Košarka

20.05.2018 | 19.27 > 22:19

Real u Beogradu do 'La Decime'!

Real Madrid BC

Košarkaši Real Madrida u finalu završnog turnira Evrolige pobedili su Fenerbahče u beogradskoj "Štark areni" sa 85:80 i deseti put u istoriji osvojili najvredniji trofej.

Real Madrid šampion Evrope 2018.

"Kraljevski klub" je drugi put u poslednje četiri godine stigao do krova Evrope pobedom protiv sada već bivšeg vladara "starog kontinenta".

Učenik Pablo Laso bio je bolji od učitelja Željka Obradovića, koji je ostao na devet trofeja Evrolige, a interesantno je nijednom sa istim klubom nije uspeo da odbrani titulu.

Ekipa iz Istanbula je bolje počela utakmicu najviše zahvaljujući Nikoli Kaliniću i Ahmetu Duverioluu, ali od trenutka kada su Madriđani uspostavili kontrolu sve je išlo na njihovu vodenicu.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bili su Fabijen Kozer sa 17 poena, Luka Dončić je upisao 15 (2/4 za dva, 1/4 za tri, 8/10 slobodna bacanja), uz 3 skoka i 4 asistencije za 29 minuta., Trej Tompkins 10, Džejsi Kerol 9, Valter Tavres 8... Real je trojke šutirao 9/21, a imao je i 4 skoka više od rivala.

Najraspoloženiji u timu iz Istanbula bio je Nikolo Meli sa 28 poena (4/6 za tri) i 6 skokova, Bred Vonamejker je upisao 14, uz po 5 skokova i asistencija, Duveriolu je zabeležio 8, Nikola Kalinić 7 (2/5 za dva, 1/3 za tri), uz 3 skoka i asistenciju za 20 minuta. Marko Gudurić se nije upisao ustrelce (0/1 za dva, 0/2 za tri) za 9 minuta, a imao je skok i 2 asistencije.

Sport Klub Youtube

Treće mesto osvojio je Žalgiris koji je u sjajnom meču bio bolji od CSKA.

Meč uživo pratite na SK1 i našem portalu.

Tok meča:

U "Štark areni" je od 18.000 ljudi čak 90 odsto navijača Fenerbahčea, dok će Real imati podršku svega 300, 400 pristalica.

Turski tim je bolje počeo meč i trojkom Nikole Kalinića u 2. minutu poveo sa 5:0. Uzvratio je Luka Dončić sa četiri vezana poena (5:4, 3. minut).

Jan Veseli je posle minut i po zaradio dve lične greške i morao je na klupu.

Kalinić je veoma inspirisan i postigao je prvih 5 od 9 poena za svoj tim - 9:4 (5. minut). Jordanski centar Duveriolu je postigao jedan više od Srbina, dok je sve poene u ovom delu meča za Real upisao je Dončić - 11:6.

Sve poene za Fener  u prvih sedam i po minuta postigli su Duveriolu (8) i Kalinić (5), a trojkama Rudija Fernandeza i Sehija Ljulja Real je u 9. minutu prvi put poveo - 18:15.

Madriđani su trojkom Entonija Rendolfa u poslednjim sekundama prve četvrtine kompletirali seriju 9:2 i na prvi odmor otišli sa 4 poena viška - 21:17.

Real je u prvih 10 minuta za tri poena šutirao 4/5.

U "Areni" je i prvi čovek kluba iz Madrida Florentino Perez koji je u nedelju doputovao u srpsku prestonicu.

Madriđani su drugu četvrtinu otvorili poenima Džefrija Tejlora i Valtera Tavaresa - 25:17 u 12. minutu.

Nikolo Meli je trojkom u 13. minutu upisao prve poene za turski tim u drugoj četvrtini, a ubrzo je stigao do vroja 7 - 27:24.

Meli je "probudio" svoj tim i za kratko vreme je sa 9 poena sam uhvatio priključak za "kraljevskim klubom" - 29:28 (16. minut).

Fenerbahče se potpuno uspostavio ravnotežu na terenu i serijom 7:0 u finišu prvog poluvremena ponovo je poveo - 37:35 (40. minut). Nalet tima iz Istanbula prekinuo je trojkom Džejsi Kerol, a u sledećem napadu istom merom uzvratio je probiđeni Kostas Slukas.

Fener je posle kriznog perioda dobro odigrao finiš poluvremena i na odmor je otišao sa 2 poena viška (40:38).

Meli je postigao 11 poena uz jedan promašaj iz igre, Duverioglu je upisao 8, Slukas 7, Kalinić 5... Na drugoj strani Dončić je zabeležio 6 poena, po 5 Ljulj, Fernandez i Kerol.

Fener je drugo poluvreme počeo sa Džejmsom Nanelijem u postavi, a Real je bolje otvorio treći period i serijom 7:0 poveo 45:40 22. minut).

Duveriolu je zbog četiri lične greške morao na klupu već u 22. minutu.

Meli je kao i u drugoj četvrtini "stao na put" Madriđanima i serijom 5:0 smanjio na 47:45, ali je Fabijen Kozer ubacio treću trojku iz isto toliko pokušaja za 50:47 (25. minut).

Ubrzo je prvu trojku ubacio i Dončić za 55:50 u 26. minutu. Real je do ovog trenutka trojke šutirao 8/13, a Fener 4/11.

Real sjajno igra i u poslednju četvrtinu ulazi sa 8 poena prednosti - 63:55.

Raspoloženi Meli je polaganjem uz dodatno slobodno bacanje smanjio prednost Reala na 63:58 u 31. minutu.

Italijan je pogodio i trojku za 66:61 u 33. minutu, a kod ovog rezultata Veseli je dobio nesportsku ličnu grešku posle kontakta sa Dončićem (34. minut). Slovenac je to kaznio i pogodio oba penala, a Kerol je samo nekoliko trenutaka kasnije pogodio trojku za najvećih +10 (71:61).

Dončić je u 36. minutu pogodio jedno od dva penala za maksimalnih 74:63, ali je Meli novom trojkom vratio nadu turskoj ekipi.

Fener je uspevao da odbrani napade Reala, ali su Madriđani "skupljali" lopte u napadu i dodatno otežavali posao protivniku.

Fener se ne predaje, poenima Boija Diksona na nešto više od dva minuta pre kraja aktuelni prvak Evrope je smanjio na 74:69. Tavares je pogodio oba bacanja (76:69), a Vonamejker je promašio zicer, baš kao dva puta pre njega u ovom periodu meča Veseli.

Tompkins je sa linije slobodnih bacanja postigao dva poena - 78:69 na 1:40 minuta pre kraja.

Dončić pogađa penala minut i 23 sekunde pre kraja - 80:71.

Dončić je 39 sekundi pre kraja izašao iz igre zbog pet ličnih grešaka, a Vonamejker je pogodio oba bacanja - 80:75.

Kerol je 32 sekunde pre kraja bio polovičan sa penala, a Dikson je pogodio trojku 10 sekundi kasnije - 81:78.

Vanamejker je 18 sekundi pre kraja poslao Kozera na liniju penala. Francuz je promašio oba slobodna bacanja, ali je Tompkins bio najsnalažljiviji i iz odbojke je poentirao - 83:78 na 18 sekundi pre kraja.

Meli je posle tajm auta brzo poenitrao, a Kozer je ponovo otišao na liniju slobodnih bacanja - do kraja 12 sekundi. Ovoga puta je pogodio oba - 85:80 i to je bio kraj.