Švedska ponovo prvak sveta

Hokej 21. maj 20180:51 > 0:55
Martin Rose, Getty Images

Hokejaška reprezentacija Švedske odbranila je titulu prvaka sveta, pošto je u finalu u Kopenhagenu pobedila Švajcarsku boljim izvođenjem kaznenih udaraca.

Meč je posle regularnih 60 minuta i produžetaka završen 2:2, a u šutautu Šveđani su pobedili 2:1.

Branioci titule bili su u minusu na startu penal-serije, a pobednički gol postigao je Filip Foršberg, prošlogodišnji finalista Stenli kupa sa Nešvil Predatorsima.

Za Tri krune to je bila 11. titula u istoriji, a prvi put su odbranili naslov prvaka posle 1992. godine.

Dva tima došla su do finala na veoma različit način – dok su Šveđani prošli grupnu fazu neporaženi (uključujući 5:3 protiv Švajcaraca), Švajcarska je imala najslabiji skor od svih četvrtfinalista, ali je zatim šokirala Finsku, a potom i Kanadu, čime se plasirala u treće finale.

U prethodna dva pokušaja, 1935. ih je u Davosu pobedila Kanada, a pre pet godina u Stokholmu takođe Švedska.

U finalu razigrani švajcarski tim, koji ima samo 6 NHL igrača (u Švedskoj svi osim dva iz domaće i jednog iz KHL) tri puta je stvorio prednost. Najpre je Nino Niderrajter (Minesota Vajld) doneo prednost u 16. minutu, ali je već u sledećem Gustav Nikvist (Detroit Red Vings) izjednačio.

U trećem minutu druge trećine Timo Majer (San Hoze Šarks) vratio je prednost, koja je potrajala 11 minuta, dok igrač njujorških Rendžersa Mika Zibanedžad nije poravnao na 2:2, što će se pokazati kao konačni rezultat.

Sven Andrigeto je doneo Švajcarcima prednost, izjednačio je oliver Ekman-Larson, a pobedu za tim koji je vodio selektor Rikad Grenborg zatim je obezbedio Foršberg.

U borbi za treće mesto SAD su naneli novi poraz Kanadi, a ka bronzi predvodio ih je još jedan Rendžer – Kris Krajder.

Nikolas Bonino i Anders Li postigli su preostale golove za američki tim, dok je jedini gol za Kanađane (za 1:1 u tom trenutku) dao Mark Eduar Vlašić.