SK

Košarka

07.07.2019 | 17.16 > 19:05

Košarkašice Srbije superiorno do bronzane medalje!

Ženska košarkaška reprezentaija Srbije pobedom protiv selekcije Velike Britanije 81:55 prvi put u istoriji osvojila je bronzanu medalju na šampionatima Evrope.

Serbia

fiba.basketball

Ekipa Marine Maljković je u borbi za treće mesto bila lišena pomoći povređenog kapitena Ane Dabović, ali odličnom igrom u drugom poluvremenu Srbija je deklasirala ekipu sa Ostrva i posle evropskog zlata 2015. i bronze sa Olimpijskih igara 2016. osvojila još jednu medalju.

Srbija je od starta meča bila bolji rival i trojkom Nevene Jovanović u 4. minutu na semaforu je pisalo 15:6. Britnke su serijom 8:0 uspele da se vrate, ali domaća ekipa je imala odgovor i posle prve četvrtine imala je 9 poena viška - 25:16.

Gotovo identična slika viđena je i u drugom periodu, Srbija je održavala prednost, ali nikako nije uspevala da dođe dvocifrenog plusa. U finišu prvog poluvremena gošće su novom serijom 7:0 ponovo zapretile (35:33), međutim, i ovoga puta Srbija je odbila napad i na odmor otišla sa solidnih 40:33.

Utakmica je prelomljena u trećoj četvrtini. Raspoložene igračice Srbije su bile odlične u napadu, odbrana je funkcionisala na visokom nivou i u 27. minutu domaća reprezentacija je vodila 57:37. U poslednjem periodu Srpkinje su imale i maksimalnih +28.

Sonja Petrović je bila najefikasnija sa 14 poena, uz 13 skokova i 3 asistencije, Jovanović je upisala 11, Jelena Bruks i Dragana Stanković po 8, Maja Miljković 7, a Aleksandra Stanaćev i Saša Čađo po 6. U poraženoj ekipi Temi Fagbenle je zabeležila 23 poena.

U finalu se sastaju aktuelne šampionke Španija i Francuska.

Domaći tim je obezbedio i mesto u kvalifikacijama za Olimpijske igre 2020. u Tokiju, a Grad Beograd će se najverovatnije kandidovati za organizaciju turnira u februaru sledeće godine.

Detalje meča možete pratiti ovde.

TOK MEČA:

Ni munut meča nije prošao, Jelena Bruks se povredila, ali izgleda da će nakon nezgodnog pada moći da nastavi meč.

Srbija je dobro odigrala prvu četvrtinu i nakon deset minuta ima prednsot 25:16. Maja Miljković predvodi Srbiju u ovim trenucima. Postigla je sedam poena u prvoj četvrtini.

Primakle su se Britanke nakon tri minuta igre u drugom delu na -5, ali Saša Čađo pogađa trojku za 30:22.

Domaća ekipa održava prednost i u drugom periodu, ali nikako da dođe o dvocifrenog plusa. Britanke su u 18. minutu serijom 7:0 došle na korak do protivnika - 35:33.

Srbija je odgovorila serijom 5:0 i na poluvreme otišla sa sedam poena viška - 40:33.

Sonja Petrović je najefikasnija sa 10 poena, Maja Miljković je postigla 7, a Saša Čađo 6. Sa drugoj strani dominira Temi Fagbenle sa 14 poena i 6 skokova.

Dragana Stanković je trojkom u 23. minutu prvi put Srbiji obezebdila dvocifreni plus - 47:35. Klupa Britanije je reagovala tajm-autom.

Srbija igra sve bolje, a poenima Aleksandre Stanaće ekipa Marine Maljkovića u 27. minutu je došla na 20 poena prednosti - 57:37.

Srbija u poslednju četvrtinu ulazi sa ogromnih 61:39.

Na manje od tri minuta pre kraja Srbija ima 28 poena viška - dileme više nema, koorganizator Evropskog prvenstva će osvojiti bronzanu medalju.

Srbija je pobedila Veliku Britaniju 81:55 i osvojila bronzanu medalju.