Prvi Gagarinov trofej za CSKA

KHL 19. apr 201922:43 > 22:46
sport klub

Hokejaši CSKA prvi put u istoriji osvojili su titulu u Kontinentalnoj hokejaškoj ligi, pošto su u 4-0 u seriji savladali Avangard, a u odlučujućoj utakmici slavili su sa 3:2 posle produžetka.

Dugo je sve mirisalo na utakmicu broj pet jer je Avangard odigrao svoj najbolji meč u finalu, vodio je sa 2:0 i samo ga je dva i po minuta delilo od smanjenja rezultata u seriji.

Odlično je klub iz Omska igrao u prvoj trećini kada je poveo sa 2:0 golovima Sergeja Šumankova u 13. i Kodija Fransona u 18. minutu. Interesantno je da Avangard čitavoj finalnoj seriji nije postigao nijedan gol u igri pet na pet. U prvom meču su iskoristili dva pauer pleja, a u odlučujućem su prvi gol postigli takođe sa igračem više, a drugi u igri četiri na četiri.

Preokret je nagovestio Kiril Kaprizov u četvrtom minutu druge trećine, nakon bulija je prihvatio pak i pogodio gornji desni ugao. U tom periodu igralo se ravnopravno, bilo je šansi na obe strane, ali su briljirali golmani Bobkov sa jedne i Sorokin sa druge strane. Onda je na red došla treća trećina koja je u toj seriji presudila sastavu iz Omska.

Da li zbog nedostatka fizičke snage ili zbog činjenice da je CSKA u završnih 20 minuta u svakoj utakmici ekspolatisao svoj kvalitet, tek i u tom meču Avangard je stao u poslednjoj deonici. Domaći

hokejaši su se ograničili na odbranu svog gola, dva puta odbranili sa čovekom manje, ali nisu uspeli da se udbrane od udarca Konstanina Okulova u 58. minutu, kada je mladi napadač pomalo iznenadio nemoćmnog Bobkova.

Utakmica je otišla u produžetak gde je CSKA nastavio da dominira, a tu je prvi imao čoveka više na ledu, ali je najbolju priliku propustio sa druge strane Tajlor Bek. Napadač domaćeg tima je u igri pet na četiri pogodio unutrašnji deo stative, ali se pak na volšeban način odbio u polje i sačuvao Sorokina i društvo. Već u sledećem napadu gostiju usledila je presuda, a čovek odluke bio je Maksim Mamin nakon 18 minuta igre u dodatnom periodu nakon udarca sa plave linije Meta Robinsona, Mamin je skrenuo pak ispod nemoćnog Bobkova.

Liga je izabrala golmane Bobkova i Sorokina za najbolje aktere utakmice, a Ilja Sorokin je progašen za MVP plej-ofa. Sorokin je, inače, za dve godine osvojio dva velika trofeja, pošto je sa Rusijom bio pobednik na Olimpijskim igrama.