Bleda Zvezda porazom u Atini počela Evroligu

Euroleague 3. okt 201919:31 > 21:55
Turkish Airlines EuroLeague

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Panatinaikosa 87:82 u Atini u prvom kolu Evrolige.

Crveno-beli su bolje počeli meč, na krilima Gista poveli su sa 17:8. Ipak, PAO je uspostavio ravnotežu u skoku, napravio seriju 13-0 i od tada je manje-više kontrolisao utakmicu.

Zeleni su suviše lako poentirali u reketu ili pronalazili otvorenog igrača posle pik-en-rola, a krajem trećeg perioda domaći su stvorili i 14 poena viška.

Međutim, nije se predavao tim Milana Tomića, prišao je na -6 posle trojke Berona, u narednom napadu je Beron ponovo pokušao, ovoga puta posle prodora, i promašio je. Došla je doduše Zvezda na -4, ali kasnije, na 31 sekundu do kraja kada je već bilo kasno.

Najbolji kod Zelenih bio je Nik Kalates sa 21 poenom (5-8 za dva, 3-6 za tri), uz 3 skoka, 7 asistencija, ukradenu loptu, ali i 5 izgubljenih. Dešon Tomas imao je 18 poena (6-14 iz igre), 11 skokova i 2 asistencije, a Džimer Fredet dodao je 11 poena.

Kod Zvezde je najefikasniji bio Džejms Gist sa 22 poena (9-20 iz igre) i 7 skokova, Bili Beron upisao je 15 poena (2-7 iz igre, 3-6 za tri), 5 skokova i 6 asistencija, a Stratos Perperoglu takođe je dao 15 poena (5-11 iz igre, 3sk). Dženkins je dao 8, Dobrić 6, Derik Braun 5 poena, a Lorenzo Braun 3 poena za 10 minuta.

U drugoj rundi Zvezda dočekuje Fenerbahče 10. oktobra od 19 sati, a PAO gostuje Asvelu istog dana od 20.45.

Statistiku sa meča pogledajte OVDE

Tok meča:

Crveno-beli su bolje počeli, poenima Gista i trojkom Lorenza Brauna bilo je 5:0 posle dva minuta igre, a na drugoj strani je Kalates promašivao.

Trojku je ubacio i Beron, Kalates je na drugoj strani napokon pogodio, ali je Gist dvaput u nizu poentirao iz reketa ua +9 crveno-belih (17:8). Međutim, predvođen ponovo Kalatesom Zeleni prave seriju 6-0, pa je posle prvih deset minuta bilo 17:14 za Tomićev tim.

Čović je olako izgubio dve lopte, jedna je otvorila kontru Zelenima, druga petorka crveno-belih bila je loša na obe strane terena i serija Panatinaikosa se nastavljala – Papajanis je zakucao za 20:17 i tajm aut Tomića.

Konačno je Gist, najraspoloženiji kod gostiju, pogodio posle ofanzivnog skoka i prekinuo seriju rivala, ali to je bilo kratkog daha jer je Mitoglu vezao četiri poena, uključujući i zakucavanje u kontri posle nove izgubljene lopte Zvezde.

Uzvratila je Zvezda serijom 5-0, Dženkins sa distance i Beron trojka, da bi potom i gosti došli do poena iz tranzicije preko Odža, za vođstvo 26:24.

Gist je već imao tri lične greške, a na tri minuta do poluvremena treću je dobio i Odžo. Izgubljene lopte i dalje su bile problem, ali je Zvezda bila u igri, čak i vodila posle trojke Brauna, ali je Odžo zaradio četvrtu ličnu. U sledećem napadu faulirao je Kalatesa uz koš i završio je utakmicu već na 1:20 do poluvremena (za osam minuta u igri), posle bacanja je bilo 35:31, da bi posle penala na obe strane na poluvremenu bilo 37:35 za domaće.

Posle minut i po Tomić je zatražio tajm aut, odgovorila je Zvezda serijom 5-0 (trojka Davidovca i Beron u kontri) i PAO je potom održavao prednost prelako poentirajući iz reketa preko Tomasa i Papajanisa. Usledila je loša sekvenca za Zvezdu, Davidovac je promašio zakucavanje u kontri, a na drugoj strani je prikucao Papapetru za 50:42.

Uskoro je PAO stvorio dvocifrenu prednost, u reketu Zvezde uglavnom je duvala promaja, a Zeleni su iz pika lako stvarali višak. Razigrao se Kalates i vezao pet poena, a posle trojke Fredeta bilo je 63:49 za novi tajm aut Tomića na dva minuta do kraja treće četvrtine, da bi posle 30 minuta bilo 66:53 za PAO.

Odlično je počela Zvezda poslednji period – Gist, koji je jedini igrao sa pravom energijom, opet je poentirao, a usledila je dobra timska odbrana i zakucavanje Dobrića u kontri. Imala je Zvezda napad na -9, Dobrić je promašio trojku, a na drugoj strani je Tomas ponovo odveo domaće na dvocifreni višak.

Perperoglu je sa pet uzastopnih poena vratio Zvezdu na -9. Slično kao maločas, imala je Zvezda napad, ali je u kontri Faje šutnuo trojki i promašio. Ovoga puta su gosti dobili drugu šansu, a Beron je sa penala smanjio na 66:59. Tomas je sa penala bio oba puta precizan, ali je Beron na četiri minuta do kraja dao trojku za šest poena razlike, da bi u narednom napadu promašio iz blizine.

Borila se Zvezda do kraja, ali je Kalates trojkom iz velike daljine definitivno prelomio meč na 1:57 do kraja (81:72).