Micov: Šut dolazi sa iskustvom i samopouzdanjem

Euroleague 20. nov 201815:40 > 15:55
Turkish Airlines EuroLeague

Košarkaši milanskog Armanija prijatno su iznenađenje prvog dela Evrolige, pošto sa bilansom 5-2, zauzimaju četvrto mesto i sigurno je da će prvu trećinu ligaškog dela završiti u „gornjem domu”.

U sredu, od 20,45 časova (SK 6), lider italijanskog šampionata u „Mediolanumu” dočekuje Baskoniju, koja je posle tri uzastopna poraza, utehu pronašla u prvenstvenoj pobedi nad Gran Kanarijom.

Razgovor sa Vladimirom Micovom (33), asom Armanija, imao je poseban povod. U svojoj osmoj evroligaškoj sezoni, srpski as igra sjajno (16,9 poena po meču), a u poslednjoj pobedi protiv Darušafake postigao je 20 poena.

Pričao sam na početku sezone da ne možemo biti ozbiljan tim ako igramo dobro samo 25, ili 30 minuta. Zato smo ove sezone došli do nivoa da 38, ili svih 40 minuta igramo dobro i to je razlog ovakvih rezultata. Što se tiče pobede nad Karšijakom, ona je došla posle velike borbe, zbog žestoke reakcije protivnika na sve njihove nedaće i vezane poraze. A, mi smo morali da dobijemo tu utakmicu”.

Posebno je bilo teško, kaže Micov, u drugom poluvremenu, kad je Darušafaka zaigrala sa četvoricom turskih igrača.

Bili su agresivni, a mi nismo imali dobru reakciju. Izdao nas je šut za dva poena. Proverio sam, u jednom trenutku Majk Džejms, Nemanja Nedović i ja, imali smo šut 2 od 20. Zato smo sjajno pogađali trojke i na kraju oborili klupski rekord sa 18 pogodaka iza linije 6,75 m”, zaključio je Micov.

Najbolji evroligaški start u istoriji kluba, ogromno je ohrabrenje za košarkaše Armanija.

Naročito iz razloga što smo ovog leta značajno promenili ekipu”, podsetio je Micov i nastavio: „A u ranoj fazi sezone ostvarili smo odlične rezultate, prvo osvojili Superkup Italije i nastavili u dobrom ritmu u Seriji A i Evroligi. Doživeli smo samo dva poraza na 16 zvaničnih mečeva. I ta dva poraza od Reala i CSKA, iako smo u oba meča vodili sa po 15-16 poena prednosti. U tome je još uvek razlika između nas i najboljih!

Micov je pohvalio i Amerikanca Majka Džejmsa, čoveka odluke u nekoliko ovosezonskih mečeva…

Sjajan je igrač, poseduje izuzetne fizičke predispozicije i zato igra u proseku 35-36 minuta. Prvi je poenter tima, uzima mnogo šuteva, ali je i sjajan asistent, vodi računa o ostatku tima. Siguran sam da će ove sezone učiniti nešto posebno”, dodao je Vladimir.

O svojoj formi i činjenici da je ove sezone šutirao 47,4 odsto za tri poena, Micov je rekao:

Nije tajna da imam ličnog trenera, koji me prati tokom cele sezone. Radimo neke stvari, koje mi iz godine u godinu sve više prijaju. Što se tiče šuta, nismo ništa posebno trenirali. U pitanju je iskustvo, samopouzdanje, saigrači i prostor u terenu. Ove sezone igramo daleko ofanzivnije, često postižemo više od 100 poena, a jedan od razloga je i Majk Džejms. Lako probija prvu liniju odbrane i ako dođe do udvajanja, pravovremeno nas proigra iza linije za tri poena”.

Posle četiri sezone provedene u ekipi Budućnosti, imali ste priliku da predvodeći Armani gostujete u „Morači”, na debiju Podgoričana u Evroligi. Kakav je bio osećaj?

Stvarno, to je bilo veoma pozitivno iskustvo. Iz Podgorice sam otišao pre devet godina, a u međuvremenu se nisam vraćao jer nisam imao prilike. Grad se mnogo promenio, a u i oko klubaje dosta istih ljudi, koji su ceo život u tu. Proveo sam ceo dan sa prijateljima, ljudima koje volim jer sam četiri godine živeo s njima. Drago mi je što je Budućnost posle toliko godina stigla do Evrolige, konačno su i pobedili, pa se nadam da će u nastavku igrati sve bolje”.

Od meča sa Baskonijom, Micov očekuje jaku reakciju protivnika na neke prethodne poraze, ali i pobedu njegovog tima, pred domaćom publikom.

Imaćemo prvo Baskoniju kod kuće, pa Barselonu u gostima. U dobroj smo poziciji, a i raspored nam je išao na ruku. Ako dobijemo prvi meč, onda imamo čemu da se nadamo i u Kataloniji. Savladali smo ih oba puta prošle sezone i bilo bi lepo da ponovo odigramo dobro…