Srbija junački do velikog boda u Lisabonu

Fudbal 25. mar 201919:22 > 22:42
Dean Mouhtaropoulos, Getty Images Sport

Fudbalska reprezentacija Srbije ostala je neporažena na gostovanju Portugaliji u prvom meču kvalifikacija za EURO 2020. pošto je odigrala nerešeno 1:1.

Orlovi su osvojili veliki bod i tako očuvali tradiciju neporaženosti na startu kvalifikacija za velika takmičenja, pošto od raspada Jugoslavije nikada nisu izgubili u prvom meču. Izabranici selektora Mladena Krstajića očekivano su bili inferiorni kada je u pitanju terenska inicijativa i posed lopte, ali su bili veoma konkurentni protiv aktuelnog evropskog šampiona. Sve je počelo fenomenalno pošto je u sedmom minutu dosuđen penal za Srbiju koji je uspešno realizovao Dušan Tadić. U međuvremenu i Kristijano Ronaldo je izašao iz igre zbog povrede, ali je Danilo ipak uspeo u 42. minutu da izjednači.

U drugom poluvremenu bilo je velikih prilika na obe strane, a Srbija je imala dosta sreće jer na kraju u 75. minutu ipak nije dosuđen penal zbog igranja rukom Rukavine. Na kraju osvojen veliki bod.

Na žalost u Luksemburgu je Ukrajina u poslednjim trenucima došla do pobede nad domaćinom 2:1 autogolom Fernandesa u trećem minutu nadoknade. Na tabeli Grupe B Ukrajina je prva sa četiri boda, Luksemburg ima tri, Portugalija dva, Srbija bod ali uz meč manje, a isti broj utakmica ima i Litvanija bez bodova.

Uživo statistiku možete pratiti na ovom linku

Tok meča

Portugalci su bolje krenuli, imal sjajnu šansu preko Karvalja u trećem minutu, ali je Uroš Spajić sprečio siguran pogodak. Srbija je momentalno uzvratila. Sjajno je Tadić proigrao Gaćinovića, ovaj utrčao iza leđa odbrane domaćina, lobovao Ruija Patrisija, koji je skrivio jedaneaesterac. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Dušan Tadić za vođstvo Orlova.

Očekivano, od tada počinje velika ofanziva Portugalaca. Ređale su se šanse kao na traci, ali odlično je reagovala odbrana, u prvom redu golman Dmitrović. Usred te velike inicijative Portugalaca desio se veliki peh za ekipu Mladena Krstajića, pošto je u 21. minutu Mijat Gaćinović izašao posle povrede, a umesto njega je ušao Nemanja Radonjić. Upravo je krilo Olimpika iz Marseja imao odličnu šansu, ali nije uspeo da šutira kada je ušao u šesnaesterac.

Međutim i ekipa Fernanda Santoša doživela je ozbiljan udarac pošto je u 30. minutu ostala bez Kristijana Ronalda. Kapiten i glavna uzdanica pri pokušaju da stigne loptu požalio se na bol u zadnjoj loži i nije mogao da nastavi meč. Ali to im nije smetalo da ipak krunišu veliku inicijativ. U 42. minutu na odličan prodor se odlučio Danilo, kome su Orlovi ostavili dovoljno prostora da se namesti za šut, a on je to iskoristio i sa 20-ak metara izuzetnim udarcem zatresao mrežu nemoćnog Dmitrovića za 1:1.

Gol Portugalaca nije demoralisao goste. Odmah su krenuli napred, Nemanja Radonjić je ponovo dobro centrirao sa leve strane, Aleksandar Mitrović se sjajno izborio za prostor, spustio loptu Tadiću, koji je sa nekih sedam, osam metara šutirao preko gola. Na poluvreme se otišlo sa, za Srbiju solidnih 1:1, mada je mogao da bude i bolji, ali i lošiji rezultat.

Portugalci su krenuli ofanzivno i u drugom poluvremenu, kako bi što pre preokrenuli, ali ni Srbija nije ostajala dužna. Lepu šansu imao je Darko Lazović, ali onu pravu kolosalnu imao je Adem Ljajić u 56. minutu. Sjajno ga je uposlio Darko Lazović, ofanzivac Bešiktaša bio je sam, neometan sa nekih 15-ak metara, baš kao i protiv Nemačke, ali je isto tako i šutirao, preko gola. Ostalo je 1:1.

Mnogo sreće imala je Srbija u 71. minutu, kada je u dva navrata Nemanja Maksimović sjajno reagovao na gol liniji i spasao čist gol.

Orlovi su izveli odličan kontranapad, lopta je došla do Tadića, koji je sjajnim driblingom izbacio dvojicu Portugalaca, bio neometan sa ruba šesnaesterca, ali je šutirao pored gola. Još više sreće imala je Srbija koji minut kasnije, kada je lopta u šesnaestercu pogodila Rukavinu u ruku, glavni sudija Marćinjak je pokazao na belu tačku, ali je u razgovoru sa pomoćnim sudjom preimenovao odluku, iako je evidentno bilo igranje rukom kapitena Srbije.