Šikov lob sa 45 metara obeležio trijumf Češke u Glazgovu

Vesti EURO 14. jun 202114:33 > 18:06 2 komentara
Patrik Schick
AP Photo/Petr David Josek, Pool

Fudbaleri Češke su slavili protiv Škotske 2:0 u prvom meču na Evropskom prvenstvu u okviru grupe D. Meč je obeležio dvostruki strlac Patrik Šik, a njegov drugi gol je posebno impozantan.

Šik je dao možda i najlepši gol u istoriji evropskih prvenstava. On je lobovao golmana Maršala sa preko 40 metara i bio je to pogodak sa najveće razdaljine u istoriji ovog takmičenja.

Ipak pre tog gola koji je zadivio čitav svet je Šik pogodio u 42. minutu. On je nadskočio štopere škotskog tima i na asistenciju Coufala je glavom poslao loptu iza leđa škotskog golmana. To vođstvo Češke je raspalilo utakmicu i na startu drugog poluvremena su se ređale prilike. Dve je imala Češka preko Šika i Daride, Hendri je pogodio prečku za Škotsku da bi u 52. minutu Patrik postigao gol o kom je već bilo reči.

Škoti su do kraja meča pokušavali ali kada bi i došli do situacije da zaobiđu češki zid odbrambenih igrača, mrežu bi sačuvao Tomaš Vaclik. Tako je čuvar mreže bio heroj Češke uz Patrika Šika. On je inače imao šansu i za treći gol ali je nejgov šut u 81. minutu odbranio Maršal.

Češka u Glazgovu 18. juna igra sa Hrvatskom, a Škotska sa Engleskom u Londonu.

Sastavi:

Škotska (3-5-2): Maršal – Henli, Kuper, Hendri – O’Donel, Robertson, Armstrong, Mekgin, Mektominej – Dajks, Kristi

Češka (4-2-3-1): Vaclik – Coufal, Čelustka, Kalas, Boržil – Kral, Souček – Jankto, Darida, Masopust – Šik

Navijači Škotske
xPaulxChestertonx

Tok meča:

1′ – Veoma emotivno je bilo tokom intoniranja škotske himne. Navijači su bili veoma bučni jer po prvi put posle 23 godine njihova reprezentacija igra na velikom takmičenju.

15′ – Prvu priliku na utakmicu su imali Česi kada je Patrik Šik šutirao iskosa sa šest metara. Ipak taj šut je odbranio golman Maršal posle čega su Česi imali korner. Ipak ostalo je 0:0.

18′ – Lindon Dajks je imao prvi šut ka golu Češke. Ipak njegov udarac nije išao u okvir gola, a uz škotskog napadača je bio i češki defanzivac tako da nije ni bilo preterano opasno po golmana Vaclika.

31′ – Nije bilo mnogo uzbuđenja dok nije šutirao Robertson. Bek Liverpula je bio potpuno sam po levoj strani i šutirao je sa nekih 16 metara ali je odbranio Tomaš Vaclik.

42′ – GOOOOOL! Vladimir Coufal je centrirao sa desne strane, a najviši u kaznenom prostoru Škotske je bio Patrik Šik. On je uspeo da nadskoči dva štopera škotskog tima. To je ovom igraču 12. gol za reprezentaciju Češke.

AP Photo/Andy Buchanan, Pool

45′ – Pred poluvreme su Škoti tražili penal kada je Skot Mektomini pao posle kontakta sa Boržilom. Ipak VAR studio je rekao da faula nije bilo.

46′ – Patrik Šik je imao šansu odmah na početku drugog poluvremena, ali mu je ne tako jak šut odbranio golman Maršal. Škotski čuvar mreže je u nastavku akcije odbranio i šut iz daljine Vladimira Daride.

48′ – Da drugo poluvreme obećava pokazao je i napad Škotske. On se završio tako što je Hendri pogodio prečku šutem sa 17 metara.

49′ – Tomas Kalas je umalo postigao autogol jer je posle jednog pasa Robertsona umalo lobovao svog golmana. Ipak Vaclik je lepo sklonio loptu i tako je ispao heroj Češke. Posle nekoliko uzbuđenja na obe strane ostaje 1:0 za Čehe.

52′ – GOOOOOL I TO KAKAV! Patrik Šik je pokazao majstorstvo kada je lobovao golmana Maršala sa gotovo pola terena. Češki napadač je ovako postigao jedan od najlepših golova na Evropskim prvenstvima. Pogodak koji je Patrik dao je gol sa najveće udaljenosti u istoriji Evropskih prvenstava.

61′ – Stjuart Armstrong je imao dobru priliku za Škotsku. Njegov šut je završio u korneru, a lopta je išla tik iznad prečke pa se činilo da je ona u mreži. Iza toga je Dajks imao priliku, ali mu je šut odbranio Vaclik koji briljira među stativama.

66′ – Još jednom se Vaclik istakao pred svojom mrežom. Šutirao je Dajks sa nekih deset metara, a golman Sevilje je zaustavio loptu nogom.

81′ – Šik je imao priliku da postigne i treći gol, ali nije dovoljno snažno šutirao u kaznenom prostoru Škotske. Maršal je lako uhvatio loptu.

90′ – Češka je bila blizu da dođe do još jednog gola, ali šanse nisu iskorišćene. Delom su bili sami krivi igrači Češke, a delom je zasluge imao i škotski čuvar mreže.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)