„Ludi“ Gurović, čelični Jarić, Medžik Bodiroga – zlatooooo!

FIBA World Cup 31. avg 202314:00 1 komentar

Indijanapolis 2002. - to ne može da se zaboravi... Reprezentacija Jugoslavije je na "domaćem" terenu u Indijani po peti put u istoriji postala planetarni prvak i tako još jednom objedinila evropsku i svetsku titulu.

Ekipa selektora Svetislava Pešića je godinu dana ranije u Istanbulu prekinula dvogodišnji post i na superioran način osvojila trofej, a narednog leta u Indijanapolis krenula je pojačana za Vlada Divca, koji se posle trogodišnje pauze vratio u državni tim.

Povezano

Jugoslavija je, logično, bila među favoritima za najviši plasman, međutim, niko nije smeo da preti Amerikancima koji su u timu imali Pola Pirsa, Redžija Milera, Bena Valasa, Šona Meriona, Andrea Milera…

Plavi su prvenstvo počeli ubedljivom pobedom protiv Angole, ali je već sutradan usledio hladan tuš i poraz od Španije. Meč trećeg kola grupe A sa Kanadom (bez Stiva Neša) ujedno je bio i kvalifikacioni i Jugoslavija je sigurnim trijumfom overila mesto u drugoj rundi takmičenja.

Računica je bila jasna – ostvariti što više trijumfa i izbeći Amerikance u ranoj fazi eliminacija. Nije, međutim, sve išlo po planu. Tradicionalno neugodni Portorikanci savladali su Jugoslaviju u uvodnom duelu grupe E uz 31 poen Daniela Santijaga. Usledili su sigurni trijumfi protiv Brazila i Turske i već viđeno četvrtfinale sa Argentinom isčekivalo se sa druge pozicije. Ali… Gaučosi su šokirali selekciju SAD, postali prva ekipa koja je pobedila ‘drim tim’, i domaćina poslali na Jugoslaviju.

Došao je i taj 5. septembar, rano ujutro po ovdašnjem vremenu, i meč sa selekcijom sastavljenom od NBA profesionalaca. Američka javnost je unapred otpisala Pešićev tim verujući da je nemoguće da izabranici Džordža Karla dve utakmice uzastopno izgube u Konseko Fildhaus areni. I zaista, SAD je posle lošeg starta i minusa na poluvremenu (40:36), u nastavku zaigrala znatno bolje i na manje od sedam minuta pre kraja imali su ogromnih 69:59. A onda je ‘poludeo’ Milan Gurović. ‘Čiča’ je trojkama vratio svoj tim u meč, a Amerikance je dokusurio Marko Jarić koji je imao čelične živce i mirnu ruku sa linije penala u utakmici života. Jugoslavija je preokrenula (81:78), a Milerov šut za produžetak završio je na prvom obruču!

Emotivno ispražnjeni Jugoslaveni mučili su se u polufinalu protiv Novog Zelanda, ali su u drugom poluvremenu dodali gas i rutinski nadoknadili devet poena minusa. U prvi plan iskočio je Dejan Koturović sa 18 poena, a polufinalni duel obeležila je i odluka Pešića da iz tima izbaci Vladimira Radmanovića, koji je na jednom tajm-autu nezainteresovano jeo bananu.

Finale sa Argentinom bilo je praktično izgubljeno na dva i po minuta pre kraja kod rezultata 74:66 za Južnoamerikance. Jugoslavija je baš kao i u duelu sa SAD bila u gotovo bezizlaznoj situaciji, ali u svojim redovima imala je ‘belog Medžika’. Bodiroga je preuzeo odgovornost, solo akcijama završio je dva napada, između kojih je ubacio i trojku, a šansu da u regularnom delu meča obezbedi pobedu propustio je Divac, koji je promašio oba slobodna bacanja.

U dodatnih pet minuta trojka Stojakovića iz ugla najavila je konačan slom Argentinaca i veliku pobedu Plavih. Stojaković, koji je izabran u idealnu postavu prvenstva, meč je završio sa 20 poena, Divac je upisao 16, a Gurović 15.

Svetsku titulu u Indijanapolistu osvojili su: Dejan Bodiroga, Dejan Koturović, Žarko Čabarkapa, Igor Rakočević, Predrag Stojaković, Vladimir Radmanović/Aleksandar Smiljanić, Marko Jarić, Predrag Drobnjak, Vlade Divac, Miloš Vujanić, Dejan Tomašević i Milan Gurović.

Grupa A

Jugoslavija – Angola 113:63

Jugoslavija – Španija 69:71

Jugoslavija – Kanada 87:71

Druga faza

Jugoslavija – Portoriko 83:85

Jugoslavija – Brazil 90:69

Jugoslavija – Turska 110:78

Četvrtfinale

Jugoslavija – SAD 81:78

Polufinale

Jugoslavija – Novi Zeland 89:78

Finale

Jugoslavija – Argentina 84:77 produžetak

Konačan plasman

1. Jugoslavija

2. Argentina

3. Nemačka

4. Novi Zeland

5. Španija

6. SAD

7. Portoriko

8. Brazil

9. Turska

10. Rusija

11. Angola

12. Kina

13. Kanada

14. Venecuela

15. Alžir

16. Liban

Bonus video

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare