Zvezda deklasirala Himki!

Euroleague 31. okt 201917:53 > 20:57
KK Crvena zvezda mts

Košarkaši Crvene zvezde prekinuli su seriju od tri poraza i u šestom kolu Evrolige u dvorani 'Aleksandar Nikolić' pobedili su Himki rezultatom 90:78.

Crveno-beli su zabeležili drugi trijumf u elitnom takmičenju, dok je skupo plaćeni ruski tim upisao tek drugi neuspeh.

Srpski i regionalni prvak je sjajno počeo meč i zahvaljujući raspoloženom Boriši Simaniću, koji je brzo postigao dve trojke, u trećem minutu an semaforu je pisalo 8:0. Domaći tim je imao i plus 10 u prvom periodu (19:9), ali su gosti do kraja tog dela meča uspeli da se konsoliduju i smanje minus na 23:22.

Ipak, ekipa Andrije Gavrilovića, koji je godinama bio član stručnog štaba Himkija, nije gubila glavu kao u nekim prethodnim duelima i sredinom druge četvrtine imala je velikih 16 poena prednosi – 45:29.

Zvezda je meč definitivno prelomila u drugom delu trećem perioda kada je serijom 14:0 obezebdila ogormnu prednost 66:47.

Maksimalnih +27 domaći su imali na startu poslednje deonice (83:56), a opuštanje crveno-belih gosti iz Moskovske Regije su iskoristili i serijom 14:0 došli na podnošljivih 83:70. Međutim, Braun je u 37. minutu zaustavio nalet gostiju i svoj tim uveo u mirnu završnicu.

Zvezda je psotigla 11 trojki iz 23 pokušaja, a najefikasniji su bili Simanić sa 18 (4/7 za tri), Bili Beron sa 17, od čega 13 u trećem periodu, Stratos Perperoglu sa 15, Džejms Gist sa 12 i Lorenzo Braun sa 10 poena, uz 7 asistencija.

Aleksej Šved je sa 14 poena (0/6 za tri) predvodio Himki, uz 5 skokova i 4 asistencije, Devin Buker je upisao 13, a Entoni Gil 11 uz isto toliko skokova.

Crveno-beli u sledeća dva kola dočekuju Real Madrid i Asvel, dok Himki ide u Sankt Peterburg.

Meč iz dvorane Aleksandar Nikolić uživo pratite i na sajtu Sport Kluba.

Tok meča:

Evroliga se uključila u obeležavanje Noća veštica, a igrači Crvene zvezde su u dvoranu došli sa maskama nekog od svojih saigrača. Na tribinama su i trubači.

Navijači crveno-belih su pre meča na tribinama razvili krst kao odgovor na ‘naređenje’ da mora da se obeleži Noć veštica.

SK
SK

Dvorana nije ispunjena do poslednjeg mesta

Domaći su meč počeli u sastavu Lorenzo Braun, Bili Beron, Branko Lazić, Boriša Simanić i Ognjen Kuzmić.

Simanić u prvom napadu postiže trojku za vođstvo srpskog prvaka.

Zvezda u prva dva minuta nije primila koš i dalje na semaforu stoji 3:0. Janis Tima je posle izgubljene lopte bezobrazno pesnicom u stomak udario Branka Lazića, a nakon što mu je kapiten domaćih odgovorio srpski igrač je isključen! Tima je zaradio samo nesportsku ličnu grešku.

Lazić i Tima imaju istoriju sukoba jer su u klinču bili i na Evropskom prvenstvu 2017. godine.

Simanić u sledećem napadu postiže još jednu trojku, a potom i polaže za 8:0 za crveno-bele posle tri minuta igre.

Devin Buker je trojkom prekinuo seriju crveno-belih, ali je Zvezda nstavila sa odličnom igrom i posle koša Bilija Berona uz dodatno slobodno bacanje u 6. minutu je bilo 15:7.

Simanić postiže i deseti poena za prvu dvocifrenu prednost Zvezde – 19:9 u 7. minutu. Himski je odgovorio serijom 7:0 i smanjio zaostatak na 19:16, a nalet Moskovljana prekinuo je prvim košem Džejms Gist.

Trojkom Stratosa Perperoglua u ranoj fazi napada domaći su na prvi odmor otišli sa 6 poena viška (28:22).

Simanić je pogodio i treću trojku za 31:24, a posle koša Džejmsa Gista i prednosti crveno-belih 37:28 trener gostiju Kurtinaitis je u 13. minutu tražio tajm aut.

Beograđani dominiraju, sjajno su ‘uštopovali’ igrače Himkija i posle kpša i dodatnog penala Gista na asitenciju Filipa Čovića u 15. minutu je bilo velikih 45:29 za prvaka Srbije.

Čović je dobio udarac u nos i Zvezdin lekar mu je ukazao pomoć.

Himki se vraća serijom 6:0. Minut odmora tražio je Gavrilović, a posle tajm-auta Dženkins je bio precizan. Buker trećom trojkom još više smanjuje prednost domaćeg tima – 47:39 na 25 sekundi pre kraja poluvremena.

Zvezda na poluvremenu vodi 50:41.

Simanić je najefikasniji sa 13 poena (3/4 za tri), Perperoglu ga prati sa 12, Gist je postigao 7, Dženkins 6… Buker predvodi goste sa 11 poena, a Šved se zaustavio na 10. Srpski tim na poluvremenu ima skoro duplo više asistencija od Rusa (13-7).

Drugo poluvreme počelo je trojkom uz dodatni penal, u prvih 20 minuta neprimetnog, Dairisa Bertansa – 50:45. Prvi koš za domaće postiže Beron, koji je ubrzo pogodio i trojku (55:47).

Amerikanac vezuje i drugu trojku, a potom Dženkins iz kontre donosi 13 poena viška svom timu – 60:47. Tajm-aut za Kurtinaitisa.

Beron postiže i deseti poen u trećoj četvrtini, a Braun iz konte donosi srpskom prvaku najvećih 64:47. Zvezda je u seriji 12:0.

Beron postiže još jednu trojku – Zvezda u 26. minutu vodi 69:50. Perperoglu i Simanić takođe postižu po trojku i u 28. minutu domaći vode 75:52!

Himki je razbijen, igra Kurtinaitisovog tima se potpuno raspala… Gist nastavlja seriju i sa tri pogođena penala iz četiri pokušaja u 29. minutu svom timu donosi i plus 26 – 78:52.

Zvezda posle tri četvrtine vodi 80:56. Srpski tim je taj period meča dobio 30:15.

Trojka Dobrića i dve blokade Simanića obeležile su uvodne minute poslednje četvrtine. Zvezda u 33. minutu vodi 83:58.

Oba tima u nešto laganijem ritmu igraju u poslednjoj četvrtini, a Himki je uspeo u 35. minutu da minus smanji na 83:65.  Himki je u seriji 11:0 (83:56), Gavrilović u 36. minutu traži tajm aut.

Braun je prekinuo seriju gostiju od 14:0 za 85:70 u 37. minutu i mirniji završetak meča.

Utakmica je završena pobedom srpskog tima 90:78.