Lynne Cameron/Getty Images

04.08.2020 | 19.48 > 23:25

Brajan vratio Fulam i Mitra u Premijer ligu!

U finalu plej-ofa Čempionšipa na Vembliju Fulam je posle produžetaka savladao Brentford 2:1 i tako se vratio u Premijer ligu.

Joe Bryan

Justin Setterfield/Getty Images

Fulam je taktički izvanredno odigrao utakmicu, dok je Brentford potpuno razočarao. Nisu pokazali ni delić onoga što ih je svrstalo u favorite u ovom plej-of okršaju. Skot Parker je svesno žrtvovao Aleksandra Mitrovića i ubacio ga tek u 90. minutu, kada mu je bilo jasno da će se igrati produžeci.

A u njima briljirao je Džo Brajan. Prvo je na samom kraju prvog iznenadio španskog golmana Raju direktno iz slobodnog udarca, a pečat na veliku pobedu Fulama stavio je golom posle sjajnog dodavanja Mitrovića pet minuta pre kraja. U sudijskoj nadoknadi Dalsgard je postigao gol i smanjio vođstvo Fulama, ali premalo je ostalo vremena da se ugrozi povratak Kotidžersa u Premijer ligu.

Sa druge strane Brentford će na to čekati i 74. godinu.

Tok meča

Prvu veliku priliku imao je Fulam. Odlična kontra izvedena je u četvrtom minutu, a na kraju je Onoa šutirao sa distance, međutim golman Pčelica Raja sigurno je intervenisao. Onoa je u prvih 15 minuta imao još dve obećavajuće situacije, ali ni u jednoj nije ozbiljnije ugrozio Raju, koji je imao jednu ozbiljnu grešku koja nije kažnjena.

Posle furioznih 15 minuta Brentford je došao do daha, ali nije uspevao ozbiljnije da ugrozi protivnika i nekako je bio bojažljiv. Sa druge strane Fulam je bio nešto konkretniji ali nije bilo nikog ko bi proizveo pravu opasnost pred golom Raje, tako da do poluvremena nije bilo golova.

Mnogo bolje Brentford je ušao u drugo poluvreme. Imali su nekoliko ozbiljnijih napada, ali nisu uspeli da naprave neku izgledniju priliku. Međutim, ponovo je prvu veliku priliku imao Fulam. Odličnu kontru izveli su igrači u belim dresovima u 58. minutu, lopta je došla do Bobija Rida, koji je sa oko 11 metara, skoro neometan, šutirao preko gola.

Prvi ozbiljan šut u okvir gola Brentford je imao tek u 72. minutu. Votkins je odlično kreirao poziciju, snažno šutirao, ali je golman Rodak odlično intervenisao i izbacio loptu u korner. U 80. minutu Parker je digao Mitrovića i praktično ga već pripremio da uđe, ali se predomislio i samo je Entoni Nokart na terenu, dok se najbolji strelac Čempionšipa vratio na zagrevanje. Aleksandar Mitrović konačno je ušao u 90. minutu umesto Bobija Rida i jasno je da je on bio Parkerov džoker za produžetke.

Produžeco su počeli velikom šansom Brentforda, ali Oli Votkins je sa pet metara šutirao pored gola. Mnogo sreće za Fulam. Ekipi sa Krejven Kotidža sreća se posebno osmehnula u finišu prvog produžetka. Posle velike greške španskog golmana Raje i odbrane Brentforda dobili su slobodan udarac sa nekih 35 metara, a onda je levi bek Džo Brajan iskoristio očajno postavljanje Raje, koji je očekivao centaršut, a Brajan je direktno šutirao na gol, iznenadio Španca i doveo Fulam u vođstvo.

Logično, Brentford je krenuo na sve ili ništa i na kraju je dobio ništa. Tačnije, dobili su još jedan gol. Sjajan dupli pas odigrali su strelac prvog gola Džo Brajan i Aleksandar Mitrović, a Srbin je izuzetno uposlio Brajana, koji je pet minuta pre kraja rutinski matirao Raju za ogromnih 2:0.

Brentford je do kraja uspeo samo u poslednjim trenucima nadoknade preko Dalsgarda da smanji na 2:1, ali za plasman u Premijer ligu moraće još da sačekaju.