Catherine Ivill/Getty Images

14.11.2019 | 22.40 > 22:42

Engleska deklasirala Crnu Goru, Češka na EP

Fudbaleri Crne Gore doživeli su klasičan nokaut u poslednjem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, koje će ljubitelji fudbala u Crnoj Gori nastojati što pre da zaborave. Engleska je na „Vembliju“ slavila sa 7:0.

Fudbalska reprezentacija Crne Gore

FSCG

S obzirom da je meč protiv Crne Gore biti hiljaditi u istoriji državnog tima, Englezi su odmah pronašli statistički podatak da su bili blizu da obore rekord iz 1946. godine kada su Holandiji dali pet golova za 35 minuta. Crna Gora je izdržala dva minuta duže.

Izabranici Faruka Hadžibegića iako oslabljeni neigranjem Stefana Savića, Stevana Jovetića, Adama Marušića, Žarka Tomaševića, Nebojše Kosovića, Marka Jankovića, Marka Bakića, Aleksandra Šćekića i Vukana Savićevića, nadali su se da mogu da budu konkurentni jednoj od najboljih selekcija planete u ovom trenutku.

Međutim, brzo su shvatili da od toga nema ništa. Posle nešto više od dvadeset minuta igre na semaforu je pisalo 3:0 za Englesku. Strelci su bili Okslejd Čembrlen i Hari Kejn koji je dva puta matirao Milana Mijatovića koji je bio na pravoj vetrometini, jer je promaja u odbrani Crne Gore duvala sa svih strana.

U tom momentu je naravno bilo jasno da je pitanje pobednika rešeno, ako se to pitanje uopšte i postavljalo, a jedina dilema je bila koliko će lopti završiti u mreži Crne Gore. Ono što je brinulo ljubitelje fudbala i stručni štab je činjenica da su Englezi bili izuzetno motivisani, da su želeli da uveličaju spektakl zbog odigravanja hiljadite utakmice u istoriji državnog tima.

Agonija je nastavljena jako brzo. Mark Rašford je pogodio za 4:0, a na semaforu je pisalo da je proteklo samo trideset minuta igre. Gotovo je izvesno da bi svi u sastavu Crne Gore u tom trenutku potpisali da se meč završi odmah, ali... Ali, na žalost to nije bilo moguće, a Englezi sa nastavili da rešetaju mrežu Crne Gore. Novi, treći gol za 5:0 postigao je Hari Kejn u 37. minutu. Na sreću po igrače Crne Gore, sudija Laos iz Španije je označio kraj prvog poluvremena.

Crna Gora je odolovela do 66. minuta, kada je Aleksandar Šofranac zatresao sopstvenu mrežu za 6:0. Nedugo zatim Tami Abraham je pogodio za 7:0. Meč je završen pomenutim rezultatom, a na osnovu svega viđenog na terenu, moglo je da bude još gore po Crnu Goru.

U drugom meču grupe, ključnom za plasman na Evropsko prvenstvo, Češka je na svom terenu, posle preokreta pobedila selekciju FS Kosova i obezbedila mesto na smotri najboljih selekcija Starog kontinenta. Gosti su poveli golom Atea Nuhijua. Međutim, Česi su krenuli na sve ili ništa i dobili sve.

Aleks Kral je pogodio za 1:1 u 71. minutu, a eurpciju oduševljenja među ljubiteljima fudbala u Češkoj izazvao je Ondrej Celuška koji je bio precizan u 79. minutu, za konačnih 2:1.

Ostala je su još dva meča u grupi. Snage će 17. novembra odmeriti selekcija FS Kosova i Engleska, odnosno Bugarska i Češka, ali će ovi mečevi biti lišeni rezultatskog značaja jer su plasman na šampionat Evrope izboriti Englezi i Česi.