Amerikanci za sedam minuta srušili Salvador

Patrick Smith/Getty Images

Fudbalska reprezentacija Sjedinjenih Država plasirala se u polufinale Gold kupa pobedom nad Salvadorom rezultatom 2:0 u Filadelfiji.

Amerikanci, koji su domaćini elitnog takmičenja, do trijumfa su došli sjajnim golovima u samom finišu prvog poluvremena. Strelci su tada bili Omar Gonsales i Erik Ličaj.

Gonsales je bio taj koji je doveo selekciju Sjedinjenih Država u vođstvo u 41. minutu, kada je odlično reagovao posle centaršuta Majkla Bredlija. Svi igrači koji su u tom trenutku bili u napadu odlično su se kretali i tako su izbegli ofsajd, a Gonsales se najbolje snašao i tako postigao svoj prvenac.

Samo šest minuta kasnije, svoj prvi gol u nacionalnom timu postigao je i Ličaj, fudbaler Notingem Foresta. Klint Dempsi mu je sjajno proturio loptu, a Ličaj se sam našao ispred golmana Derbija Karilja, kojem je lopta prošla kroz noge na putu do mreže.

Amerikancima je prethodno poništen čist gol, koji je postigao Gjasi Zardes, pošto je sudija dosudio ofsajd, kojeg nije bilo.

Ispostavilo se da ta dva gola bila više nego dovoljna Amerikancima da prođu u polufinale, pošto u drugom poluvremenu nisu briljirali. Salvadorci su na sve načine pokušavali da se vrate u meč, ali kada je trebalo nisu iskoristili početničke greške domaćeg tima u odbrani.

Duel između Sjedinjenih Država i Salvadora očekivano je obeležila prljava igra, kao i veliki broj prigovora selektora Amerikanaca Brusa Arene. Salvadorci su gore prošli i zaradili su četiri javne opomene, nasuprot samo jedne na drugoj strani.

Amerikanci će se u polufinalu sastati sa selekcijom Kostarike, koja je rezultatom 1:0 eliminisala Panamu.

Reprezentacija Sjedinjenih Država do sada je pet puta osvajala Gold kup, poslednji put 2013. godine. Na prethodnom izdanju tog takmičenja, Amerikanci su zauzeli četvrto mesto.