Crna Gora deklasirala Kazahstan, sledi Rumunija!

FIFA World Cup 1. sep 201719:56 > 19:57
Giuseppe Bellini/Getty Images

Reprezentacija Crne Gore izvojevala je vrednu pobedu Kazahstanom u Astani rezultatom 3:0 u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Rusiji naredne godine.

Golovima Vešovića, Bećiraja i Simića Crna Gora je pobedila Kazahstan sa 3:0, čime je tri kola je pre kraja kvalifikacija napravila veliki korak ka Svetskom prvenstvu. Vremena za slavlje nema jer izabranike Ljubiše Tumbakovića već u ponedeljak očekuje duel sa Rumunijom u Podgorici.

Ljubiša Tumbaković je na osnovu sastava koji je izveo na teren jasno stavio do znanja da želi tri boda, da želi pobedu. Počeo je sa dva napadača Jovetićem i Bećirajem, sa tri ofanzivna igrača u veznom redu Jankovićem, Kosovićem i Vešovićem. S druge strane i Kazahstanci su ispunili obećanje pa su od starta krenuli otvoreno, sa ciljem da stignu do pobede.

Već posle pet minuta igre sjajnu priliku je imao Jovetić, ali je njegov pokušaj sa desetak metara uspeo da odbrani Lorija. Nije prošlo mnogo vremena, a Crna Gora je ponovo mogla do gola. Jovetić je pronašao Bećiraja koji je izgubio duel jedan na jedan sa Lorijem. Uzvratio je Kazahstan. Posle kornera sa desne strane, okliznuo se Simić, Ahmetov pokušao glavom, ali je Petković bio dobro postavljen.

Probudila se i publika, a onda je usledio hladan tuš. Marko Vešović je pobegao defanzivcima Kazahstana, dobio je loptu, izašao je ispred Larije uspeo da ga prebaci i na semaforu je pisalo 1:0 za Crnu Goru. Samo pet minuta kasnije, usledio je projektil Žukova koji je uzdrmao prečku već savladanog Petkovića.

Mirno, samo mirno”, vikao je Ljubiša Tumabaković selektor Crne Gore verovatno vrteći u glavi film iz Jermenije, kada je Crna Gora vodila sa 2:0 a na kraju izgubila sa 3:2. Svesni da su postigli toliko željeni gol, da se bliži kraj prvog poluvremena, fudbaleri Crne Gore su stali na loptu, smirili igru i mirno priveli prvo poluvreme kraju.

Tek što je počelo drugo poluvreme Kazahstan je imao dve kolosalne prilike da stigne do izjednačenja. Prvo je Petković maestralnom intervencijom zaustavio pokušaj Martazajeva, samo 60 sekundi kasnije, Tomašević je uspeo da izbaci loptu u korner kada su je mnogi videli u mreži. Kako to obično biva u fudbalu, usledila je kazna. Centaršut Jankovića sa leve strane, slaba reakcija defanzivaca Kazahstana, sjajna Fatosa Bećiraja i na semaforu je pisalo 2:0. Crna Gora je bila na pragu velikog trijumfa.

Poučeni bolnim iskustvim iz Jermenije, fudbaleri Crne Gore su protiv Kazahstana nastavili sa agresivnom igrom na svakom pedlju terena. Nastojali su da rivala drže što dalje od svog gola, izbegavali su prekide ispred svog kaznenog prostora, nastojali da što duže zadrže loptu u posedu. Naravno, strpljivo su čekali priliku da ponovo priprete rivalu, a ona je stigla veoma brzo. Posle centaršuta Jankovića sa leve strane Marko Simić je bio najviši u skoku – 3:0.

Već tada je bilo jasno da je sve gotovo i da će Crna Gora mirno pratiti dešavanja na utakmicama iz svoje grupe: Danska – Poljska, Rumunija – Jermenija, sa 13 bodova na svom kontu, tri manje od Poljske, a tri više od Danske.