Hrvati preokretom do Evropskog prvenstva!

EURO 16. nov 201922:36 > 22:38
Getty Images Sport, Richard Heathcote

Fudbaleri Hrvatske plasirali su se na Evropsko prvenstvo 2020. pobedom nad Slovačkom u devetom kolu kvalifikacione grupe E rezultatom 3:1.

Vicešampion sveta kvalifikacije završava kao lider sa 17 bodova, pet više od drugoplasirane Mađarske, a šest od Velsa i Slovačke, pa će na tom mestu ostati bez obzira na rezultate poslednjeg kola.

Slovaci, sa druge strane, za prolaz moraju da savladaju Azerbejdžan i čekaju remi između Velsa i Mađarske.

Duel u sjajnoj atmosferi na stadionu Rujevica u Rijeci nije dobro počeo po domaće.

Uprkos inicijativi Vatrenih, Slovačka je golom Boženika u 32. minutu povela i uz prednost dočekala poluvreme.

Ipak, u nastavku je tim Zlatka Dalića uspeo da kruniše bolju igru sa tri gola i prekoretom izbori EURO.

Nikola Vlašić je u 56. minutu poravnao rezultat, da bi samo četiri minuta kasnije Bruno Petković pogodio na asistenciju Luke Modrića.

Posle crvenog kartona veziste Slovačke Maka u 66. minutu, nade gostiju da mogu da izbegnu poraz svele su se na minimum, a domaći su brojčanu nadmoć krunisali pogotkom Ivana Perišića u 74. minutu i definitivno otklonili sve dileme.

Na EP će se naći i Nemačka i Holandija kao dve prvoplasiane ekipe grupe C.

Nemci su na svom terenu savladali Belorusiju sa 4:0 i kolo pre kraja imaju 18 bodova, dok su Holanđani remijem bez golova sa Severnom Irskom na gostovanju u direktnom duelu izbacili Ostrvljane.

Lale sad imaju 16 poena, a Irci 13 uz lošiji međusobni skor.

Duel Nemačke i Belorusije u Mehengladbahu rešen je na kraju prvog i početkom drugog poluvremena.

Najpre je Ginter u 41. doveo domaće u vođstvo, da bi potom Gorecka u 49. i Kros u 55. povisili na 3:0. Vesista madridskog Reala je novim golom u 83. minutu postavio konačan rezultat.

Duel Severne Irske i Holandije završen je bez golova, a gosti takvim ishodom mogu da budu zadovoljni, pošto su domaći u 32. minutu promašili penal i propustili veliku šansu.

Pored toga su Irci imali nekoliko dobrih šansi u prvom poluvremenu, dok je jedinu priliku za Lale imao Bergvajs.

Pogledajte tabele kvalifikacionih grupa.