Danci remijem u Dablinu overili EURO

EURO 18. nov 201922:16 > 22:38
Catherine Ivill/Getty Images

Poznata su još dva učesnika EURO 2020. Iz Grupe D plasman na završnu smotru Starog kontinenta obezbedili su Švajcarska i Danska.

Rasplet u Grupi D mogao se nazreti i pre ovog poslednjeg kola. Švajcarska je imala lak zadatak i ostvarila ga je bez po muke, da savlada Gibraltar u gostima. Sajdžije su golovima Itena (dva), Vargasa, Fasnahta, Benita i Džake došli do ubedljivih 6:1. Počasni gol za Gibraltar postigao je Stič. Imala je ekipa Vladimira Petkovića dobila je lepe vesti iz Dablina, pošto je remijem Irske i Danske obezbedila prvo mesto u grupi i mesto u drugom šeširu.

Dancima je i bod na Aviva stadionu u Dablinu rešavao pitanje učešća na kontinentalnoj smotri. Tako su se gosti i postavili, čekali su grešku rivala, dok su domaći pokušavali na sve moguće načine da dođu do gola. Pokušavali jesu, prikazali su izuzetan voljni momenat, ali ne i potreban kvalitet, tako da je nula na semaforu dugo bila aktuelna. Publika u Dablinu ipak je videla gol. U 73. minutu Dalsgard je iskoristio pogrešno postavljanje defanzivaca Irske, uposlio potpuno zaboravljenog Martina Brejtvejta. Međutim, Irska se i dalje nije predavala i uspela je da izjednači u 87. minutu preko Doertija uspela da izjednači i dođe do nade. Pokušavali su Zeleni do samog kraja nešto da urade, ali na kraju nisu uspeli i ostalo je 1:1, što znači da je Danska na EURO.

Švajcarci su na kraju završili prvi na tabeli Grupe D sa 17 bodova, jednim više od Danske, dok je Irska sa 13 treća, ali će imati drugu šansu da prolaz do kontinentalne smotre obezbedi kroz baraž.

Španija je upisala osmu pobedu u F grupi, pošto je u Madridu savladala Rumuniju sa 5:0. Fabian Ruiz je doveo Crvenu furiju do prednosti u osmom minutu, da bi Đerar Moreno u 33. duplirao prednost svoje selekcije. Napadač Viljareala ponovo je zatresao mrežu gostiju u 43. da bi samo dva minuta kasnije nesrećni Adrian Rus pogodio sopstvenu mrežu. U nastavku, tačku na meč stavio je fudbaler Real Sosijedada, Mikel Ojarzabal u sudijskoj nadoknadi vremena. Nakon ove pobede, Španija je izborila mesto u prvom šeširu na predstojećem Evropskom prvenstvu.

Švedska je bila sigurna u Solni protiv Farskih Ostrva i sa izmenjenim sastavom ostvarila pobedu rezultatom 3:0 .Napadač Union Berlina, Sebastijan Anderson doveo je domaće do prednosti u 29. minutu, a Matijas Svanberg je dao gol za 2:0. Konačan rezultat postavio je Džon Guideti u 80. minutu.

Norveška je kao gost bila bolja od Malte sa 2:1, u jako zanimljivoj utakmici, s obzirom da ona nije imala rezultatski značaj. Napadač Bornmuta Džošua King je doveo goste iz Skandinavije do vođstva u sedmom minutu, ali je Paul Feneč u 40. izjednačio rezultat. Pobedu Norveškoj doneo je Aleksander Serlot na isteku sata igre.