti mnogo vrednija za klub nego ikad ranije„, naglašava stručnjak za finansije sporta Tim Bridž.

Zanimljiv je podatak da je svojevrsnom konvencijom postignut dogovor među finalistima da gubitnik uvek zadrži svu zaradu od prodatih karata, kako bi bar malo ublažio finansijski udarac, ali to ovog puta neće imati uticaj zbog praznih tribina.

Novac je svakako bitan, danas se sve gleda kroz finansijsku dobit, ali za prave navijače je najvažnije da njihovi ljubimci pobeđuju i imaju uspeha.

Catherine Ivill/Getty Images

A duel Fulama i Brentforda biće i golgetrski obračun Aleksandra Mitrovića I Olija Votkinsa, dvojice najboljih strelaca u Čempionšipu ove sezone. Bitku u ligi je dobio srpski strelac, sa 26 golova bio je najefikasniji igrač u sve četiri profesionalen lige u Engleskoj, dok je Votkins odmah iza njega sa golom manje.

Mitrović se oporavio od povrede i biće najveća opasnost za odbranu Pčela. Uticaj fudbalera i trenera iz Srbija je prilično veliki za Fulam poslednje godine. Već je pomenuto da je Slaviša Jokanović kao menadžer uveo ovaj klub u Premijer ligu 2018. godine. Aleksandar Mitrović je i tad i sad bio glavna uzdanica u špicu napada. Pre njih član ovog kluba bio je nekadašnji fudbaler Crvene zvezde i jugoslovenski reprezentativac Dejan Stefanović, a jedno kratko vreme na pozajmici iz Liverpula bio je sadašnji as Partizana Lazar Marković.

Za Brentford nikad nije igrao nijedan srpski fudbaler, ali je zato dubok trag u rukovodstvu kluba ostavio Dobrivoje Tanasijević, poznatiji kao Den Tana. Nekadašnji fudbaler Crvene zvezde, kasnije i predsednik, bio je svojevremeno predsednik Brentforda i čovek koji je sedamdesetih godina oživeo ovaj klub, vratio publiku na tribine Grifit parka i postavio klub na zdrave noge. 

Za one koji ne znaju, Fulam i Brentford su stari gradski rivali i uz Čelsi i KPR čine „četvorku“ Zapadnog Londona. Do sada su odigrali 54 utakmice, Fulam ima 20 pobeda, Brentford jednu manje, dok je 15 završeno nerešeno. Gol razlika je 76:72 u korist Brentforda.

Ako nekog zanima istorija i statistika plej-ofa on je u ovom obliku prvi put igran 1987. godine još dok se liga zvala Druga divizija. Kad je osnovana Premijer liga 1993. godine Druga divizija je postala Prva divizija i tako je bilo sve do 2005. kad je promenila ime u Čempionšip.

Rekorderi po broju učešća u plej-ofu su Ipsvič Taun i Derbi Kaunti – po osam. Ali i jedni i drugi su samo jednom bili pobednici. Lester je četiri puta učestvovao u plej-ofu i dva puta bio pobednik. Ipak, apsolutni rekorder po broju pobeda je Kristal Palas, sa pet učešća i čak četiri trijumfa!

Finale plej-ofa Čempionšipa na programu je u utorak na Vembliju sa početkom u 20.45 i moći ćete da ga pratite na Sport Klubu 1.