Zvezda od +13 do četvrtog uzastopnog poraza, Barsa 4-0

Euroleague 24. okt 201919:19 > 23:14
KK Crvena zvezda mts

Košarkaši Barselone pobedili su Crvenu zvezdu u dvorani 'Aleknsadar Nikolić' 73:65 i posle četiri kola zadržali maksimalan učinak u Evroligi. Srpski prvak je upisao treći neuspeh u elitnom takmičenju, odnosno četvrti uzastopni poraz u svim takmičenjima.

Crveno-beli su odlično odigrali prvo poluvreme, pre svega u odbrani, ali kako je vreme prolazilo, Katalonci su bili sve bolji, a trener Svetislav Pešić je pronalazio prava rešenja za igru Beograđana.

Privremeni trener tima sa Kalemegdana Andrija Gavrilović je u prvom delu meča imao odgovor na sve zamisli trofejnog kolege i srpski šampion je u 17. minutu imao maksimalnih 13 poena prednosti (33:30), međutim, Katalonci su se serijom 13:3 vratili i na odmor otišli sa samo tri poena zaostatka.

Ključna je bila treća četvrtina u kojoj su gosti ‘stegli’ odbranu, iskoristili izlazak iz igre Lorenza Brauna zbog četiri lične greške, i predvođeni nezaustavljivim Nikolom Mirotićem u 26. minutu prvi put došli do prednosti (46:44).

Kako je vreme prolazilo Katalonci su bili sve sigurniji, koristili su sve prednosti, a trojkom Rolandsa Štimsa u 32. minutu Pešićeva ekipa je došla do maksimalnih 15 poena prenosti (64:49). Zvezda je u finišu trojkama Mohameda Fajea i Džejmsa Gista prepolovima minus (71:65), međutim, nije bilo vremena za eventualno veliki povratak.

Mirotić je bio najefikasniji sa 21 poenom (8/13 za dva, 1/6 za tri), uz 6 skokova i isto toliko izgubljenih lopti, Kajl Kjurik je dodao 15, a Brendon Dejvis 14. Kod crveno-belih jedino je Gist bio dvocifren sa 10 poena, po 8 su upisali Faje, Ognjen Dobrić i Boriša Simanić, a po 7 Majkl Odž i Dejan Davidovac.

Zvezda u sledećem kolu gostuju Anadolu Efesu, a Barselona dočekuje Valensiju.

Meč iz dvorane ‘Aleksandar Nikolić’ uživo pratite na SK1 i našem sajtu.

Pogledajte sve REZULTATE i TABELU elitnog takmičenja.

Tok meča:

Trener Barselone Svetislav Pešić ovacijama je dočekan u dvorani Pionir. Trofejni trener je navijačima nekoliko puta otpozdravio.

U startnoj postavi Beograđana bili su Lorenzo Braun, Dejan Davidovac, Čarls Dženkins, Boriša Simanić i Majkl Odžo.

Zvezda je odlično počela meč, pogotovo u odbrani, a energija sa tribina prenela se i na teren. Sredinom prve četvrtine crveno-beli su vodili 9:6, uz pet poena Odža.

Trojkom Simanića domaći su u 4. minutu imali 6 poena viška – 12:6.

Ekipa Andrije Gavrilovića sjajno igra u odbrani, na ivici faula, a posle jedne ukradene lopte Dženkins je u kontri pogodio za 14:9 (8. minut(.

Zvezda posle prve četvrtine vodi 16:12, a sa po 5 poena najefikasniji su Simanić i Odžo.

Crveno-beli ne posustaju u odbrani ni u drugom četvrtini, a važno je i što ruka ‘sluša’ igrače srpskog prvaka. Dobrić je pogodio trojku, Higins je vratio istom merom, a potom je Perpergolu vezao 5 peona (3+2) za 24:18 u 13. minutu. Pešić je morao da traži tajm-aut.

U 15. minutu u igru je ušao Ognjen Kuzmić, koji se oporavio od teških povreda zadobijenih u saobraćajnoj nesreći. Srpski centar je dočekan ovacijama…

Minut kasnije Kuzmić je postigao i prvi koš za prvu dvocifrenu prednost crveno-belih – 30:20. Trojkom Fajea bilo je i 33:20.

Nalet domaćih prekinuo je mini serijom od pet poena (3+2) Nikola Mirotić. Španski reprezentativac je prvi dvocifreni u oba tima i ‘natereo’ je trenera domaćih da zatraži tajm-aut.

Nije pomogao ni minut odmora domaćim igračima – Mirotić je i treći napad uzastopno poentirao – 33:27.

Mađarski reprezentativac Adam Hanga je u poslednjim sekundama postigao trojku (serija 13:3), tako da je Zvezda na odmor otišla sa samo 3 poena prednosti – 36:33.

Perperoglu i Simanić su najefikasniji u domaćem sa po 6 poena, dok Mirotić predvodi Katalonce sa 12 poena. Oba tima su kombinovano izgubila čak 23 lopte (13-10), a i u ostalim statističkim elementima približno izjednačeni.

Navijači srpskog prvaka su se Nikoli Mirotiću transparentom i skandiranjem njegovog imena zahvalili na humanitarnom radu za pomoć srpskim porodicama.

Crveno-bel isu dobro počeli i drugo poluvreme i posle četiri vezana poena Lorenza Brauna (42:35) Pešić je tražio tajm-aut već posle dva i po minuta.

Hendikep je Zvezdu je četvrta lična greška Brauna.

Peonima Mirotića gosti su prišli samo na pola koša minusa (42:41), ali posle koša Simanića, Kjurik je u 26. minutu trojkom izjednačio – 44:44. Barselona je ‘stegla’ odbranu, a sjajni Mirotić je nastavio da rešeta koš gostiju i u 26. minutu doneo je prvu prednost svom timu – 46:44. Pogađa i Dejvis – 48:44.

Zvezda nije dozvolila gostima da se ‘odlepe’, a posle skoka u napadu i koša Fajea sprski prvak je došao na 48:50 minut i 20 sekundi pre kraja treće četvrtine.

Barselona i dalje igra u vrlo visokom intenzitetu u odbrani, a posle zakucavanja Šmitsa imali su najvećih 6 poena prednosti – 54:48 u poslednjem minutu trećeg perioda.

Gist je pogodio jedno bacanje, a Kjurik iz teške pozicije neverovatnu trojku za konačnih 57:49 posle 30 minuta. Barselone je treći period dobila 24:13.

Letonac Šmits u 32. minutu postiže trojku i gosti serijom 7:0 odlaze na ogromnih 15 poena prednosti – 64:49.

Zvezda igra dobro u odbrani, ali ima velikih problema u napadu. Na polovini poslednje četvrtine gosti vode 65:55. Posle lične greške Mirotića u napadu, trener gostiju Pešić je tražio tajm-aut.

Gist je poentirao za 57:65, a nalet crveno-belih prekinuo je Mirotić.

Davidovac je na nešto manje od četiri minuta pre kraja, kod rezultata 6:57, pogodio slobodno bacanje posle namerne lične greške Higinsa, ali domaći nisu uspeli da realizuju napad i meč učine mnogo neizvesnijim. Kazna je usledila i Hanga je poentirao za 69:58.

Ni tajm-aut nije pomogao Zvezdi, a Mirotić polaganjem verovatno otklanja i poslednju dilemu – 71:58 na dva i po minuta pre kraja.

Faje i Gist su trojkama prepolovini prednost Katalonaca (71:64), a gostima nije pomogao ni tajm-aut Pešića. Dobrić je u sledećem napadu bio polovičan sa penala… ALi nije bilo vremena za preokret.

Barselona je pobedila 73:65.