Turkish Airlines EuroLeague

Košarka

17.05.2019 | 16.57 > 19:52

Micić i Larkin razbili Fener za prvo finale Evrolige!

Košarkaši Anadolu Efesa prvi put u istoriji plasirali su se u finale Evrolige. Efes je u istanbulskom polufinalu u Vitoriji ubedljivo pobedio Fenerbahče 92:73, uz sjajne partije Šejna Larkina i Vasilija Micića.

Anadolu Efes, Fenerbahce, Shane Larkin, Jan Vesely

Turski tim će u nedelju u finalu u borbi za trofej igrati protiv boljeg iz duela Real Madrid - CSKA (21, SK1).

Fener je u petom uzastopnom učesšu na završnom turniru ravnopravan rival bio samo u prvom poluvremenu, kada ih je koliko-toliko služio šut. Efes je u tom delu meča imao maksimalnih 7 poena viška, ali u nastavku utakmice raspoloženi Larnik i Micić su 'eksplodirali'.

Ekipa Ergina Atamana je u finišu trećeg perioda otišla na dvocifrenu prednost, koja je u 37. minutu, posle pete trojke neverovatnog Larkina, iznosila ogromnih +21.

Efes je iskoristio sve prednosti u odnosu na protivnika koji je bio oslabljen neigranjem Žofrija Lovernja i Luiđija Datomea, imao je čak 18 skokova više (39-21), pogodio je 13 trojki i tako zaustavio Obradovića u poteri ka desetoj evroligaškoj tituli.

Larkin je meč završio sa 30 poena (4/5 za dva, 5/9 za tri, 7/8 slobodna bacanja), 7 skokova i 7 asistencija za indeks korisnosti 41, pratio ga je Micić sa 25 (7/9 za dva, 3/6 za tri, 2/3 slobodna bacanja), 5 skokova i po jednom asistencijom i ukradenom loptom za 25 minuta (indeks 27), dok je Anderson dodao 10.

U poraženoj ekipi Veseli je upisao 14, Erik Grin 13, a Nikola Kalinić 12 poena (2/6 za dva, 1/1 za tri, 5/6 slobodna bacanja), 3 skoka i 2 asistencije za 23 minuta. Marko Gudurić je za 29 minuta postigao 8 poena (2/4 za dva, 0/3 za tri, 4/4 slobodna bacanja), uz 2 skoka, 6 asistencija i ukradenu loptu.

Efesu je završni turnir u Vitoriji treći u istoriji, a prethodna dva puta (2000. i 2001) osvojili su treće mesto.

U drugom polufinalnom meču sastaju se Real Madrid i moskovski CSKA, a prenos je od 21 čas na SK1.

Sve vesti o završnivi Evrolige pročitajte OVDE.

Meč uživo pratite na i na našem sajtu.

Fener ima značajno veću podršku na tribinama, dok je uz Efes stotinak navijača. Poznate su i startne postave.

Fener je bolje počeo meč, Erik Grin je pogodio trojku za 5:2, ali je odgovor stigao od Šejna Larkina. Sjajni Amerikanac je vezao dve trojke i Efes je serijom 8:0 u 4. minutu poveo 11:5.

Nalet Atmanovog tima prekinula je trojka Nikole Melija.

Vitoria, Euroleague

SK

Obradović je reagovao izmenama, u igru su ušli Veseli i Slukas, a košem Marka Gudurića u 7. minutu na semaforu je pisalo 15:14 za Efes.

Prva četvrtina završena je vođstvom Fenera 20:19, a u poslednjim sekundama trojku je pogodio Slukas.

Uvodnih 10 minuta obeležila je velika borba na obe strane terena, trenerske minijature, ali i solidan šut za tri poena - i Fener i Efes su po tri puta bili precizni iza linije 6.75 metara.

Šest od devet poena Efesa na startu druge četrtine postigao je Micić za vođstvo svoje ekipe 29:22 (14. minut).

Obradović je tražio tajm-aut, a u sledeća dva napada njegova ekipa je postigla dve trojke (Slukas i Mahmutoglu). Odgovor je stigao od Bruka Motuma, koji je takođe, postigao trojku - 32:28 u 15. minutu za Efes.

Problem za Fener - Slukas je u 17. minutu dobio treću ličnu grešku.

Larkin pogađa treću trojku za najvećih 6 poena prednosti za Efes (38:32) u 18. minutu.

Džejms Anderson uz prekršaj Melija pogađa osmu trojku za Efes i uz dodatno slobodno bacanje Atamanovom timu donosi +7 (45:38). Gudurić je na drugoj strani postigao dva penala za konačnih 45:40 za Efes posle 20 minuta.

Larkin je najefikasniji sa 11 poena, uz 6 skokova i 3 asistencije, Micić je dodao 9 (3/5 za dva, 1/3 za tri), a Adrien Moerman i Anderson po 7. Kod Fenera 7 poena je zabeležio Grin, a Slukas i Gudurić (1/2 za dva, 0/3 za tri, 4/4 slobodna bacanja) po 6.

Efes je bolji u skoku (22-14), a Obradovićev tim gubi i pored toga što je u prvom poluvremenu izgubio samo dve lopte.

Larkin je u istom stilu nastavio i u drugom poluvremenu. Amerikanac je postigao prvih 7 poena za svoj tim i Efes je u 23. minutu vodio 52:44. Nalet tima iz evropskog dela Istanbula zaustavio je Kalinić prvom trojkom u polufinalnom meču, a Meli je smanjio na 52:49.

Usledila je serija Micića od 5 poena i ponovo je Efes bio na najvećih +8 (57:48). Svih 12 poena za Efes u prvoj polovini trećeg perioda postigli su LArkin (7( i Micić (5).

Prvih 14 poena za Efes postigli su Larkin i Micić, a njima se u 27. minutu trojkom priključio Anderson - 62:55. Brajant Danston je u sledeća dva napada pogodio četiri penala za najvećih 66:55 (29. minut). Tajm-aut Obradovića... ali bez uspeha. Larkin fenomenalno pogađa - 68:55.

Efes posle tri četvrtine vodi 68:57, Larkin je postigao 22 poena (4/6 za dva, 4/5 za tri), uz 7 skokova i 5 asistencija!

Trojkom Micića počela je poslednja četvrtina za - 71:57. Obradović pokušava ultra niskom petorkom, sa Kalinićem na 'petici', da nešto promeni...

Micić poentira za ogromnih +16 (73:57). Srpski trener traži tajm-aut.

Još jedan neverovatan koš Micića uz prekršaj Slukasa - 77:61 u 35. minutu. Fener je potpuno nadigran, a Obradović je na teren poslao i mladog Tarika Biberovića.

Larkin postiže petu trojku za neverovatnih 82:61 na tri i po minuta pre kraja!

Efes je u finalu! Meč u Fernando Buesa Areni završen je rezultatom 92:73.