Finska pobedom do prvog EP u istoriji

EURO 15. nov 201920:19 > 20:24
Alexander Scheuber/Bongarts/Getty Images

U petak od 18 časova na programu su bila tri meča kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine, a do trijumfa su došle ekipe Grčka, Finska i Norveška.

Finska je trijumfom nad Lihtenštajnom u Helsinikiju uspela da izbori istorijski plasman na Evropsko Prventstvo. Grčka je u istoj grupi pobedila Jermeniju, dok Norveška nije imala problema protiv Farskih Ostvrva.

Finska je obezbedila plasman na prvo Evropsko Prvenstvo u istoriji rutinskom pobedom nad Lihtenštajnom. U sjajnoj atmosferi u Helsinkiju ekipa Marku Kanerve došla je do vođstva u 21. minutu, kada je strelac bio fudbaler beloruskog Batea, Jase Tuominen. Rezultat se nije menjao sve do 64. minuta, kada je sa bele tačke precizan bio Temu Puki. Napadač Noriča je 11 minuta kasnije postigao svoj drugi gol i postavio konačan rezultat.

Puki je u poslednja dva meseca golove isključivo postizao u reprezentativnom dresu, a trenutno je na devet postignutih golova u ovim kvalifikacijama. Fincima je ovo prvi plasman na neko veliko takmičenje u svojoj istoriji, i tako se pridružili Italijanima koji su već ranije obezbedili prolaz.

U drugom meču u okviru grupe J, Grčka je savladala Jermeniju u Jerevanu minimalnim rezultatom. Jermeni su pre utakmice imali teorijsku šansu da prođu dalje, ali se ona zapravo merila u promilima. Jedini pogodak na meču posigao je Dimitris Limnios u 35. minutu.

Bio je to prvenac fudbalera PAOK u dresu seniorske reprezentacije. Domaćin lišen pomoći Henrika Mihtarijana nije imao gotovo nikakve prilike na meču, dok su Grci mogli da postignu još neki pogodak do kraja, naročito Masuras, koji je promašio nemoguće u 80. minutu. Heleni su uspeli da se revanširaju Jermeniji za poraz u Atini i tako uspeli da upišu treći trijumf u kvalifikacijama.

Norvežani su bez većih problema savladali Farska Ostrva u Oslu rezultatom 4:0. Goleadu je već u četvrtom minutu otvorio Reginiusen nakon asistencije Selnesa. Samo četiri minuta kasnije prednost je duplirao Fosum. Novi blickrig Norvežana usledio je u drugom poluvremenu, kada je Serlot dva puta pogodio u razmaku od samo tri minuta. Prvo u 62. nakon asistencije Fosuma, a tri minuta kasnije iskoristio je dodavanje Selnesa. Norvežani su stigli do treće pobede i 14 boda u okviru grupe F.

U četvrtak je Turska remijem sa Islandom obezbedila plasman na EP.

Sa druge strane, siguran učesnik kontinentalnog prvenstva i Francuska, koja je u četvrtak bila bolja od Moldavije.

Srbija je održala nadu da se plasira na turnir pobedom u Beogradu nad Luksemburgom 3:2.