Zvezdina demonstracija sile za titulu i povratak u EL!

ABA League 22. apr 201918:29 > 21:50
Jelena Trajković

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Budućnost 97:54 u dvorani "Aleksandar Nikolić" u petoj utakmici finala plej-ofa ABA lige i četvrti put u istoriji osvojili trofej u regionalnom takmičenju. Za MVP finalne serije proglašen je Bili Beron.

Crveno-beli su vratili trofej u svoje vitrine posle jednogodišnje pauze i revanširali se Podgoričanima za prošlosezonski poraz u odlučujućoj seriji (3-1).

Nažalost, i petom meču prethodile su nemile scene na parketu beogradske dvorane zbog čega je početak utakmice kasnio skoro sat vremena.

Ekipa Milana Tomića je od prvog minuta bila bolji rival, a meč je prelomila sjajnom igrom i u odbrani i u napadu u drugoj četvrtini, koju je dobila 29:8. U drugom peridu blistao je Boriša Simanić sa 10 poena, bez promašaja.

Zvezda je na poluvremenu imala ogromnih 26 poena prednosti i bilo je jasno da će tim Jasmina Repeše teško da se vrati i završnicu utakmice učini zanimljivijom.

Beograđani su u poslednjoj četvrtini imali i neverovatnih 42 poena viška i mnogo pre kraja duela navijači su mogli da počnu da slave titulu i povratak u Evroligu. Interesantno, nijedan od prethodna tri trofeja Zvezda nije osvojila na svom parketu – dva puta je trijufmovala u Zagrebu i jednom u Sremskoj Mitrovici.

Rivers je bio najefikasniji sa 21 poenom (5/8 za tri), Davidovac je dodao 11, Faje, Simanić i Odžo po 10, dok je Čović imao 9 poena i isto toliko asistencija. U poraženom timu Kol je svih 9 poena zabeležio u prvom poluvremenu, a Džekson, Gordić, Bitadze i Vilijams po 7 poena.

Plasmanom Zvezde zvezde u Evroligu u elitnom takmičenju ostala su upražnjena još tri mesta. Više o tome pročitajte OVDE.

Budućnost je dočekana uvredama navijača Crvene zvezde, a identična slika viđena je i unutar dvorane.

Pre dolaska u dvoranu Podgoričani su imali i neprijatnu situaciju u hotelu.

Tok meča:

Igrači Budućnosti su izašli na zagrevanje, ali su na teren ušli pojedini navijači Zvezde i krenuli ka klupi gostiju! Sa tribina su poletele petarde, upaljači… Gostjući košarkaši su se vratili u svlačionicu.

Identična slika viđena je i u Podgorici.

Deset minuta pre početka meča irači Budućnosti su još u svlačionici . Jasno je da duel neće početi u 19 sati.

Prema nekim informacijama košarkaši Budućnosti ne žele da izađu na teren!

Predsednik Crvene zvezde Nebojša Čović i generalni menadžer Filip Šunturlić razgovarali su sa predstavnicima Budućnosti, ali i sa osobama na počasnim mestima. Sudijska trojka je nešto posle 19 časova izašla na teren.

Navodno, Podgoričani traže da se isprazne stolice pored terena.

Gosti imaju 20 minuta da izađu na teren. Odbrojavanje je počelo u 19:07, javljaju naši izveštači.

Hajde da pokušamo da navijamo sportski i ne nasedamo na provokacije. Da pokažemo da je Beograd najbolji grad. Da osvojimo ovo i da ništa ne upadne na teren,“ obratio se navijačima tim menadžer Crvene zvezde Nebojša Ilić

Igrači Zvezde se zagrevaju, a polako ističe vreme da se košarkaši Zvezde vrate na teren.

Budućnost se iz svlačionice oglasila saopštenjem.

Prošlo je 20 minuta koliko su gosti imali da se vrate na teren, ali su Repešini igrači još u svlačionici.

Ispražnjen je deo do terena gde su se nalazile pristalice domaćeg kluba.

Naši izveštači javljaju da su Gordić, Šehović i Popović pogođeni su ciglom u glavu!

Jako je bitno da nijedan predmet više ne uleti u teren. Bude li se to desilo doći će do prekida meča. Molim vas da navijate fer i sportski,“ rekao je kapiten Branko Lazić.

Košarkaši Budućnosti u 19:43 su se vratili na teren! Dočekani su gromoglasnim zvižducima.

Meč bi trebalo da počne za 20 minuta.

U 19:58 počeo je odlučujući meč.

Prvi koš, i to trojku, postigao je Bili Beron – 3:0.

Budućnost je bez koša posle dva i po minuta, domaći vode – 4:0.

Erl Klark prekida post Podgoričana – 4:2 u 3. minutu. I Zvezda je već neko vreme bez koša. Veliki je ulog, evidentna je trema kod igrača oba tima.

Posle 5 minuta rezultat je 4:2. Tehnička za trenera gostiju Jasmina Repešu zbog prigovora.

Filip Čović pogađa za 10:4 u 6. minutu. Isti igrač pogađa trojku na tri i po minuta pre kraja prve četvrtine – 13:4.

Tajm-aut gostiju, Repeša od igrača traži da se smire… Gordić pogađa jedno od dva penala i prekida seriju domaće ekipe.

Lazić u 8. minutu za dvocifrenu prednost Zvezde – 15:5.

Sudije su u 8. minutu pokazale obostranu ličnu grešku Čoviću i Kolu.

Budućnost se smanjila na 15:8, ali je Lazić pogodio trojku i vratio dvocifreni plus svom timu – 18:8. Cirbes 18 sekundi pre kraja prve četvrtine dobija treću ličnu grešku, a Bitadze koš i dodatno slobodno bacanje. Gruzijac je promašio penal, ali je lopta ostala u posebu gostiju.

Kol postiže trojku za 18:13 posle prve četvrtine.

Boriša Simanić u 12. minutu postiže četvrtu trojku za Zvezdu (23:15), ali Kol uzvraća istom merom u sledeće, napadu.

Majkkl Odžo postiže koš preko Devina Vilijamsa, uz prekršaj Amerikanca. Pogađa Zvezdin centar dodatni penal za 28:18.

Serija Zvezde 6:0 za velikih 35:20 u 14. minutu! Simanić je pogodio uz dodatno slobodno bacanja za svoj već 8 poen, a potom je Kej Si Rivers u kontri, posle blokade Dobrića, ubacio trojku.

U sledećem napadu gostiju Simanić je sa obruča ‘skinuo’ Klarka, a samo nekoliko sekundi kasnije zakucao za delirijum u dvorani – 37:20. Serija se nastavlja – Davidovac za 39:20 (16. minut).

Klupa domaćeg tima dobila je tehničku grešku.

Rivers pogađa za 41:21, a posle treće blokade Simanića, u sledećem napadu Amerikanac je ubacio i trojku za 44:21 u 19. minutu! nastavlja se serija Riversa, koš za 46:21.

Bitadze u 20. minutu pravi četvrtu ličnu grešku, Odžo ide na liniju slobodnih bacanja i promašuje jedno od dva penala – 47:21.

Zvezda je drugu četvrtinu dobila 29:8 i na poluvremenu vodi 47:21! Klupa domaćih je upisala 30 poena u prvih 20 minuta, Budućnosti 3.

Simanić je postigao 10 poena (2/2 za dva, 1/1 za tri, 3/3 slobodna bacanja), uz 3 blokade, Rivers je upisao isti broj peona, Čović 6, Lazić 5… Kod gostiju Kol je zabeležio 9, Džekson 4, a Gordić i Bitadze po 3 poena.

Crveno-beli su trojke šutirali 6/13, gosti 2/10, za dva 10/14, Podgoričani 5/22…

Zvezda je u istom ritmu počela i drugo poluvrme i trojkom Dobrića u 25. minutu domaći tim je imao čak 33 poena prednosti – 60:27.

Trojka Berona za 65:27 u 26. minutu!

Cirbes u 29. minutu dobija četvrtu ličnu i odmah i tehničku grešku i završava meč. Budućnost je malo došla do daha – 66:35.

Rivers pogađa trojku nakon što je jednog igrača Budućnosti ‘poslao po burek’ – 71:35. Pogađa i Čović trojku za maksimalnih 74:35.

Zvezda posle tri četvrtine vodi 74:37!

Rivers pogađa još jednu trojku – 79:39!

Crveni-beli su u laganom ritmu održavali ogromnu prednost, a u 37. minutu Nemanja Nenadić je zamenio Čovića, koji je imao po 9 poena i 9 asistencija i uz ovacije je ispraćen na klupu.

Peta trojka Riversa za najvećih 91:47 u 38. minutu.

Bek gostiju Gordić izgleda da je poliven vodom. Parket je mokar ispred klupe Budućnosti.

Davidovac trojkom stavlja tačku na spektakularno izdanje Zvezde i povratak Evrolige u Beograd – 97:52.

Meč je završen rezultatom 97:54!