Portugal na Mundijalu, Holandija bez čuda!

FIFA World Cup 10. okt 201720:45 > 22:39
Getty Images/Laurence Griffiths

Fudbalska reprezentacija Portugala plasirala se na Mundijal u Rusiji pošto je u poslednjem kolu u direktnom duelu za prvo mesto savladala Švajcarsku u Lisabonu sa 2:0.

Prvaku Evrope bio je neophodan trijumf pošto je imao tri boda manje od Švajcaraca pred ovo kolo, a veliku pobedu u Lisabonu doneli su Đuru autogolom i Andre Silva.

Nisu Portugalci blistali na ovom meču, ali su odradili posao i neće morati da igraju mečeve baraža za prolaz na završni turnir.

U 41. minutu Đuru je u pokušaju da spreču Andrea Silvu da postigne gol savladao svog golmana i ispostavilo se da je to bio ključan momenat utakmice.

U nastavku meča Andre Silva iskoristio je dodavanje svog prezimenjaka i na drugoj stativi pogodio za 2:0, pa Švajcarcima nije bilo povratka u nastavku i moraće kroz baraž da se bore za plasman u Rusiju naredne godine.

U preostalim duelima B grupe Letonija je lako slavila protiv Andore sa 4:0 i završava sa sedam bodova na pretposlednjem mestu, dok je Mađarska bila bolja od Farskih Ostrva sa 1:0.

Mađarska završava na trećem mestu sa 13 bodova, Farska Ostrva su na četvrtom sa čak devet osvojenih bodova u ovim kvalifikacijama.

Getty Images/Philipp Schmidli

U grupi H mala dilema je bila samo oko drugog mesta, ali je Grčka prema očekivanjima nadigrala Gibraltar sa 4:0, osvojila je drugo mesto i igraće u baražu.

Golove za Grke postigli su torosidis, Mitroglu (2) i Janiotas.

Svoju šansu je vrebala Bosna i Hercegovina koja je imala malu šansu, ali ipak je teško bilo očekivati da Grčka ne pobedi Gibraltar.

Bosna i Hercegovina je savladala Estoniju u gostima sa 2:1 golovima Hajrovića u drugom poluvremenu i završava na trećem mestu na tabeli sa 17 bodova, dva manje od Grčke.

Ubedljivo prva u ovoj grupi je Belgija koja je nadigrala Kipar sa 4:0 uz dva gola Edena Azara, jedan njegovog brata Torgena i gol Romelua Lukakua koji je zaigrao u poslednjih 25 minuta. Belgija ima 28 bodova i samo jedan remi u ovim kvalifikacijama.

U grupi A sve je bilo u rukama Francuske koja je pobedila Belorusiju sa 2:1 i osvojila je prvo mesto u grupi sa 23 boda. Tim Didijea Dešana nije ni protiv Belorusije igrao u skladu sa mogućnostima, ali je odradio posao i biće među favoritima u Rusiji.

Dan Mullan, Getty Images Sport

Antoan Grizman pogodio je za 1:0 u 27. minutu posle odličnog dodavanja Matuidija, a šest minuta kasnije Grizman je bio asistent, a Olivije Žiru je pogodio.

Minut pred poluvreme smanjio je Saroka, ali Francuzi nisu strahovali jer i da nisu pobedili bili bi prvi zbog rezultata u Amsterdamu.

Priliku da osvoji prvo mesto u slučaju kiksa Francuske imala je Švedska koja je izgubila sa 2:0 od Holandije i biće druga na tabeli. Holanđanima je bilo potrebno čudo i pobeda od minimum sedam golova razlike, ali to se nije dogodilo.

Iako Holanđani propuštaju drugo veliko takmičenje u nizu, lep oproštaj od dresa reprezentacije imao je legendarni Arjen Roben koji je postigao oba gola za domaćina. Prvo je pogodio sa penala u 16. minutu, a onda je u 40. minutu sjajnim udarcem postavio konačan rezultat.

U preostalom meču ove grupe Bugarska i Luksemburg odigrali su 1:1, pa Bugari završavaju na četvrtom mestu sa 13 bodova, a Luksemburg je peti sa 6.