Getty Images/Bruce Bennett

Hokej

08.06.2018 | 04.54 > 05:08

Ovečkinu se konačno osmehnulo: Kepsi osvojili Stenlija!

Vašington Kepitolsi uspeli su prvi put u istoriji da postanu NHL šampioni, pošto su u petoj utakmici finala Stenli kupa pobedili kao gosti Vegas Golden Najtse posle preokreta 4:3.

Aleksandar Ovečkin

Bruce Bennett/Getty Images

Kao i čitava serija i ova utakmica bila je izuzetno napeta i neizvesna, sa mnoštvom preokreta. U prvoj trećini Mark Andre Fluri i Brejden Hotlbi sačuvali su mrežu, međutim samo se čekao prasak. On je usledio u drugoj deonici. U sedmom minutu pukotinu u odbrani domaćih sjajno koristi Jakub Vrana, koji je realizovao odličan kontranapad i doneo Kepsima željeno vođstvo. Ipak, samo tri i po minuta kasnije Nejt Šmit donosi izjednačenje. Radost navijača novajlije u ligi trajala je ni pun minut, pošto je posle 34 sekunde najbolji strelac gostiju Aleks Ovečkin zatresao mrežu za 2:1. To je bio njegov 15. gol u ovogodišnjem plej-ofu i po tome je postao rekorder franšize.

Ali to je bila tek najava rolerkostera u ovoj trećini. Vašington ne da nije uspeo da sačuva vođstvo do isteka 40. minuta, pošto je Dejvid Peron u 13. minutu ponovo poravnao, već je na pauzu otišao sa minusom. Ovečkin je dobio isključenje, a 15 sekundi pre isteka kazne Rajli Smit je realizovao igrača više i doneo vođstvo Golden Najtsima.

Ipak, Kepsi su bili predodređeni da dođu do konačnog slavlja i to kao što su tokom većeg dela plej-ofa radili, posle preokreta. Na isteku 50. minuta Divonte Smit Peli fenomenalno je odreagovao na odbitak i bukvalno se bacio kako bi palicom zahvatio pak i ugurao ga u mrežu. Sreća je bila ogroman saveznik Vašingtona u 53. minutu. Posle šuta Burakovskog Fleriju je pak prošao kroz noge, a na pravom mestu našao se Lars Eler i smestio pak u nebranjenu mrežu. Tako su gosti poveli 4:3, a ekipa iz Las Vegasa činila je sve ne bi li došla do produžetka, međutim Kepitolsi nisu propustili istorijsku priliku da ugrabe najveći pehar na svetu.

Ovo je prvi trofej za ekipu iz glavnog grada SAD i to tek posle drugog finala Stenli kupa, a sigurno da je veliki kamen sa srca pao legendi franšize, nekoliko puta najboljem strelcu NHL Aleksu Ovečkinu, koji je tako dobio potvrdu i u najznačajnijem trofeju. Sa druge strane Vegas Golden Najtsi mogu da budu samo ponosni da debitantsko učešće čitave franšize u ovoj sezoni i već su stigli do finala, u kom su pružili sjajne partije, ali iskusniji protivnik ipak je na kraju slavio.