Robert Hradil/Getty Images

20.11.2018 | 22.45 > 22:49

Crna Gora poražena od Rumunije, ali ostala u C diviziji

Fudbaleri Crne Gore poraženi su od Rumunije u Podgorici sa 1:0. Izabranici Ljubiše Tumbakovića nisu uspeli da se dokopaju željenog drugog mesta u grupi, ali su uspeli da sačuvaju mesto u C diviziji Lige nacija.

Giuseppe Bellini, Getty Images Sport

Sve do samog početka meča vladala je dileme da li će utakmica biti odigrana ili odložena za sredu. Jako nevreme je pogodilo celu Crnu Goru, posebno primorje, ali su sudijska trojka, delegat i ljudi iz UEFA doneli odluku da teren zadovoljava uslove i meč je počeo.

Velika dilema oko toga da li će utakmice biti ili ne, uz jako hladno vreme i kišu, uticalo je na posetu, pa se na stadionu okupili oko pet hiljada ljubitelja fudbala, a na talonu je bilo drugo mesto u grupi, opstanak u diviziji C, šansa da se u slučaju neuspeha u kvalifikacijama za šampionat Evrope, mesto na smotri najboljih selekcija Starog kontinenta potraži kroz plej-of.

Selektor Crne Gore je želeo pobedu. Bilo je to jasno na osnovu sastava tima koji je izveo. Utakmicu je počeo sa dva napadača, donekle oporavljenim Fatosom Bećirajem i Stefanom Mugošom koji je bio strelac gola u Beogradu.
Rumunija je bila bolji rival na početku meča. Imala je inicijativu, imala je više loptu u posedu, delovala je opasnije.

Cukudean i Kešeru su šutirali pored gola iz dobrih pozicija, a dobar pokušaj Ćipćiua je uspeo da neutrališe golman Danijel Petković. Tek sredinom prvog poluvremena Crna Gora je uspela da pripreti. Posle kornera koji je izveo Marko Janković, Boris Kopitović je šutirao pored gola.

Usledio je period mirne igre i delovalo je da će prvo poluvreme biti završeno bez golova. Međutim, Nebojša Kosović je izgubio loptu na 30 metara od gola, što je uz kiks golmana Petkovića koji je loše intervenisao, kaznio Cukudean koji je sa više od dvadeset metara uspeo da pošalje loptu u mrežu. Na semaforu je pisalo 1:0 za Rumune.

Rumunija je bila bolja i na početku drugog poluvremena, a bolju igru umalo novim golom nije krunisao Kešeru, ali je njegov odličan udarac zaustavio Danijel Petković. Izabranici Ljubiše Tumbakovića bili su nervozni tokom čitavog meča, pa su već sredinom drugog dela igre žute kartone dobili Kosović, Jovović, Janković, Simić i Ivanić.

Dvadesetak minuta pre kraja Crna Gora je krenula agresivnije ka golu rivala, iako se nalazila u čudnoj situaciji, jer je i poraz od 1:0 ostavljao u diviziji C, a novi gol u mreži Crne Gore bi značio selidbu i niži rang takmičenja.

U 71. minutu Marko Janković je mogao da donese izjednačenje, ali vezni igrač Partizana i državnog tima Crne Gore nije uspeo da pogodi sa bele tačke. Duel jedan na jedan dobio je Tatarušanu. Prethodno je u kaznenom prostoru oboren Stefan Mugoša.

Crna Gora je u 85. minutu uspela da postigne gol, strelac je bio Nebojša Kosović, ali je gol poništen zbog ofsajda. Kosović je bio u liniji sa defanzivcima Rumunije, ali...

Izabranicima Ljubiše Tumbakovića sada ostaje da misli usmere ka kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, primarno takmičenje generacije koju vodi Ljubiša Tumbaković. Takmičenje u kome će Crna Gora pokušati da izbori plasman na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta, na prvo veliko takmičenje u istoriji Crne Gore. Ono čemu se nadaju ljubitelji fudbala u Crnoj Gori je da će Ljubiša Tumbakovića u kvalifikacijama koje slede konačno moći da računa na sve igrače i da je malerima sa povredama koje prate Crnu Goru od početka kvalifikacija za Mundijal, pa do završnice Lige nacija, došao kraj.

Crna Gora: Petković, Marušić, Kopitović, Simić, Vešović, Ivanić, Kosović, Jovović, Janković, Mugoša, Bećiraj. Igrali su još: Boljević, Đorđević i Klimenta.