Izvor: Getty Images Sport, Jayne Kamin-Oncea
Košarka 10.09.2017 | 19:36 > 19:41

Španci do najboljih osam preko borbenih Turaka

Košarkaška reprezentacija Španije slavila je sa 73:56 u utakmici osmine finala u istanbulskoj Sinan Erdem areni i plasirala se među najboljih osam selekcija u Evropi. Sledeći rival im je državni tim Nemačke.

Riki Rubio i Pau Gasol

Izvor: Christian Petersen, Getty Images

Turska je u meč ušla kao autsajder, ali su se usled podrške navijača i dobre šuterske igre Furkana Korkmaza dobro držali u prvom poluvremenu i na odmor otišli sa minusom od osam poena.

Španija je bolje otvorila susret, a do osetnije prednosti došla je posle nešto više od osam minuta igre nakon trojke plejmejkera Filadelfija Seventisiksersa Serhija Rodrigesa. U drugom delu igre „Crvena furija“ je došla i do dvocifrene prednosti, nakon pogotka Paua Gasola bilo je +11 za Špance.

Ipak, Turska nije dala favorizovanom protivniku da napravi veliku prednost, a Džedi Osman je trojkom smanjio na 29:25, a do 33:25 na poluvremenu aktuelni evropski prvaci su došli dvojkama Rodrigesa i Huana Karlosa Navara.

U trećoj četvrtini domaćin je nastavio da „diše za vratom“ rivalu, a pošto je u 26. minutu Korkmaz pogodio tri slobodna bacanja, rezultat je bio 37:33 za Španiju.

Španija je do kraja četvrtine održavala razliku koja nije prelazila sedam poena, a košem Meliha Mahmutoglua na devet sekundi do kraja trećeg perioda Turci su se primakli na minus od tek tri poena.

U poslednjem kvartalu Španci su konačno došli do dvocifrene prednosti nakon dva pogođena penala Vilija Ernangomesa – bilo je 56:45. Međutim, borbeni Turci predvođeni Korkmazom ubrzo su smanjili, a kada je novi igrač Filadelfija Seventisiksersa pogodio novu trojku, bilo je 56:50 za Špance.

Španija je potom ipak uspela da pokaže kvalitet i prelomi susret, a najzaslužniji za rast prednosti bio je Riki Rubio, koji je sa osam vezanih poena doneo svojoj ekipi 64:52.

Potom su pogodili i Pau Gasol i Uanćo Ernangomes i postavili konačnih 73:56.

Najefikasniji u španskom timu bili su Riki Rubio sa 15, Serhio Rodriges i Pau Gasol sa po 11 i Mark Gasol sa 10 poena.

U poraženom taboru bolji od ostalih bili su Korkmaz sa 20 i Mahmutoglu sa 10 poena.

Španija će se u četvrtfinalu sastati sa Nemačkom, koja je u svom duelu osmine finala bila bolja od favorizovane Francuske sa 84:81.