Ulet Ifansasti/Getty Images

28.09.2020 | 21.15 > 22:59

Preokret Redsa u derbiju, debitantski gol Žote!

Fudbaleri Liverpula pobedili su Arsenal na Enfildu u derbiju trećeg kola Premijer lige rezultatom 3:1.

Sadio Mane

Pool, Getty Images

Sadio Mane

Šampion Engleske je do trećeg trijumfa u sezoni stigao posle preokreta, pošto su Tobdžije prve povele golom Aleksandra Lakazeta u 25. minutu.

Iskoristio je francuski napadač veliku grešku Endija Robertsona, koji mu je praktično asistirao, i uz malo sreće savladao Alisona.

Vođstvo gostiju trajalo je nešto manje od tri minuta. Mohamed Salah je probio pored Kirena Tirnija po desnoj strani i šutirao, njegov udarac odbio je Bernd Leno pravo na nogu Sadija Manea, kojem nije bilo teško da loptu vrati u praznu mrežu.

Već u 34. viđen je preokret, a strelac je bio Robertson. Aleksander-Arnold je poslao loptu sa desne strane preko celokupne odbrane Arsenala, do nje je došao levi bek Redsa i pogodio za iskupljenje za pomenutu grešku.

Nastavila je ekipa Jirgena Klopa da kontroliše dešavanja na terenu i u nastavku.

Imala je nekoliko prilika da reši pitanje pobednika znatno ranije, ali se na treći pogodak čekalo do finiša. Njega je postigao Diogo Žota.

Novi igrač Liverpula u igru je ušao u 80. minutu i svega osam minuta na debiju bilo mu je dovoljno da zatrese mrežu i postavi konačan rezultat.

Crveni imaju devet bodova i drugi su na tabeli. Arsenal uz šest ostaje na petoj poziciji.

Klopov tim u sledećoj rundi gostuje Aston Vili, dok sastav Mikela Artete čeka Šefild Junajted.

Tok meča sa Enfilda pročitajte u nastavku izveštaja.

Domaći su nešto bolje otvorili utakmicu i sve vreme kontrolišu ritam. Arsenal se brani sa svim igračima iza lopte, vrebajući šansu iz kontra napada, ali mu takva taktika nije donela konkretnu priliku u uvodnoj fazi meča.

Na drugoj strani, Liverpul je u nekoliko navrata zapretio. Najbliži pogotku, Crveni su bili u 21. minutu kada je Aleksander-Arnold pogodio prečku posle udarca sa distance.

Dva minuta kasnije mogao je i Vajnaldum da zatrese mrežu. David Luiz je pogrešio u šesnaestercu, lopta je došla do Holanđanina, ali je njegov šut završio u naručju Lena.

Goool! Arsenal vodi od 25. minuta golom Aleksandra Lakazeta! Veliku grešku napravio je Endi Robertson, koji je praktično asistirao Francuzu pred golom, a ovaj uz malo sreće sproveo loptu u mrežu.

Goool! Liverpul je izjednačio u 28. minutu golom Sadija Manea! Mohamed Salah je probio pored Kirena Tirnija po desnoj strani i šutirao, njegov udarac odbio je Bernd Leno pravo na nogu Senegalca, kojem nije bilo teško da loptu vrati u praznu mrežu.

Goool! Liverpul vodi sa 2:1 od 34. minuta golom Endija Robertsona! Aleksander-Arnold je poslao loptu sa desne strane preko celokupne odbrane Arsenala, do nje je došao levi bek Redsa i pogodio za preokret.

Posle tri pogotka u svega devet minuta, usledio je nešto sporiji ritam. Liverpul je i dalje imao inicijativu i posed od preko 70 odsto. Arsenal se, uprkos zaostatku, fokusirao samo na kontra-napade.

U takvom odnosu snaga, nije bilo šansi u finišu poluvremena.

Liverpul - Arsenal 2:1 (poluvreme)

Zapretili su Crveni na startu drugog dela. Sadio Mane je bio u kontri i šutirao preko prečke sa ivice šesnaesterca.

Slična slika viđena je i u nastavku. Ekipa Jirgena Klopa je dominirala u posedu i tražila šansu da uveća prednost, ali se organizovana odbrana tima Mikela Artete uspešno branila i čekala kontre.

Mogao je Arsenal do izjednačenja u 59. minutu. Lakazet je izbio jedan na jedan sa Alisonom, ali je teatralno šutirao pravo u brazilskog golmana. Na kraju je, ipak, signalizirana i ofsajd pozicija, pa gol ne bi bio priznat ni da je lopta završila u mreži.

Nedugo zatim na drugoj strani, Van Dajk je oprobao udarac sa distance. Leno je krajnjim naporom odbio tu loptu.

Rasplamsala se borba u tim trenucima na Enfildu. Ponovo je Lakazet izbio pred Alisona, ovoga puta nije bio u nedozvoljenoj poziciji, ali je i sada golman domaćih izašao kao pobednik.

Već u sledećem napadu viđena je opasnost pred golom Arsenala. Mane je šutirao iz okreta i lopta je otišla pored stative.

Posle perioda visokog ritma na obe strane, ponovo je usledilo zatišje i nije viđena izgledna prilika sve do 76. minuta kada je Roberto Firmino gađao pored desne stative.

Debi za Liverpul upisao je Diogo Žota, koji je ušao u igru umesto Manea u 80. minutu.

Mogao je portugalski napadač vrlo brzo i do debitantskog pogotka. Salah ga je sjajno uposlio na levoj strani, ali je Žota sa desetak metara pogodio spoljni deo mreže.

Goool! Liverpul vodi sa 3:1 od 88. minuta golom Dioga Žote! Ono što Žota nije uspeo u prvoj prilici, jeste kod druge. Prihvatio je loptu na ivici šesnaesterca i sjano pogodio donji desni ugao.

Liverpul - Arsenal 3:1 (kraj)