Patrick Smith/Getty Images

Košarka

20.02.2020 | 17.45 > 19:10

Kokoškov u Finskoj debitovao lakom pobedom

Košarkaška reprezentacija Srbije došla je do prve pobede u okviru kvalifikacija za Evrobasket 2021. godine - „Orlovi“ su lako došli do pobede protiv Finske u Espou rezultatom 80:58. Bio je to uspešan takmičarski debi Igora Kokoškova na klupi srpskog nacionalnog tima.

Marko Simonović

fiba.basketball

Srbija je do osetnije prednosti stigla krajem prve četvrtine, a na početku druge deonice razlika je prvi put postala dvocifrena. Srbija je u trećoj četvrtini, posle početnog naleta Finaca, uspela da slomi rivala i raziku podigne preko 20 poena i time reši meč u svoju korist.

Nepremostiva prepreka za Fince bila je odbrana „Orlova“, koja je domaćina zadržala na svega 58 poena, dok su sa druge strani srpski košarkaši predvođeni najiskusnijima iskoristili prilike koje su im se ukazale, iako je vidljivo da ima velikog prostora za napredak.

Igor Kokoškov

Najefikasniji u srpskom timu bio je iskusni centar Miroslav Raduljica sa 19 poena i 8 skokova, a pratili su ga Rade Zagorac 10 poena i 8 skokova, dok je „dvocifren“ bio i bek Estudijantesa Aleksa Avramović sa takođe 10 poena. Plejmejker Nikola Rević imao je 9 poena, a Marko Simonović je dodao 7.

Za reprezentaciju Srbije debitovali su i Uroš Trifunović i Dalibor Ilić, a obojica su postigli poene u poslednjem periodu.

U finskoj reprezentaciji bolji od ostalih bio je Tomas Palmi sa 16 poena, dok su Aleks Marfi i Koivisto dodali po 7 poena.

U drugom meču dana u grupi E Gruzija je u Tbilisiju bila bolja od Švajcarske rezultatom 96:88.

Naredni susret grupe E Srbija će igrati u nedelju od 17 časova u hali „Aleksandar Nikolić“ igrati protiv Gruzije.

Rade Zagorac

Tok meča mogli ste da pratite na sajtu Sport kluba.

Srbija utakmicu startuje u petorci: Ognjen Jaramaz, Aleksa Radanov, Dejan Todorović, Marko Simonović, Miroslav Raduljica

Orlovi su meč otvorili trojkom Todorovića iz ugla, posle odlične finte, a potom je Raduljica poentirao u naredna dva napada.

Prve poene za domaćina dao je Džamar Vilson, bivši plejmejker Partizana, da bi potom precizan bio i Aleks Marfi - 7:4.

Nastavio je Raduljica da dominira pod obručem, Finci na početku nemaju rešenje za snažnog centra, koji je ubacio šest od prvih devet poena Srbije - 9:4.

Posle trojke Radeta Zagorca u poslednjoj sekundi, Srbija je stekla prednost 12:7 na dva i po minuta do kraja prve četvrtine.

Finiš uvodnog kvartala protekao je u znaku Srbije, koja je uz 2+1 Nikole Rebića pobegla na +9.

Finska - Srbija 10:19 (prva četvrtina)

Kada je u prvom napadu druge četvrtine Rade Zagorac pogodio dugu dvojku iz driblinga Srbija je stigla do prve dvocifrene prednosti – 21:10.

Posle poena Simonovića i Raduljice, Srbija u 15. minutu dolazi do +12 - 27:15. Centar Đijangsu Dragonsa postao je prvi igrač sa dvocifrenim brojem poena na meču.

Razigrao se u defanzivi i Dejan Kravić, posle dve blokade centra Obradoira sa druge strane je fauliran na šutu za tri poena Marko Simonović. Krilo Cedevita Olimpije pogodilo je sva tri slobodna bacanja - 34:15.

Miroslav Raduljica

U Finskoj je trojku ubacio Lindbom u 18. minutu, pa su domaći smanjili na 34:19.

Poslednje poene u poluvremenu postigao je Džamar Vilson sa linije slobodnih bacanja na 34 sekunde do kraja druge deonice – 37:24.

Srbija na odmor odlazi sa saznanjem da je odličnom odbranom demonstrirala razliku u klasi, ali i prilikom da u nastavku boljim šutem za tri poena napravi još veću razliku protiv domaćina.

U timu Igora Kokoškova najefikasniji je Raduljica sa 10 poena i 4 skoka, po 7 su ubacili Zagorac i Simonović, dok je 5 zabeležio Dejan Todorović. Jedini igrači koje selektor nije uvodio u igru su Uroš Trifunović iz Partizana i Dalibor Ilić iz Igokee.

U ekipi domaćina su Palmi i Madsen ubacili po 4 poena kao najefikasniji.

Finska je borbeno ušla u drugo poluvreme, a kada je u Karl Lindbom u 23. minutu pogodio iz veoma čudnog horoga, domaćin je došao do -10 – 38:28.

U 15. minutu je Rade Zagorac pogodio za tri poena i doneo Srbiji 43:30.

Posle lepog ulaza i uspešnog "floutera" Alekse Avramovića Srbija dolazi do prednosti 49:32.

Srbija je treću četvrtinu završila sa velikih +23 na svom kontu – u poslednjem minutu za Srbiju je zakucavanjem poentirao Dejan Kravić, dok je sa druge strane iz ulaza pogodio Džamar Vilson, pa je posle 30 minuta bilo 60:37.