Partizanu čudan derbi, Čović tragičar!

ABA League 17. nov 201919:26 > 22:14
KK Partizan NIS

Košarkaši Partizana u derbiju 8. kola ABA lige u Štark Areni pobedili su Crvenu zvezdu rezultatom 75:72. Crno-beli su zabeležili peti trijumf, dok je aktuelni šampion upisao treći poraz.

Odlučujuće poene postigao je Markus Pejdž pet sekundi pre kraja sa linije slobodnih bacanja nakon što je Filip Čović napravio namernu ličnu grešku. Nesportskom prekršaju prethodila je blokada nad plejmejkerom crveno-belih…

Domaći tim je prokockao sledeći napad za svega dve sekunde i Zvezda je imala šansu da eventualno dođe do produžetka, ali je posle tajm-auta Čović sa loptom nagazio aut liniju.

U utakmici koja ne može da dobije prelaznu ocenu, Partizan je u drugoj četvrtini imao maksimalnih 14 poena prednosti (43:29), ali su gosti sa Kalemegdana do odlaska na odmor uspeli da se vrate.

Ekipa Andrije Gavrilovića je u trećem periodu izgledala mnogo bolje, a Čarls Dženkins je sa pet vezanih poena u finišu te četvrtine posle mnogo vremena vratio prednost svom timu – 55:54.

U poslednkoj deonici, koja je obilovala greškama s obe strane, Partizan je u ključnim momentima imao raspoloženog Nemanju Gordića, ali i hladnokrvnog Pejdža za drugu pobedu tima iz Humske u večitim derbijima odigranim u Areni. Partizan je slavio i 2009. u polufinalu ABA lige, a kasnije je osvojio titulu.

Najefikasniji u domaćem timu bili su Gordić sa 12 poena, uz 4 asistencije, povratnik u tim Volden je upisao 13, Nikola Janković i odlični Vil Mozli po 9, a Ognjen Jaramaz i Rašon Tomas po 8.

Čović je sa 14 poena predvodio crveno-bele, Majkl Odžo je dodao 11, a Lorenzo Braun i Bili Beron po 9.

Meč uživo pratite na sajtu Sport Kluba.

Tok meča:

Oba tima mnogo greše u uvodnim minutima utakmice. Zvezda je u 3. minutu imala prednost 6:2, a Lazić je brzo zbog dve lične greške morao na klupu.

Volden postiže tri penala, a potom i realizuje kontru uz dodatno slobodno bacanje za seriju domaćih 6:0 i prvo vođstvo – 10:8 u 5. minutu. Pogađa i Mozli – crno-beli su u seriji od 8:0 za 12:10.

Partizan u 8. minutu dolazi do najveće prednosti – 21:13. Mozli je prvo blokirao Odža, a potom na drugoj strani poentirao uz prekršaj. Trener gostiju Andrija Gavrilović je tražio tajm aut, a Mozli je pogodio dodotni penal…

Tomas u 9. minutu donosi prvu dvocifrenu prednost – 24:13.

Zvezda je serijom 6:0 smanjila minus, a konačnih 26:19 posle prve četvrtine postavio je sjajni Mozli.

Zagorac pogađa trojku u 12. minutu za 30:22. Zvezda loštu ‘gura’ na Odža koji tradicionalno zadaje mnogo problema igračima Partizana. Snažni centar je bio polovičan sa linije slobodnih bacanja, a Janković polaže loptu za 32:23.

Veličković sjajnim potezom izbacio je iz igre Simanića i lagano položio lpptu u koš za 36:25 u 15. minutu.

Crno-beli održavaju sigurnu prednost, koja je posle koša nemanje Gordića u 18. minutu iznosila maksimalnih 43:29.

Zvezda se vraća serijom 8:0, a posle trojke Berona za 43:37 trener Partizana zatražio je minut odmora. Beron je imao šut da svoj tim vratio na minus 3 na poluvremenu, ali nije pogodio.

Mozli je najefikasniji sa 9 poena, Volden je upisao jedan manje, Veličković 6, Zagorac i Janković po 5… Na drugoj strani Beron je zabeležio 7, Dobrić i Odžo po 6, a Gist 5 poena.

Jaramaz je iz kontre postigao prve poene u drugom poluvremenu (43:35), ali se poenima Odža uz ličnu grešku odbrane, ali i uz nameran prekršaj centra Zvezde, gostujući tim vratio na 45:42. Jaramaz je na drugoj strani pogodio oba penala – 47:42.

Lorenzo Braun je postigao trojku i svoj tim posle mnogo vremena vratio na samo dva poena minusa – 47:45. Nalet gostiju prekinuo je Tomas (49:45).

Kapiten Zvezde Lazić sa penala smanjuje na 49:48. U finišu trećeg perioda viđena je rezultatska klackalica, a sa pet vezanih poena Dženkinsa gosti su u 29. minutu poveli sa 55:54. Volden je prekunuo seriju beka crveno-belih i sa rezultatom 56:55 ulazi se u poslednju četvrtinu.

Čović je trojkom izjednačio na 58:58, a u sledećem napadu Gordić je vratio istom merom . 61:58 (32. minut). Ubrzo je nervozni Gist dobio tehničku grešku, a Pejdž pogodio ‘poklon’ penal – 62:58.

Gordić je u sledećem napadu ponovo bio siguran i serijom 6:0 Partizan odlazi na 64:58. Tajm-aut za Zvezdu.

U 34. minutu, kod rezultata 64:62, Janković je faulirao Čovića, plejmejker gostiju je odreagovao, a onda se umešao Zagorac. Sudije su gledale snimak… i dosuđena je tehnička za domači tim.

Čović je pogodio jedan poenal, a Volden položio na drugoj strani – 66:63 na pet i po minuta pre kraja.

Gordić na 3:23 minuta pre kraja postiže trojku za 72:66. Taj.aut za Zvezdu. Jaramaz je pogodio jedno od dva penala 73:66, a Dobrić na nešto manje od dva i po minuta pre kraja smanjipo na 73:68.

Partizan kod vođstva 73:68 nije realizovao napad, a Jaramaz je na 1:28 minuta pre kraja poslao Čovića na liniju slobodnih bacanja. Oba puta je bio precizan – 73:70.

Čović smanjuje na 73:72 na manje od minut pre kraja. Pejdž je promašio za tri, Čović je na drugoj strani bio blokiran, a potom je plejmejker Zvezde napravi namernu na Pejdžu. Do kraja je još 5 sekundi… Amerikanac je oba puta pogodio 75:72.

Partizan je imao napad, ali je Volden posle dodavanja Gordića izgubio loptu. Tri sekunde do kraja.

Zvezda je posle tajm-auta imala napad, ali je Čović nagazio aut liniju.

Tajm-aut za Partizan. I pobeda domaćih 75:72.