Luković gura Cibonu ka ABA 2

ABA League 1. mar 202021:48 > 22:05
ABA KK Primorska/Ziga Mikeli

U neverovatno uzbudljivoj završnici Primorska je u Kopru savladala Cibonu 79:78 i tako nekadašnjeg velikana jugoslovenske i evropske košarke dovela u situaciju da se grčevito bori za opstanak u ABA ligi.

Primorska se bori za plej-of, a Cibona za opstanak. Posle izjednačene prve četvrtine, koju je dobio domaći tim 23:22, zagrebački Vukovi preuzimaju inicijativu i potpuno preokreću utakmicu. Drugu četvrtinu dobili su 28:18, a posle treće imali su okruglo 10 poena prednosti – 69:59.

A onda je usledilo možda i najkošmarnijih 10 minuta u istoriji dvostrukog šampiona Evrope. U prvih osam minuta Cibona je postigla samo dva poena i Primorska je povela 73:71. Ipak, gosti su napravili seriju 7-0 i pola minuta pre kraja vodili 78:73. Ali košarka je pružila novi hičkokovski kraj. Prvo je Barič postigao koš za 78:75. Gibson je sedam sekundi pre kraja promašio trojku, Gibs uhvatio loptu i odmah je fauliran. Na pet sekundi do kraja Gibs je pogodio prvo, a promašio drugo slobodno bacanje. Međutim, loptu je uhvatio Rebec, do tada najbolji igrač gostiju sa 16 poena i fauliran je tri sekunde pre kraja. Promašio je oba slobodna bacanja, a onda je Marko Luković šutnuo sa gotovo celog terena i pogodio za tri poena i doneo veliku pobedu Primorskoj.

Luković je meč završio sa 14 poena, a najefikasniji je bio Žiga Dimec sa 17. Na drugoj strani tragičar Rebec je bio najefikasniji sa 16 poena, a Bundović je postigao poen manje. Primorska je došla do 12. pobede i ima isti broj pobeda kao Mornar, Crvena zvezda i Cedevita Olimpija, a od ta dva jedan tim će da izgubi, pa će ostati poravnat sa Primorskom. Ekipa iz Kopra tako ima realne šanse da se na kraju izbori i za plej-of. Sa druge strane Cibona ima skor 6-14, koliko Mega i Krka, sa pobedom više od poslednjeg Zadra. Cibona ima lošiji skor u međusobnim duelima sa Megom, ali bolji sa Krkom, ali i teške utakmice u Laktašima protiv Igokee i kod kuće protiv Partizana.