Izvor: Tom Pennington, Getty Images
Košarka 10.09.2017 | 13:48 > 15:54

EP: 'Orlovi' među osam, Mađari pružili veliki otpor!

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Istanbulu pobedom nad Mađarskom rezultatom 86:78.

Milan Mačvan, Miroslav Raduljica

'Orlovi' su u prvoj fazi takmičenja ostvarili četiri pobede i poraz i kao prvoplasirani iz grupe D prošli u osminu finala, dok je Mađarska već ostvarila veliki uspeh obezbedivši mesto među 16 najboljih u Evropi.

Iako su mnogi očekivali da će izabranici Aleksandra Đorđevića imati lak posao protiv Mađara, nije tako bilo, ali su srpski košarkaši uspeli da izbore mesto u četvrtfinalu, gde ih očekuje reprezentacija Italije. 'Azuri' su u subotu lako izašli na kraj sa Finskom.

Duel između Srbije i Mađarske obeležile su serije, a olimpijski vicešampioni nisu briljirali, ali se nisu mnogo ni namučili. Utakmicu su prelomili u trećoj četvrtini, u kojoj su imali i 17 poena prednosti, da bi se Mađari potrudili da se časno oproste od Evrobasketa do kraja utakmice.

Srbiju su do trijumfa predvodili Ognjen Kuzmić i Bogdan Bogdanović sa po 17 poena. Kuzmić je imao i 10 skokova, a Bogdanović šest asistencija. Boban Marjanović je dodao 14 poena i šest skokova, a Milan Mačvan isti broj poena.

Kod Mađara, Zoltan Perl se istakao sa 22 poena i sedam skokova, dok je Čaba Ferenc upisao 15 poena.

Od ranije je poznat prvi četvrtfinalni duel, a sastaju se Letonija i Slovenija.

U nedelju su na programu još dva meča osmine finala: Španija - Turska (17:45) i Hrvatska - Rusija (20:30).

Tok meča

Posle uvodnog koša Ognjena Kuzmića košarkaš Tenerifa Rosko Alen pogodio je trojku za vođstvo Mađarske - 3:2.

Kuzmić je dominirao, u prva četiri minuta postigao je 7 poena, a Orlovi su serijom 14:0 već u 6. minutu imalo dvocifrenu prednost - 16:3.

Posle tajm auta Stojana Ivkovića mađarski tim se trgao i došao do 18:14 u 9. minutu.

Nalet Mađara kratko je trajao. Đorđevićev tim dodao je gas i do kraja prve četvrtine obezbedio solidnih 8 poena viška - 24:16. Kuzmić je za prvih 10 minuta postigao 11 poena, a Orlovi su izgubili čak šest lopti.

Po sistemu-toplo hladno srpski tim nastavio je i u drugoj četvrtini. Srbije je lako povećavala prednost, ali je isto tako rivalu dozvoljavala da sve vreme bude u igri.

Trojkom Davida Vojvode i sa tri ubačena penala Čabe Ferenca posle prekršaja Vladimira Lučića, Mađarska je smanjila minus na 33:29 u 16. minutu.

Đorđevićeva ekipa na poluvremenu vodi sa 48:41, ali Srbija je u prvih 20 minuta samo na momente opravdala ulogu velikog favorita i podsetila na neke od najboljih minuta sa ovogodišnjeg Evrobasketa.

Zabrinjavajuće je svakako što su rasterećeni Mađari ubacili su čak 41 poen za poluvreme.

Kuzmić sa 15 poena i 6 skokova je bio najbolji na poluvremenu, Bogdanović je postigao 11, uz 4 asistencije, a Mačvan 9 poena. U mađarskom timu Perl je zabeležio 10, Vojvoda 8, Keler, Ferenc i Karahodžić po 6 poena, dok je najbolji igrač Hanga bez koša.

U nastavku igre, posle trojke Bogdanovića, Srbija je stigla do plus 10, Mađari su se malo trgli, ali je Mačvan novom trojkom vratio dvocifrenu prednost. Reprezentacija Srbije je u drugom poluvremenu mnogo bolje zaigrala u odbrani, za šta Mađari nisu imali rešenje, pa je posle 25 minuta igre imala 17 poena prednosti.

Posle nesportske greške Micića, Hanga je smanjio zaostatak svog tima, da bi potom i sam napravio faul nad Lazićem. Mađari su se potom trgli i prišli na 11 poena razlike, ali je Srbija do kraja perioda uspela da vrati sigurnu prednost - 69:53.

Mađarska je u poslednji period ušla trojkom Ferenca, Jović je pokušao da uzvrati, ali je pogodio obruč. Iako se činilo da je Srbija prelomila utakmicu, Mađari su nošeni podrškom svojih navijača uspeli da se primaknu na sedam poena zaostatka, da bi Mačvan prekinuo tu seriju za 71:62.

Srpski košarkaši su ponovo napravili seriju za dvocifrenu prednost, ali je usledio odgovor rivala, koji je smanjio na minus devet (78:69). Lučić je vodio Srbiju u samom finišu utakmice, u kojem su Mađari držali priključak, ali nisu uspeli da uvedu utakmicu u egal.